• <

Wynik wyszukiwania - "bojkot" - Wiadomości

Niespokojnie na wyspach Nowej Kaledonii. To ważny obszar Francji na Pacyfiku

Na obszarze francuskie terytorium zamorskiego na Oceanie Spokojnym wrze. Prezydent Macron ogłosił stan wyjątkowy. Powodem tego mają być zmiany w prawie wyborczym, przez co o swoją pozycję boją się Kanakowie, rodzima ludność obszaru. Odżywają nastroje niepodległościowe, a pojawiają się też teorie, że za zamieszkami stoją Chiny, widzące w wyspach kolejny punkt do ekspansji.
17.05.2024

Bułgaria bojkotuje austriacki biznes z powodu niepełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen

W Bułgarii coraz silniejsze są nastroje antyaustriackie z powodu blokowania przez Wiedeń pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen. Austria zgodziła się, by począwszy od końca marca obywatele Bułgarii i Rumunii mogli po niej swobodnie się przemieszczać, lecz wyłącznie drogą powietrzną i morską. Tymczasem biznes bułgarski uważa, że rocznie traci co najmniej 1 mld euro z powodu przestojów na granicach lądowych.
10.01.2024

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

Uczestnicy "Flotylli Wolności" z 2010 r. pomimo blokady morskiej wyślą do Gazy statki z pomocą

Stowarzyszenie Mavi Marmara z Turcji pomimo blokady morskiej wyśle do Strefy Gazy flotę statków z pomocą humanitarną. Zabicie przez żołnierzy Izraela dziewięciu tureckich członków załogi "Mavi Marmara" w 2010 roku, którzy dostarczali pomoc do Gazy w ramach "Flotylli Wolności", doprowadziło do zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Turcją i Izraelem.
17.11.2023

Pracownicy portowi w Hiszpanii zapowiadają blokowanie statków przewożących broń na Bliski Wschód

Pracownicy portowi w Barcelonie zdecydowali o bojkotowaniu statków przewożących broń na Bliski Wschód. Największa organizacja dokerów portowych Barcelony (OEPB) poinformowała w komunikacie, że na walnym zgromadzeniu w br. tygodniu podjęto decyzję, aby nie zezwalać na żadne operacje w porcie statkom z materiałami wojennymi, które płyną na Bliski Wschód".
09.11.2023

USA. Modi w Kongresie: Ciemne chmury konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik

Ciemne chmury przymusu i konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik, powodując obawy o stabilność regionu - powiedział w czwartek premier Indii Narendra Modi podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA. Indyjski przywódca mówił też o skutkach wojny na Ukrainie, twierdząc, że "to nie jest epoka wojny".
23.06.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

Przekręty na morskich szlakach. Rosji (nie tylko) halsowanie między sankcjami

Rosja omijała sankcje, stosując proste chwyty z przeładunkiem towarów na morzu lub w porcie, lub wykorzystując zmiany bandery lub armatora. A pomagają jej armatorzy wielu państw, pływający pod wygodnymi banderami. A także wiele państw, które nie włączyły się w ogóle w proces ograniczenia handlu z Rosją. Wiele państw i firm wykorzystało ten moment do robienia na wojnie biznesu.
05.03.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Maersk bliski całkowitego wyjścia z Rosji po sprzedaży swoich aktywów

Duński konglomerat znany na rynku transportowym i żeglugowym A.P. Moller-Maersk zgodził się sprzedać swoje dwa zakłady logistyczne w Rosji firmie IG Finance Development Limited. Oznacza to właściwie koniec działalności tego morskiego potentata w tym kraju.
21.02.2023

Belgijski profesor: przekop Mierzei Wiślanej wywołał gwałtowny sprzeciw w niemieckich mediach

W otwarciu kanału Mierzei Wiślanej uderzający jest nie tyle fakt, że Polska zbudowała kanał umożliwiający odblokowanie portu w Elblągu, ile raczej gwałtowny sprzeciw, z jakim projekt ten spotkał się w zagranicznych, przeważnie niemieckich mediach - mówi PAP belgijski historyk prof. David Engels.
29.09.2022

Ambasador Ukrainy wzywa dokerów w Rostocku do zbojkotowania statku z rosyjskim ładunkiem

