• <

Wynik wyszukiwania - "harcerze" - Wiadomości

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

Świąteczna służba w Marynarce Wojennej

Okres świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku to czas, który wiele osób spędza na urlopach, w gronie rodzinnym. Wielu żołnierzy spędza ten czas jednak na okrętach i w bazach wojskowych, utrzymując gotowość i dbając o bezpieczeństwo.
25.12.2023

Port Gdańsk w latach 70-tych – zobacz archiwalne wideo

Budowa i otwarcie Portu Północnego w latach 70-tych były dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej niezwykle ważnym wydarzeniem. Fascynujące archiwalne nagrania pokazujące prace nad inwestycją opublikował Port Gdańsk.
11.07.2023

W Sztokholmie żaglowiec "Dar Młodzieży" promuje Dni Dziedzictwa Polskiego

Żaglowiec "Dar Młodzieży" przypłynął do Sztokholmu, aby w weekend uczestniczyć w Dniach Dziedzictwa Polskiego. W piątek na pokładzie statku odbyły się uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z udziałem szwedzkich polityków i dyplomatów akredytowanych w Szwecji.
12.05.2023

Muzeum Marynarki Wojennej z ofertą na Europejską Noc Muzeów

Placówki muzealne wyjątkowo otworzą swoje podwoje wieczorem, 13 maja. Wiele z nich będzie miało szereg atrakcji skierowanych do turystów, chcących skorzystać z kulturalnej oferty. Wśród nich jest gdyńskie muzeum poświęcone tematyce morskiego rodzaju sił zbrojnych.
05.05.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

Świąteczna atmosfera w 3. Flotylli Okrętów

W marynarską tradycję wpisały się przedświąteczne spotkania wigilijne z udziałem kadry i przedstawicieli lokalnej społeczności.
24.12.2022

Spotkanie opłatkowe w świnoujskiej flotylli

W przedświątecznym tygodniu w jednostkach polskiej Marynarki Wojennej odbywają się spotkania opłatkowe. Przykładem tego było wydarzenie zorganizowane w dowództwie 8. FOW.
21.12.2022

Żeglarska przygoda na Wyspie Sobieszewskiej

Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP kolejny już raz zapraszają mieszkańców Gdańska na bezpłatne pływania z widokiem na Wyspę Sobieszewską. Godzinne lub dwugodzinne rejsy odbywają się 10 i 11 września. Umiejętności żeglarskie nie są wymagane, o wszystko zadbają harcerscy sternicy. Obowiązują zapisy. Wydarzenie odbywa się w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, prowadzonego przez Miasto Gdańsk i ZHP w związku z przygotowaniami do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku.
06.09.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Flaga na latarni morskiej w Świnoujściu

Z okazji Dnia Flagi RP w poniedziałek na latarni morskiej w Świnoujściu zawisła biało-czerwona flaga o powierzchni ok. 500 m kw. Po przerwie spowodowanej pandemią przy latarni ponownie odbyła się uroczystość dla mieszkańców i turystów.
02.05.2022

Żeglarska przygoda na Wyspie Sobieszewskiej już w ten weekend

Obejrzyj Wyspę Sobieszewską od strony wody i spędź czas aktywnie z rodziną i przyjaciółmi. W jaki sposób? Korzystając z bezpłatnych rejsów po Martwej Wiśle. Chorągiew Gdańska ZHP i Miasto Gdańsk zapraszają mieszkańców 2 i 3 października, na bezpłatne, godzinne pływania, które rozpoczną się z nowej przystani żeglarskiej przy ul. Nadwislańskiej 39. W nowej marinie został zainstalowany Seabin - innowacyjny morski kosz, który wyławia odpady z powierzchni wody.
30.09.2021

Kujawsko – pomorski WOPR z nowym sprzętem i programem szkoleń

Do 7. jednostek wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego (WOPR) trafił sprzęt o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Wśród nich znalazły się łodzie wiosłowe, defibrylatory, zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, deski do ratowania tonących, liny i rzutki ratownicze.
19.03.2021

