• <

Wynik wyszukiwania - "katastrofy morskie" - Wiadomości

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Niebezpieczne bydłowce

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich.
28.06.2022

Sea Empress, czyli 26. rocznica wpłynięcia tankowca na skały wód przybrzeżnych Walii

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. „Sea Empress” był jednoposzyciowym tankowcem klasy Suezmax, który został wybudowany w 1992 roku w Hiszpanii. Jednostka o długości 274,3 metrów posiadała nośność 147,273 ton. W czasie tragedii jednostka przewoziła pełnookrętowy ładunek surowej ropy naftowej.
02.03.2022

Obchody 10. rocznicy katastrofy statku Costa Concordia, przybyła grupa rozbitków

Na włoskiej wyspie Giglio uczczono w czwartek 32 ofiary katastrofy statku Costa Concordia sprzed 10 lat. Na wyspę wrócili niektórzy rozbitkowie, którzy znaleźli tam wtedy schronienie i otrzymali pomoc.
13.01.2022

10 lat od katastrofy statku Costa Concordia; rozbitkom pomagał m.in. proboszcz z wyspy Giglio

- Przyszli do mnie mieszkańcy i powiedzieli, że doszło do katastrofy morskiej i na brzeg płyną do nas ludzie; poszedłem do kościoła i otworzyłem go dla rozbitków - tak w rozmowie z PAP wspomina katastrofę statku Costa Concordia przed 10 laty u brzegów włoskiej wyspy Giglio ówczesny proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Lorenzo Pasquotti.
13.01.2022

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

Podziękowania z Dowództwa Operacyjnego RSZ

Wiceadmirał Krzysztof Jaworski wręczył w piątek podziękowania oficerom Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, którzy zaangażowani byli w przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia Renegade/Sarex 20.
06.03.2021

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie przeciwko wiceministrowi Gróbarczykowi

Złożyłem w środę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra Marka Gróbarczyka polegającego na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego - poinformował w środę w Gdańsku poseł Lewicy Marek Rutka. Wiceminister w rozmowie z PAP ocenił zawiadomienie jako "bezsensowne i idiotyczne" oraz dodał, że "poseł miał prawo je złożyć, żyjemy w wolnym kraju".
17.02.2021

Nowy materiał skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się ropy podczas katastrofy morskiej

Katastrofy powodujące przedostawanie się ropy do wód są zagrożeniem nie tylko dla siedlisk morskich, lecz także dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenia wpływają na całe ekosystemy morskie, w tym ryby i plankton, a skutki obserwujemy latami.
25.08.2020

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia

W poniedziałek, 2 marca o godzinie 13, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Komandor porucznik Robert Szymaniuk przejął dowodzenie od komandora Alberta Figata i jednocześnie został mianowany na stopień komandora.
03.03.2020

Promocja książki o największej katastrofie morskiej w dziejach świata

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na premirę książki „Droga Śmierci” autorstwa Tomasza Stachury.
27.01.2020

Sesja plenarna forum ECGFF - funkcje straży przybrzeżnej w dobie rozwoju technologicznego

Od 12 do 15 listopada, w Wenecji, odbywa się sesja plenarna forum ECGFF (European Coast Guard Functions Forum), której tematyka obejmuje m.in. funkcje straży przybrzeżnych w dziedzinie nieustannie rozwijających się technologii zapewniających bezpieczeństwo morskie oraz ochronę środowiska morskiego.
15.11.2019

Urząd Morski w Szczecinie uczestnikiem międzynarodowego programu wymiany

Urząd Morski w Szczecinie będzie w tym roku uczestnikiem międzynarodowego programu wymiany European Coast Guard Functions Training Exchange Programme. Program jest jednym z elementów dużego, europejskiego projektu ECGFA NET III, koordynowanego przez Straż Graniczną Finlandii (Finnish Border Guard), a jego organizatorem jest Agencja Bezpieczeństwa i Ratownictwa Morskiego z Hiszpanii (Spanish Maritime Safety and Rescue Agency).
04.02.2019

Bezpieczeństwo życia na morzu – współdziałanie jest koniecznością

Zapewnienie bezpieczeństwa na morzu to łańcuch działań wszystkich współodpowiedzialnych za nie podmiotów: od tych stanowiących prawo, budujących statki, tworzących i serwisujących sprzęt ratunkowy, po instytucje i organy kontrolne oraz służby ratownicze - ta podstawowa zasada towarzyszy uczestnikom konferencji, która odbyła się w piątek w Szczecinie.
08.06.2018

Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki dopłynęła na Martynikę

Do wybrzeży Martyniki dopłynęła tablica upamiętniająca podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki. Na francuską wyspę przywiózł ją ze Szczecina żaglowiec Fryderyk Chopin. W lecie 1776 roku Tadeusz Kościuszko ocalał z katastrofy morskiej u brzegu Martyniki, co upamiętnia tablica.
24.02.2018

Szczeciński Fryderyk Chopin popłynął w rejs na Martynikę

By zrozumieć, o co chodzi w tej wyprawie, należy cofnąć się o prawie dwa i pół wieku, do roku 1776. Wówczas, na początku lipca, podczas podróży młodego Tadeusza Kościuszki do Ameryki Północnej sztorm rozbił statek o skały u wybrzeży wyspy Martynika na Małych Antylach. Kościuszko z kilkoma towarzyszami podróży, na dryfujących resztkach żagla, dopłynął do brzegu. Na Martynice przez miesiąc leczył rany, by wyruszyć w dalszą drogę do Filadelfii. Fakt jego ocalenia postanowiła upamiętnić krakowska Fundacja im. Tadeusza Kościusz
01.10.2017

Kraków: Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki gotowa, by popłynąć na Martynikę

Tablica upamiętniająca dramatyczną podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki, podczas której ocalał z katastrofy morskiej u wybrzeży Martyniki, popłynie niebawem na tę francuską wyspę. W środę na Kopcu Kościuszki w Krakowie odbyło się pożegnanie tablicy.
21.09.2017

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku dla przedszkolaków

W Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance w czwartek ruszyły zajęcia w ramach Programu Edukacji Morskiej. Przeznaczone są dla gdańskich przedszkolaków i prowadzone będą do 30 października. Warsztaty mają na celu zapewnienie pozytywnego pierwszego kontaktu z instytucją muzealną, przybliżenie w sposób przystępny tematyki ekspozycji Spichlerzy na Ołowiance, zaznajomienie z elementami historii morskiej – archeologii podwodnej, marynarskich tradycji, bitew morskich.
01.09.2017

Kapitan Costy Concordia walczy o oczyszczenie z zarzutów

Kapitan Francesco Schettino próbuje oczyścić się z części zarzutów. W opublikowanym w internecie nagraniu tłumaczy, że był na pokładzie prawie do samego końca, nadzorował ewakuację pasażerów, a film, na którym widać, jak wsiada do szalupy, został źle zinterpretowany – podaje TVPiInfo.
13.03.2017

Śmierć uchodźców na morzu - organizacje pozarządowe apelują do UE

Organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą migrantom na Morzu Śródziemnym oskarżyły w piątek Unię Europejską o to, że odwraca głowę od tragedii tysięcy ludzi, którzy utonęli w tym roku starając się dotrzeć do europejskich wybrzeży.
04.11.2016

Rocznica zatonięcia „Cyranki”

4 października przed pomnikiem na placu Rybaka oddano hołd ofiarom katastrofy morskiej polskiego trawlera dawnego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra”. Mija 60. rocznica tej katastrofy.
05.10.2016

Kolejny proces kapitana Costy Concordii

Rusza proces drugiej instancji byłego kapitana Costy Concordii, Francesco Schettino, który został w ubiegłym roku skazany na ponad szesnaście lat więzienia za spowodowanie katastrofy włoskiego wycieczkowca Costa Concordia.
28.04.2016

Dziś mijają 4 lata od tej katastrofy

Wieczorem 13 stycznia wycieczkowiec Costa Concordia, który znajdował się w pobliżu wyspy Isola del Giglio, uderzył na głębokości 8 m i w odległości 92-96 m od brzegu w najmniejszą z wysepek Le Scole. Na pokładzie znajdowało się 3206 pasażerów i 1023 członków załogi (w tym 12 Polaków). Wyniku katastrofy zginęły 32 osoby.
13.01.2016

Praktyczne aspekty dochodzenia odszkodowań marynarskich- wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Z uwagi na ostatnie katastrofy morskie, co radziłby Pan marynarzom i ich rodzinom w kwestie zabezpieczenia się przed problemami w uzyskaniu należnych im odszkodowań?
03.11.2015