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wezwał pracowników portu w Rostocku, na północnym wschodzie Niemiec, aby nie rozładowywali zakotwiczonego tam tankowca z produktami naftowymi z Rosji.
03.05.2022

Holenderskie media: unijny bojkot ropy odbije się na portach w Amsterdamie i Rotterdamie

Europejski bojkot rosyjskiej ropy w dłuższej perspektywie będzie katastrofą dla rosyjskiej gospodarki, ale trzeba się przygotować na to, iż obecnie wywinduje on ceny tego surowca – pisze w poniedziałek holenderski dziennik De Telegraaf.
02.05.2022

Niemcy. Szefowa MSZ: popieramy embargo na ropę z Rosji

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock potwierdziła, że jej kraj popiera embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. "W ramach UE prowadzimy działania kampanię na rzecz wspólnego wycofywania (rosyjskiej) ropy naftowej w ramach (przygotowywanego) szóstego pakietu sankcji” - powiedziała szefowa MSZ w niedzielę wieczorem w programie telewizji ARD.
02.05.2022

Szef MSZ Ukrainy: zamknijcie porty dla Rosjan, bojkotujcie działające tam firmy, nałóżcie nowe sankcje

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że świat stoi u progu czwartej rundy międzynarodowych sankcji gospodarczych na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.
14.03.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Islandia zaprzestaje komercyjnego wielorybnictwa

Islandia podjęła decyzję o wycofaniu się z komercyjnych połowów wielorybów. Powodem jest brak popytu.
08.02.2022

Jak się chce psa uderzyć, kij się znajdzie. Chiny nie chcą indyjskich marynarzy

Według doniesień indyjskich związków zawodowych, Chiny wprowadziły nieoficjalny zakaz cumowania statków, które mają na pokładzie indyjskich członków załogi. Zaistniała sytuacja budzi obawy tysięcy indyjskich marynarzy, stanowiąc jednocześnie świadectwo coraz śmielszych działań Chin na morzu.
05.08.2021

Sejmowa komisja przyjęła jednogłośnie projekt uchwały wzywający do przerwania budowy Nord Stream 2

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli w piątek projekt uchwały w sprawie Nord Stream 2, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.
11.06.2021

Zieloni bojkotują Nord Stream 2

To nie sankcje UE zatrzymają kontrowersyjny Nord Stream 2 – zauważa Bloomberg, twierdząc, że wpływ na przyszłe losy rosyjskiego projektu mogą wywrzeć niemieccy Zieloni, którzy są coraz silniejsi na krajowej scenie politycznej i którzy kategorycznie są przeciwni bałtyckiemu gazociągowi.
20.03.2021

Arabia Saudyjska i sojusznicy kończą bojkot Kataru, otwierają granice

Arabia Saudyjska i sojusznicze kraje Zatoki Perskiej otworzą w poniedziałek wieczorem granice lądowe i morskie oraz przestrzeń powietrzną, kończąc tym samym bojkot Kataru - poinformowały w poniedziałek władze Kuwejtu i Kataru, a także przedstawiciel administracji USA.
04.01.2021

Nasila się konflikt handlowy między Chinami a Australią

Władze ChRL wstrzymały import drewna ze stanu Queensland i dostawy jęczmienia od kolejnego eksportera w Australii. W obliczu eskalacji konfliktu handlowego importerzy w ChRL obawiają się dalszych ograniczeń – podała dziś hongkońska prasa.
02.11.2020

Do Polski trafiają niebezpieczne odpady z zagranicy

Politycy KO zaapelowali dziś do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by skłonił rząd do działań na rzecz wdrożenia dyrektyw UE dotyczących ochrony środowiska. Zwrócili przy tym uwagę, że do Polski trafiają niebezpieczne odpady, a służby państwowe nie radzą sobie z kontrolą tego procederu.
24.09.2020

Rozbieżne opinie ws. Nord Stream 2

Niemieccy politycy prezentowali w czwartek rozbieżne opinie na temat tego, czy ewentualne sankcje UE wobec Rosji w związku z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego powinny dotyczyć również wstrzymanej obecnie budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.
03.09.2020

