• <

Wynik wyszukiwania - "obrazowanie" - Wiadomości

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Znamy wykonawcę wstępnej kampanii geotechnicznej dla MFW Baltica 1 i Baltica 1+

Roztrzygnięto przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Najkorzystniejszą ofertę złożyła szwajcarska spółka Geoquip Marine Operations AG.
22.01.2024

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

Kolejne badania geofizyczne i geotechniczne dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, podpisała umowę z polską Grupą GeoFusion Sp.z o.o. Umowa dotyczy wykonania badań geofizycznych i geotechnicznych dla części przybrzeżnej (nearshore).
07.07.2023

Polskie firmy wzmacniają morskie zdolności obronne wschodniej flanki NATO

Cztery główne wydarzenia doprowadziły do kryzysu w systemie bezpieczeństwa w Europie. Ich początek datuje się w 2008 roku, kiedy Rosja najechała zbrojnie Gruzję. Reakcja społeczności międzynarodowej (brak zdecydowanych działań) na wydarzenia związane z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie były czwartym składnikiem wpływającym na eskalację agresywnych działań Rosji. Obserwowany obecnie konflikt zbrojny ma charakter najpoważniejszego wyzwania dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od czasu zakończenia zimnej wojny.
30.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu, inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.
20.11.2022

Rosja zbroi Krym drogą morską

Izraelska firma zajmująca się obrazowaniem satelitarnym twierdzi, że Rosja przetransportowała statkiem baterię rakiet przeciwlotniczych z Syrii do portu w pobliżu Krymu.
31.08.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Unikatowy na skalę świata skaner już na Uniwersytecie Gdańskim. Zbada m.in. osady z dna morza [ROZMOWA]

Rozmowa z prof. Wojciechem Tylmannem z Wydziału Oceanografii i Geografii UG na temat unikatowego skanera, służącego do obrazowania hiperspektralnego rdzeni osadów geologicznych.
13.02.2022

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

Rozwój współpracy z polskim przemysłem deklaruje Thales – jedna z firm zakwalifikowanych do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik, proponująca system kierowania walką dla nowych okrętów.
26.12.2021

Polska firma rozwija sztuczną inteligencję, która wyśledzi na wodach nielegalne statki czy kłusowników

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity mogą dostarczać ponad 150 terabajtów danych dziennie. Dane z obrazowania Ziemi są już wykorzystywane do dostarczania praktycznych spostrzeżeń dla rządów i przedsiębiorstw, sprawdzają się w precyzyjnym rolnictwie i pomagają reagować na katastrofy naturalne.
17.06.2021

MON: nieprawda, że rosyjski okręt przekroczył polskie wody terytorialne

Jako nieprawdziwą Ministerstwo Obrony Narodowej określiło w sobotę informację, jakoby rosyjska korweta przekroczyła polskie wody terytorialne.
05.06.2021

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka opisującym pokrótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną.
26.04.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Hydrofony w służbie zmian klimatu - podwodny monitoring topnienia lodowców

W monitoringu podwodnego wytapiania lodowców z powodzeniem można wykorzystać techniki pasywnej akustyki podwodnej – udowodnili naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN. Artykuł z wynikami ich badań ukazał się na okładce prestiżowego „Journal of the Acoustical Society of America”.
12.01.2021

OCEAN2020 – w środku podróży

Projekt OCEAN2020 dedykowany budowaniu kompleksowej świadomości sytuacyjnej na morzu (ang. Maritime Situational Awareness – MSA) znajduje się obecnie na półmetku realizacji. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA aktywnie uczestniczą w tym zakrojonym na szeroką skalę ogólnoeuropejskim projekcie badawczo-rozwojowym, finansowanym z funduszu Europejskiej Agencji Obrony (ang. European Defence Agency EDA).
18.12.2020

System sonarowy do teledetekcji i obrazowania nad powierzchnią wody

Do tej pory zmapowano w wysokiej rozdzielczości mniej niż 5% wód powierzchniowych na świecie, ze względu na bariery technologiczne. Sonar jest obecnie najskuteczniejszym narzędziem do obrazowania dna morskiego, jako że systemy wodne mają ograniczony zasięg przestrzenny przez na niską przepustowość obrazowania.
08.12.2020

25. Rocznica opłynięcia przylądka Horn przez ORP „ISKRA” [foto]

18 kwietnia 1995 roku ORP „Iskra” z podchorążymi na pokładzie wyszedł w rejs dookoła świata. Barkentyna powróciła do portu w Gdyni po 300 dniach, 10 lutego 1996 roku. Dokładnie 25 lat temu załoga mogła na trawersie okrętu podziwiać przylądek Horn. Poniżej wspomnienie kadm. Czesława Dyrcza, dowódcy ORP „Iskra” w latach 1984-1997 oraz kilka zdjęć wraz z obrazowaniem sytuacji meteorologicznej.
27.11.2020

Znamy zakres prac jednostki Topaz Tiamat. Na obszarach przyszłych morskich farm wiatrowych szukano niewybuchów

Equinor zakończył szeroko zakrojone badania dna morskiego w celu przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Prace rozpoczęto w połowie sierpnia i zakończono w ostatnich dniach września.
08.10.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

Jakie konsekwencje będzie miało zniknięcie lodów Arktyki?