Katowice podpisały umowę na przebudowę stanicy żeglarskiej

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę z wykonawcą przebudowy stanicy żeglarskiej znajdującej się nad największym katowickim stawem – Morawą. Nowa stanica ma być gotowa w połowie przyszłego roku. To pierwszy etap zmian w miejskiej Dolinie Pięciu Stawów.
10.02.2021

Wiosną rozpoczną się szkolenia dla przyszłych ratowników wodnych

Blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków, ruszą wiosną i prowadzone będą przez 3 kolejne lata.
27.11.2020

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.
12.11.2020

Nowe obostrzenia! Premier: chcemy, by gospodarka pracowała w możliwie dużym zakresie

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli w czwartek nowe restrykcji w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Chcemy wdrażać obostrzenia, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała - podkreślił Morawiecki.
15.10.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Trójmiejscy harcerze morscy znaleźli nowe serce dla Warszawskiej Nike

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP pozyskała sprawny silnik dla jednej z trzech jednostek, której jest armatorem. Dzięki warszawskiej Kancelarii Restrukturyzacje i Upadłości jednostka zostanie wyposażona w nowy motor i będzie mogła brać udział w programie wychowania morskiego młodzieży.
06.07.2020

Pomorski sezon żeglarski otwarty!

Ponad sto osób uczestniczyło w sobotę 20 czerwca w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka połączonego z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
21.06.2020

Olbrzymia flaga zawisła na świnoujskiej latarni morskiej (foto)

Wielka biało-czerwona flaga zawisła w sobotę na latarni morskiej w Świnoujściu - najwyższej na polskim wybrzeżu. Flaga o powierzchni blisko 400 m kw. została wciągnięta na latarnię tym razem bez udziału publiczności.
02.05.2020

Ponad pół tony śmieci zebrano podczas I etapu Bałtyckiej Odysei

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy.
20.01.2020

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Wyspa Sobieszewska. Bezpłatne rejsy (i nie tylko) już w ten weekend

Godzinny rejs jachtem żaglowym, zabawy dla dzieci, w tym m.in. nauka robienia węzłów czy szanty - najbliższy weekend 21 i 22 września, który zaplanowano na Wyspie Sobieszewskiej, zapowiada się morsko i ciekawie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na rejsy obowiązują zapisy.
20.09.2019

Specustawa narzędziem do przejęcia Westerplatte

Specustawa służy temu, żeby Polska mogła wreszcie godnie upamiętnić Westerplatte, żeby powstało tam wreszcie godne muzeum plenerowe, muzeum pola bitwy Westerplatte – mówił w niedzielę w Katowicach wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
07.07.2019

Kraków: Wieczorem ma spaść poziom wody w Wiśle

W godzinach wieczornych w piątek poziom wody w Wiśle spadnie poniżej stanu alarmowego - wynika z informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Na miejscowych rzekach i potokach poziom wody się stabilizuje.
24.05.2019

Rozśpiewane, żeglarskie wodowanie książki Miry Urbaniak

„Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” – to najnowsza książka Miry Urbaniak, która jest podsumowaniem 45 lat jej dziennikarskiej i żeglarskiej przygody. W sobotę 18 maja dzieło zostało uroczyście zwodowane na pokładzie „Zawiszy Czarnego”.
19.05.2019

Szczerski: Prezydent Panamy Juan Carlos Valera na pokładzie Daru Młodzieży przekazał słowa uznania Polakom

Papież Franciszek w rozmowie z pierwszą damą po zakończeniu ŚDM dziękował Polakom za liczną obecność i świadectwo wiary podczas spotkania w Panamie oraz za pomoc organizacyjną w przygotowaniach tegorocznych ŚDM - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
29.01.2019