Japończycy chcą używać dronów przy produkcji i konserwacji statków

Japońska stocznia Tsuneishi Holdings Corporation wzięła w zeszłym miesiącu udział w testowaniu dronów (multikopterów), które miałaby w przyszłości pomóc w monitoringu konstrukcji i konserwacji statków.
02.06.2015

Kapitan Schettino usłyszał wyrok

Kapitan wycieczkowca Costa Concordia Francesco Schettino został skazany na 16 lat więzienia. To wyrok sądu pierwszej instancji ogłoszony w środę w Toskanii.
12.02.2015

Mniej zgubionych kontenerów, niż szacowano wcześniej

Wcześniejsze szacunki wskazywały, że w latach 2008 - 2010 średnio rocznie na morzu ginęło po ok. 10 tys. kontenerów z towarami, nie uwzględniając katastrof morskich.
30.09.2014

Na pokład wraku Costa Concordii wejdą biegli sądowi

Wizja lokalna zarządzona została przez sąd w Grosseto, przed którym toczy się proces kapitana statku, oskarżonego o spowodowanie katastrofy.
23.01.2014

Centralne Muzeum Morskie- ostatnie badania Porcelanowca mają przełomowy charakter

Pochodzący z I połowy XIX wieku wrak tzw. Porcelanowca czekał na eksplorację od połowy lat 60-tych. Dopiero w 2013r. ekipa CMM wydobyła z wraka zabytki. Podwodne prace archeologiczne były okazją do zastosowania nowatorskich technik badawczych. Z Gospodarką Morską rozmawiał Tomasz Bednarz z Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kierownik projektu „Inwentaryzacja wraka F53.27 Porcelanowiec z Zatoki Gdańskiej”.
14.08.2013

Gdańska firma pomaga podnieść wycieczkowiec Costa Concordia

Gdańska firma NED Projekt została zaangażowana do prac przy wydobywaniu olbrzymiego wycieczkowca Costa Concordia, który w styczniu ubiegłego roku zatonął na Morzu Tyrreńskim, u brzegu wyspy Giglio we Włoszech.
04.07.2013

Dokąd zmierzamy? Jakość energii elektrycznej a statki morskie

ZAPROSZENIE DO LXX KAWIARNI NAUKOWEJ BAŁTYCKIEGO FESTIWALU NAUKI
25.04.2013

Bałtycki Festiwal Nauki - Dokąd zmierzamy? Jakość energii elektrycznej a statki morskie

25 kwietnia 2013 roku (czwartek), godz. 18:00 spotkanie z prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski (Akademia Morska w Gdyni):
12.04.2013

Costa Concordia rok po katastrofie. „To były sceny jak z Titanica”

Dziś mija rok od katastrofy włoskiego statku Costa Concordia, w której u wybrzeży wyspy w Toskanii zginęły 32 osoby.
13.01.2013

Załadunek dużych masowców

Szybki rozwój technologiczny, który wystąpił w drugiej połowie minionego wieku, spowodował, że projektowane są nie tylko nowe typy statków, przystosowane do rodzaju przewożonego ładunku, czy funkcji specjalnych, ale wprowadzane są też nowe techniki załadunkowe i wyładunkowe.
03.01.2013

Kilka słów o bezpieczeństwie morskim.

16 września b.r. w San Diego odbyła się konferencja Międzynarodowego Zrzeszenia Ubezpieczycieli Morskich (International Union of Maritime Underwriters - IUMI), na której m.in. podjęto tematykę bezpieczeństwa morskiego i jego wpływu na ubezpieczenia morskie.
10.12.2012

Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO z okazji Światowego Dnia Morza 2012

W dniach 24-28 września Międzynarodowa Organizacja Morska wyznaczyła obchody Światowego Dnia Morza 2012, którego tegorocznym hasłem jest „IMO: sto lat po Titanicu”. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskie na krajowe obchody wyznaczyło dzień 28 września 2012 roku.
26.09.2012

Nauka jazdy statkiem morskim. Wielkie manewry w małej skali

Katastrofy morskie w skali 1:24 uczą nie gorzej niż prawdziwe. Tylko ofiar jest mniej. Dlatego warto odbyć tę naukę na błędach tutaj, na jeziorze Slim na Mazurach.
29.06.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.