• <

Okręty wojenne bez tajemnic

Dodano: 11.12.2017

Filozofia projektowania, zasady klasyfikacji oraz działalność legislacyjna w procesie budowy okrętów wojennych. To tylko niektóre zagadnienia, z jakimi zapoznali się uczestnicy szkolenia „Prowadzenie nadzoru nad projektowaniem, budową i próbami okrętów wojennych” zorganizowanego przez Polski Rejestr Statków. Trzydniowy kurs zakończył się w miniony piątek.

– Jest to pierwszy program, który nawiązuje do wymogów, jakie pojawiły się w ostatnim czasie na temat modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Uczestnikami kursu są przedstawiciele stoczni, biur projektowych, oraz polskich sił zbrojnych – tłumaczy Andrzej Madejski, prezes PRS.

Wiedzą z uczestnikami dzielili się inspektorzy i specjaliści Polskiego Rejestru Statków. Przedstawiciele tego towarzystwa klasyfikacyjnego współpracowali m.in. przy powstawaniu najnowszego polskiego niszczyciela min ORP Kormoran. Obecnie nadzorują budowę 6 holowników dla Marynarki Wojennej.

– Chcemy przekazać swoje doświadczenie, wiedzę, jak również przygotować uczestników szkolenia do nowych wyzwań, które tworzą się wręcz z dnia na dzień, związanych z postępem technicznym. Rozwój mega jachtów, statków pasażerskich itd. niejako zbliża do pewnych wymagań, które związane są z projektowaniem i budową okrętów wojennych. A nasze doświadczenie wynika m.in. z przynależności do międzynarodowych grup, działających w zakresie normowania bezpieczeństwa okrętu wojennego – mówi Janusz Diling, dyrektor pionu nadzorów przemysłowych PRS.

Mowa o Stowarzyszeniu Klasyfikacji Okrętów Wojennych Krajów NATO (NSCA) oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bezpieczeństwa Okrętów Wojennych (INSA). Ich rolą jest tworzenie nowych przepisów bezpieczeństwa okrętów wojennych. W skład stowarzyszenia INSA wchodzą marynarki wojenne i towarzystwa klasyfikacyjne, a PRS jest jednym z jego założycieli.

Szkolenie związane z okrętami wojennymi cieszyło się dużą popularnością.

– To szkolenie jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom całej branży morskiej. Planujemy organizację drugiej edycji w I kwartale 2018 r. – zapowiada Michał Arciszewski, specjalista ds. marketingu i szkoleń PRS.

Nie tylko okręty wojenne

PRS od kilku lat organizuje szkolenia związane głównie z wdrażaniem nowych przepisów międzynarodowych oraz funkcjonowaniem już istniejących. Do tej pory seminaria dotyczyły m.in. stateczności statku, jak również zagrożeń na statkach pasażerskich typu ro-ro.

– W najbliższym czasie planujemy zorganizowanie seminarium na temat wdrożenia załącznika 5. konwencji MARPOL (międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki) – zapowiada Monika Warmowska, dyrektor pionu naukowo-badawczego PRS.

Polski Rejestr Statków został założony w 1936 r. Jest kontynuatorem działalności Polskiego Rejestru Żeglugi Śródlądowej. To instytucja o międzynarodowym zasięgu działania. Jako członek IACS oraz organizacja uznana przez 34 Administracje Morskie oraz Unię Europejską, PRS  wydaje dokumenty uznawane na całym świecie oraz wspiera rozwój okrętownictwa.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.