Światło, które łączy wypłynęło do Karlskrony

Symbolizuje przyjaźń, jedność i nadzieję. Betlejemskie Światło Pokoju wyruszyło wczoraj z Gdyni do Karlskrony, gdzie zostanie przekazane szwedzkim skautom.
19.12.2018

Światło z Betlejem przez Gdynię do Karlskrony

Z Nabrzeża Prezydenta w Gdyni we wtorek do Karlskrony wyruszy s/y Zawisza Czarny, na którego pokładzie znajdzie się Betlejemskie Światło Pokoju. To już dziewiąte takie wydarzenie w Gdyni.
17.12.2018

Sztafeta „Wokół Niepodległej” wciąż na fali. Teraz w Morskim Oddziale SG

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej przejęli dziś w nocy pałeczkę ogólnopolskiej sztafety „Wokół Niepodległej”. Teraz przed zawodnikami przeszło 4 doby i blisko 900 km nieprzerwanego biegu, który upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
04.10.2018

Wikingowie, trolle i gdańskie przekupki - Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - 19/20 maja 2018

Noc Muzeów 2018 w Narodowym Muzeum Morskim to wachlarz propozycji dla gości w każdym wieku. Zaprezentujemy pokazy walk, konserwacji zabytków i sprzęt nurkowy. Tczewski CKWS przejmą wikingowie, Muzeum Wisły - psotne trolle, a Żurawiem rządzić będą gdańskie przekupki. A to nie wszystko…
14.05.2018

W Antwerpii ochrzczono statek Szare Szeregi (foto)

Szare Szeregi już ochrzczone. Uroczystość odbyła się we wtorek w porcie w Antwerpii. Matką chrzestną 40-tysięcznika Polskiej Żeglugi Morskiej została Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka Tadeusza Wendy, inżyniera, głównego projektanta i kierownika budowy portu Gdynia.
16.01.2018

Wiceminister gospodarki morskiej: Za kilka dni chrzest 40-tysięcznika „Szare Szeregi”

Za kilka dni w Antwerpii odbędzie się chrzest polskiego 40-tysięcznika "Szare Szeregi", którego matką chrzestną będzie wnuczka budowniczego Gdyni, a w uroczystości wezmą udział harcerze - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
02.01.2018

Marynarski opłatek w 8. FOW

Jak co roku, marynarskim zwyczajem, w przedświątecznym tygodniu, w jednostkach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbywają się spotkania opłatkowe.
21.12.2017

Zawisza Czarny w rejsie z Betlejemskim Światłem Pokoju

Już po raz siódmy Zawisza Czarny wyruszył w rejs Betlejemskim Światłem Pokoju. W tym roku załoga statku odwiedzi wschodnie wybrzeże Bałtyku: łotewska Liepaję i litewska Kłajpedę.
18.12.2017

W hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego

We wtorek 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 w Świnoujściu włączone zostały syreny alarmowe, na okrętach stacjonujących w świnoujskim Porcie Wojennym uruchomiono tyfony. Zwyczaj ten przypomina o bohaterstwie i heroicznej walce o wolność uczestników powstania sprzed 73 lat.
02.08.2017

Integracyjny rejs odkrytą łodzią z Gliwic do Szczecina

Dziesięcioro żeglarzy, wśród nich niewidomi, wyruszyło w sobotę rano z Mariny Gliwice w siedmiodniowy rejs Kanałem Gliwickim i Odrą do Szczecina. Na miejscu mają obejrzeć finał regat Tall Ships Races 2017 i spotkać się z Andreą Bocellim.
29.07.2017

Zawisza Czarny wraca do Gdyni

Po półtoramiesięcznym rejsie Zawisza Czarny wraca do portu macierzystego w Gdyni. Powitanie żaglowca odbędzie się 10 czerwca 2017 o godzinie 08.00 przy Nabrzeżu Prezydenta w Porcie Gdynia.
07.06.2017