Nord Stream 2 musi być elementem reakcji UE na próbę otrucia Nawalnego

Po próbie otrucia lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego potrzebna jest wymierzona w Rosję unijna odpowiedź dotycząca gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w czwartek w niemieckim radiu szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.
03.09.2020

Południowokoreański rząd w odwecie pozbawi Japonię przywilejów handlowych

Władze Korei Południowej zdecydowały w poniedziałek o pozbawieniu Japonii statusu zaufanego partnera handlowego. Jest to odwet Seulu za podobną decyzję Tokio i najnowsza eskalacja sporu historycznego i gospodarczego pomiędzy tymi azjatyckimi stolicami.
12.08.2019

Korea Południowa: Tysiące osób protestowały przeciwko Japonii

Tysiące osób demonstrowały w sobotę przed ambasadą Japonii w Seulu przeciwko decyzji rządu tego kraju o pozbawieniu Korei Płd. specjalnego statusu handlowego. Protestujący wzywali do bojkotu japońskich towarów i krytykowali premiera Japonii Shinzo Abego.
05.08.2019

KE szuka chętnych do przyjęcia migrantów, których nie chcą wpuścić Włochy

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że kontaktuje się z państwami członkowskimi ws. przyjęcia przez nie migrantów ze statku, który przybił do portu na Sycylii. Rzym odmawia zgody na wyjście na ląd ponad 130 osobom, które znajdują się na jednostce.
30.07.2019

Ukraina/ Zełenski: Rosja ma szansę wykazać się chęcią zakończenia konfliktu

Uwolnienie przez Rosję 24 ukraińskich marynarzy może pokazać gotowość Moskwy do zakończenia konfliktu z Ukrainą - oświadczył w sobotę nowy prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.
26.05.2019

Rosja: konwencja ONZ nie ma zastosowania do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej

Procedury rozstrzygania sporów przewidziane w konwencji ONZ o prawie morza nie mają zastosowania do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej - uznało w sobotę rosyjskie MSZ, komentując niekorzystne dla Rosji orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS).
25.05.2019

Prezydent Finlandii o „nowym otwarciu” Europy Płn. w relacjach z Rosją

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto mówił w poniedziałek o "otwieraniu się nowej karty" w relacjach Europy Płn. z Rosją, w kontekście zaplanowanego na wtorek spotkania przywódców czterech krajów północnoeuropejskich z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
09.04.2019

Na Krymie aresztowano adwokata, który bronił ukraińskich marynarzy

Na Krymie aresztowano w czwartek Emila Kurbedinowa, tatarskiego prawnika, który reprezentował w sądzie jednego z ukraińskich marynarzy z okrętów zatrzymanych przez Rosję w ubiegłym miesiącu w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej.
06.12.2018

Pracownicy chorwackiej stoczni wrócili do pracy

Pracownicy znajdującej się w kryzysie chorwackiej stoczni Uljanik zawiesili strajk i wrócili do pracy. Zadecydował o tym komitet strajkowy 20 listopada.
20.11.2018

USA: Spadki na Wall Street, mocna przecena ropy po groźbach celnych USA

Zapowiedzi nałożenia przez USA na Chiny kolejnych ceł przerwały serię 4 wzrostowych sesji na Wall Street i przyczyniły się do 5-7 proc. przeceny ropy naftowej.
12.07.2018

Kanada: Cła odwetowe na wyroby stalowe, aluminiowe i in.

Rząd Kanady ogłosił w piątek ostateczną listę produktów amerykańskich, na które od 1 lipca nałoży cła odwetowe, oraz pakiet pomocy dla rodzimego przemysłu stalowego i aluminiowego. Jak zapowiadano, taryfy obejmą wyroby stalowe, aluminiowe i inne o wartości 16,6 mld CAD.
30.06.2018

USA nakładają kolejne sankcje na Wenezuelę

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek dekret nakładający nowe sankcje na Wenezuelę, gdzie w niedzielnych wyborach prezydentem został ponownie Nicolas Maduro.
21.05.2018

USA: Zaostrzenie sankcji wobec Iranu może być korzystne dla Rosji

Zdaniem analityków rynku paliwowego zapowiadane przez administrację Trumpa zaostrzenie amerykańskich sankcji wobec Iranu i Wenezueli może być korzystne dla Rosji i innych państw wrogich USA, gdyż w rezultacie spowoduje wzrost cen ropy na światowych rynkach.
20.05.2018