Co dekadę bezpowrotnie topnieje 13 proc. lodu morskiego na półkuli północnej. Za kilkadziesiąt lat może on w okresie letnim zniknąć zupełnie. Zmniejszenie jego zasięgu na półkuli północnej powoduje dalsze zmiany klimatu i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi - mówi ekspert z PAN.
23.08.2020

Drony wzmocnią bezpieczeństwo w porcie Szczecin-Świnoujście

Priorytetem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oprócz wzrostu przeładunków jest bezpieczeństwo. Niedawne kontrole Komisji Weryfikacyjnych powołanych przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i Komendanta Wojewódzkiego Policji potwierdziły bardzo wysoki poziom zaangażowania Oficerów Ochrony Obiektów Portowych i służb ochrony w zapewnienie bezpieczeństwa oraz prawidłowości procedur.
14.07.2020

MGMiŻŚ: Sytuacja przemysłu stoczniowego na świecie na koniec 2019 r. jako punkt referencyjny

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
14.04.2020

Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego zakończona (wideo)

We wtorek, 3 grudnia br. w Gdańsku odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego od czerwca do września projektu pn. „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego”.
05.12.2019

Powstaje wirtualna rekonstrukcja średniowiecznego portu z Pucka

Trwają pracę nad wirtualną rekonstrukcją jednego z najstarszych portów na ziemiach Polski, który znajdował się w Pucku (Pomorskie). W 2020 r. każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnej aplikacji, gdzie dostępne będą wizualizacje.
30.12.2018

Nowe usługi oparte na danych z kosmosu pomogą w problemach z klimatem?

Efektem wzrostu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, jest nie tylko zanieczyszczenie tym atmosfery, ale również wzrost temperatury na Ziemi. Globalne ocieplenie, które ma miejsce, powoduje m.in. topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu oceanów i mórz. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, było wykorzystanie nowych technologii, w tym geobrazowania satelitarnego do prognozowania zmian środowiska.
18.12.2018

Port Gdynia: nawigacja co do centymetra w Porcie Gdynia

W dniu 5 października w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia została podpisana umowa z firmą NavSim Polska Sp. z o. o. na wdrożenie lokalnego systemu nawigacyjnego wysokiej precyzji tzw. RTK, czyli morskiej stacji referencyjnej.
11.10.2018

Autonomiczna łódź z napędem odrzutowym uratuje tonących. W przyszłości będzie ostrzegać przed prądami morskimi

Co roku tysiące ludzi umiera w wyniku utonięcia. W morzach ginie nawet 4,5 proc. imigrantów – wylicza włoski think tank ISPI. Część tych osób można byłoby uratować. Zdalnie sterowana łódź ratownicza Emily może pomóc tym, do których nie mogą dotrzeć zwykli ratownicy. Łódź umożliwia obrazowanie podwodne, pokazuje obraz w zasięgu do stu metrów od łodzi, dzięki czemu łatwo się zorientować, gdzie znajdują się poszukiwani ludzie lub przedmioty. Obraz z sonaru odbierany jest przez stację znajdującą się na lądzie. W ten sposób można okre
26.09.2018

Płock: Powstał plan dostosowania miasta do zmian klimatu

Powstał plan działań adaptacyjnych dla Płocka do 2030 r., które mają pomóc miastu i mieszkańcom odpowiednio reagować na zmiany klimatu. Celem opisanych w dokumencie przedsięwzięć ma być m.in. ograniczenie negatywnych skutków takich zjawisk, jak np. fale upałów, ulewne deszcze czy powodzie.
11.09.2018

Urządzenie z polskimi podsystemami dotarło na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarł statek Dragon, na którego pokładzie znalazło się urządzenie współtworzone m.in. przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Posłuży ono do satelitarnych obserwacji Ziemi - poinformowało CBK PAN.
02.07.2018

Adamczyk: PKP PLK podpisały umowy na łączność GSM-R za ponad 2 mld zł

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy o wartości ponad 2 mld zł na budowę systemu łączności cyfrowej dla kolejnictwa - GSM-R - poinformował w czwartek dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
29.03.2018

20 maja z Gdyni wyrusza kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP „Orzeł”

20 maja z Gdyni wyruszy czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP „Orzeł”. Grupa Polaków chce przebadać ok. 1 350 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zbombardowania okrętu przez angielski samolot.
13.05.2017

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” gotowa do wyjścia w morze

20 maja 2017 roku z portu w Gdyni w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła” wyruszy czwarta, cyklicznie organizowana, ekspedycja badawcza mająca na celu odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”.
20.04.2017

Thales na Balt Military Expo: Zaawansowane rozwiązania na morzu i w strato-sferze

Trzy kluczowe produkty dla marynarki wojennej: TACTICOS, SEEMAPPER, ASTT (ACTION SPEED TACTICAL TRAINER) oraz STRATOBUS (projekt platformy stratosferycznej), to oferta, którą Thales wraz z Thales Alenia Space prezentują w czasie targów BALT MILITARY EXPO.
20.06.2016