Zawisza Czarny rozpoczyna sezon żeglarski

1 kwietnia harcerski żaglowiec szkolny "Zawisza Czarny" rozpocznie sezon żeglarski 2017. Załogę będą stanowili polscy harcerze z 3. RDH "Nieprzemakalni", która działa w środowisku polonijnym w Edynburgu w Szkocji. Po rejsie, który skończy się 6 kwietnia, 32 osobowa grupa harcerzy planuje zostać trzy dni w Gdyni i spędzić czas na poznawaniu Trójmiasta.
31.03.2017

Mariusz Zaruski: generał gór i mórz

„Prowadziłem Polaków na morze” – pisał gen. Mariusz Zaruski w książce „Wśród wichrów i fal”. 150 lat temu, 31 stycznia 1867 r., urodził się jeden z najbardziej niezwykłych społeczników i oficerów II RP, który połączył pasję do gór i morza ze służbą Polsce.
31.01.2017

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w Ministerstwie

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przejął Betlejemskie Światło Pokoju od grupy harcerzy z 6. Podhalańskiej Drużyny Harcerskiej "Dzikie Buki" z Bukowiny Tatrzańskiej. Drużyna przybyła do resortu z hm. Pawłem Chmielewskim ze Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze symboliczne światło przejęli od słowackich skautów.
20.12.2016

Flisacy promują żeglugę śródlądową

Przeszło 650 km z Kędzierzyna Koźla do Szczecina przepłynęli żeglarze w ramach XXI Flisu Odrzańskiego. W sobotę w Szczecinie zakończył się dwutygodniowy rejs promujący żeglugę śródlądową.
10.07.2016

Obchody 55-lecia podniesienia bandery na harcerskim żaglowcu Zawisza Czarny

Z okazji 55. rocznicy podniesienia bandery na harcerskim żaglowcu Zawisza Czarny Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Koncert będzie nietypowy, gdyż sceną dla chórzystów będzie pokład Zawiszy Czarnego, a tłem Gdyński port.
22.06.2016

Rejs Odrą ze Śląska nad Bałtyk - na rzecz promocji żeglugi śródlądowej

Niemal 700 km z Gliwic do Świnoujścia przepłyną żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu. Start tego nietypowego rejsu po Odrzańskiej Drodze Rzecznej - jednym z najdłuższych w kraju szlaków rzecznych - zaplanowano na 18 czerwca. Ma on m.in. promować żeglugę śródlądową.
14.05.2016

80 lat temu - „Darem Pomorza” dookoła świata

3 września 1935 roku, o godzinie 11:00, Gdynia przy Dworcu Morskim uroczyście witała „Dar Pomorza” wracający z pionierskiej podróży. Żaglowiec Państwowej Szkoły Morskiej, jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą opłynął świat. To był najsłynniejszy i najdłuższy rejs w historii „białej fregaty” – wydarzenie o wielkiej symbolicznej wymowie, dokumentujące morskie ambicje II Rzeczypospolitej.
03.09.2015

Rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju

Flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny”, wypłynie z Kołobrzegu w dniu 16 grudnia 2014 w rejs, którego celem jest dostarczenie duńskim i szwedzkim skautom i mieszkańcom Bornholmu i Karlskorony Betlejemskiego Światła Pokoju.
12.12.2014

Historia „Korsarza”, niezwykłego jachtu

W fosie między Fortem Carre a Szańcem Wschodnim Twierdzy Wisłoujście stoi niezwykły jacht. Jednostka s/y "Korsarz", prawie 14-metrowa, zbudowana została w 1934 r.
08.04.2013

Rusza wielka wyprawa żeglarska Zawiszy Czarnego z PZU

Żaglowiec s/y Zawisza Czarny wyruszył z portu w Szczecinie w drogę na międzynarodowe regaty żeglarskie „The Tall Ships Races”, które odbędą się w dniach 7 lipca - 25 sierpnia br. w portach Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz Irlandii. W czteromiesięcznej wyprawie, organizowanej przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP przy współpracy z PZU udział weźmie prawie 300 uczestników z całej Polski.
19.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.