Rozpoczęły się rozmowy szefów MSZ Polski i Albanii

Od spotkania z ministrem spraw zagranicznych Albanii Ditmirem Bushatim rozpoczęła się w poniedziałek rano robocza wizyta szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza w Albanii. Minister spotka się tu także m.in. z prezydentem Ilirem Metą i premierem Edim Ramą.
07.05.2018

Szef MSZ w poniedziałek udaje się z wizytą roboczą do Albanii

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz udaje się w poniedziałek z roboczą wizytą do Albanii. Szef MSZ będzie rozmawiał w Tiranie m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ditmirem Bushatim. Spotka się również z prezydentem Ilirem Metą i premierem Edim Ramą.
06.05.2018

Pisula: W 2018 roku ruszy biuro handlowe PAIH w Seulu

W tym roku planujemy otwarcie biura handlowego w Seulu - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Placówka ma pomagać polskim firmom eksportować do Korei, a także wspierać je, by "mogły zadebiutować w roli polskich inwestorów na koreańskim rynku".
10.02.2018

W PŻM porozumienie w sprawie układów zbiorowych na statkach

Jest porozumienie w sprawie układów zbiorowych na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – poinformowało Radio Szczecin. Dokument ten reguluje przede wszystkim wysokość pensji marynarzy. – Fundusz płac będzie teraz niższy o 13 % – poinformował radio Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM.
04.01.2018

Włoska prasa: policzek dla rządu ze strony NGO ratujących migrantów

"Policzek dla rządu", "próba sił w sprawie ratowania migrantów" - tak włoska prasa we wtorek podsumowuje spór, do którego doszło między zagranicznymi organizacjami pozarządowymi a MSW w Rzymie na tle nowego kodeksu postępowania statków NGO na Morzu Śródziemnym.
01.08.2017

Ekspert o stosunkach Polski z Chinami: osiągnęliśmy dużo

Wiceprezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku dr Marceli Burdelski w rozmowie z PAP dobrze ocenił rozwój polsko-chińskiej współpracy gospodarczej i politycznej. Podkreślił jednocześnie wiele braków po stronie naszego kraju.
09.07.2017

Prezydent Indonezji: Pomagamy rozwiązać spory wokół Morza Południowochińskiego

Indonezja aktywnie działa na rzecz pokojowego rozwiązania sporów terytorialnych dotyczących Morza Południowochińskiego - powiedział we wtorkowym wystąpieniu prezydent tego kraju Joko Widodo.
16.08.2016

Trybunał w Hadze odrzucił roszczenia Chin dotyczące Morza Południowochińskiego

W ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał we wtorek za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.
12.07.2016

Chińska prasa wzywa USA by nie mieszały się w spór na Morzu Południowochińskim

Organ prasowy Komunistycznej Partii Chin "Renmin Ribao" ostrzegł w środę Stany Zjednoczone, że jest cena, którą będą musiały zapłacić, jeśli przekroczą "czerwoną linię", mieszając się w spór dotyczący Morza Południowochińskiego.
06.07.2016

Mieszkańcy i urzędnicy na wojennej ścieżce. Poszło o nazwę zbudowanego w Gdańsku statku

Do nietypowego konfliktu doszło pomiędzy władzami duńskiej wyspy Samsø a jej mieszkańcami. Kością niezgody stała się nazwa promu, który do tej pory nazywał się tak samo jak wyspa. Władze zdecydowały się jednak na zmianę jego nazwy, nie konsultując tego z mieszkańcami.
28.05.2015

Czekają na decyzję sądu

Akcjonariusze Stoczni Szczecińskiej Porta Holding w upadłości chcą odszkodowania od Skarbu Państwa. Uważają, że z jego winy posiadane przez nich akcje mają dziś zerową wartość. W tej sprawie złożyli w sądzie pozew zbiorowy. Na razie pozwany domaga się złożenia wyższej kaucji na poczet kosztów ewentualnego procesu, który, jak się okazuje, nie wszystkim jest na rękę.
18.04.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.