Polski biznes rusza na Arktykę

7 grudnia w ramach inauguracji programu Go Arctic wyruszyła pierwsza misja biznesowa polskich przedsiębiorców do Danii i Grenlandii. Jej celem jest promocja w regionie polskich przedsiębiorców z sektora zielonych technologii, high-tech, innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz zaawansowanych procesów przemysłowych. Misja potrwa do 10 grudnia.
08.12.2015

Nowe symulatory w Akademii Marynarki Wojennej

W środę 28 stycznia, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczyste otwarcie nowych symulatorów. Uczelnia poszerzyła swoją bazę o nowe symulatory broni podwodnej, uzbrojenia artyleryjskiego, identyfikacji obiektów oraz łączności. Uroczyste otwarcie rozpocznie się o godz. 10:00. Całość wykonana została w ramach „Planu modernizacji technicznej SZ RP”. Nowe symulatory są na wyposażeniu Instytutu Uzbrojenia Okrętowego i Informatyki.
27.01.2015

Podatki marynarskie: Brazylia, a niejednolite stanowiska organów podatkowych w kwestii prawa do zastosowania ulgi abolicyjnej

Niniejszy artykuł ma na celu zobrazowanie coraz poważniejszego problemu, który dotyczy zastosowania ulgi abolicyjnej przez polskie urzędy skarbowe względem marynarzy. Podkreślić należy, iż stanowisko Kancelarii w kwestii prawa do zastosowania ulgi abolicyjnej w odniesieniu do Brazylii (Guernsey, Norwegii w 2014 roku, Singapuru od 01.01.2015, Arabii Saudyjskiej, Kataru) jest w dalszym ciągu niezmienne, gdyż wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
16.12.2014

Centrum Morskich Technologii Militarnych- innowacyjność i perspektywy

Zaplanowany do 2030r. program modernizacji sił morskich zakłada zakup okrętów podwodnych, patrolowców i niszczycieli min. Marynarka Wojenna otrzyma też śmigłowce, samoloty i bezzałogowce. Zdaniem przedstawicieli rządu rozbudowa i modernizacja floty będzie impulsem do rozwoju stoczni i firm zbrojeniowych. Centrum Morskich Technologii Militarnych będące powołaną w 2004r. pozawydziałową jednostką Politechniki Gdańskiej, należy do grona firm instytucji współpracujących z Marynarką Wojenną.
23.08.2013

Sukcesy NavSim na zagranicznych rynkach

5 czerwca 2013 spółka NavSim zakończyła trwające ponad półtora roku negocjacje w sprawie dostarczenia 60 zestawów nawigacji pilotowej PPU dla pilotów morskich stowarzyszonych w Puget Sound Pilot z zachodniego wybrzeża USA. Kontrakt i zamówienie opiewa na kwotę 1.3 mln USD.
10.06.2013

Grupa Martos- „branża potrzebuje spojrzenia z zewnątrz”

Elastyczność działania to obok wizji, czynnik sukcesu wielu przedsiębiorstw. Skuteczne zarządzanie oznacza dostosowanie managementu do błyskawicznie zmieniających się warunków gospodarczych. O nowych spojrzeniach na zarządzanie i możliwościach ich zastosowania w firmach kształtujących branżę morską, opowie Marcin Ostrowski, założyciel Grupy Martos.Na początek odpowiedzmy na pytanie czym jest Grupa Martos i kiedy pojawiła się ona na polskim rynku.
19.11.2012

Wyróżnienie dla AMW w konkursie o Medal MERCURIUS GEDANENSIS

W dniach 25-26 października odbyła się 8 edycja targów TECHNICON - INNOWACJE - Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji, w których wzięła udział Akademia Marynarki Wojennej. W organizowanym tam konkursie o "Medal Mercurius Gedanensis", uczelnia otrzymała wyróżnienie za trenażer uzbrojenia morskiego w postaci Wielofunkcyjnej platformy treningowej 12,7 mm karabinu WKM oraz Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM.
05.11.2012

Sonary antykolizyjne FarSaunder z trójwymiarowym zobrazowaniem

Sonar antykolizyjny FarSounder staje się systemem niezwykle użytecznym na dużych jachtach. Trójwymiarowa prezentacja tego, co znajduje się w wodzie bezpośrednio przed statkiem umożliwia uniknięcie potencjalnie zgubnych kolizji z obiektami pod wodą.
10.03.2012

Automatyczne tworzenie map topografii dna

System Simrad CM60 z oprogramowaniem Olex jest nowym rodzajem plotera map elektronicznych, któryautomatycznie odtwarza topografię dna przy pomocy echosondy oraz odbiornika GPS podczas normalnychpołowów lub innych prac prowadzonych na akwenach wodnych.
20.04.2011

Przegląd Nowoczesnych Metod Nauczania

Szkoła Morska w Gdyni uczestniczyła dn. 24. marca w konferencji zorganizowanej przez norweską firmę SEAGULL, znanego i cenionego producenta materiałów edukacyjnych, w czasie której poruszono w/w problemy.
04.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.