• <

Wynik wyszukiwania - "Islandia " - Wiadomości

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.
30.03.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Islandia zaprzestaje komercyjnego wielorybnictwa

Islandia podjęła decyzję o wycofaniu się z komercyjnych połowów wielorybów. Powodem jest brak popytu.
08.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
04.02.2022

Brexit a prawo angielskie

Podpisanie w dn. 30 grudnia 2020 „EU – UK Trade and Cooperation Agreement” („TCA”), ustalającego zasady nowego ładu gospodarczego, finansowego i prawnego [tzw. „post-Brexit trade deal”], który ma obowiązywać od 01.01.2021 stanie się z pewnością przedmiotem wielu analiz i komentarzy.
07.01.2021

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Nie będzie kwarantanny dla przyjeżdżających z Polski do Norwegii

W tym tygodniu norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Folkehelseinstituttet zalecił zniesienie kwarantanny wjazdowej do Polski. Na żółtej liście ma znaleźć się także Islandia i Liechtenstein, a na czerwonej Estonia. Rząd podejmie ostateczną decyzję w ciągu tygodnia. Wszystkie zmiany będą obowiązywać od północy w nocy do soboty 19 września.
17.09.2020

Kontrowersyjny przemysł wielorybniczy w Norwegii ma się coraz lepiej

Najnowsze dane pokazują rosnący popyt na mięso z wieloryba. Komercyjne połowy w tym sezonie, który rozpoczął się 1 kwietnia, są większe niż w całym ubiegłym roku.
26.08.2020

Tam, gdzie niebo spotyka się z oceanem - poznajcie islandzką lagunę (foto, wideo)

Do tej pory, ten rok nie był łaskawy dla entuzjastów podróży. Stąd też, wielu z nich, ma wysokie oczekiwania względem 2021 r. Islandia przygotowała wyjątkową propozycję dla entuzjastów spektakularnych zachodów słońca, zorzy polarnej i gwiazd.
22.06.2020

Arak: kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem jest jak sepsa

Kryzys gospodarczy spowodowany przez pandemię koronawirusa jest jak sepsa – uderzył we wszystkie sektory gospodarcze – ocenił Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego poprzedni ład ekonomiczny w dużym stopniu przeminął i naukowcom trudno prognozować przyszłość.
03.06.2020

Bohaterowie oceanów: zrównoważony przemysł rybny stawia czoła pandemii COVID-19

Wybuch pandemii COVID-19 wywarł do tej pory znaczny wpływ na przemysł, powodując szereg implikacji społeczno-gospodarczych. Zrównoważony przemysł rybny i jego pracownicy stoją aktualnie przed największymi w historii wyzwaniami, jakie niesie za sobą pandemia. Aby uchronić rynek przed utratą dostępności produktów rybnych i owoców morza, przemysł stawia na przedsiębiorcze i nowatorskie rozwiązania.
21.05.2020

Islandia zakazała zabijania wielorybów (wideo)

Co najmniej do końca bieżącego roku (ale z dużym prawdopodobieństwem przedłużenia), Islandia wstrzymuje polowania na wieloryby. Jako powody tej decyzji, islandzki rząd wskazuje trudności w konkurowaniu z Japonią, rozszerzenie stref zakazu połowów i rosnące zainteresowanie obserwacją tych zwierząt.
17.05.2020

Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs Generałem Zaruskim

Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu, w którym uczniowie szkół średnich i studenci biorą udział w morskiej wyprawie. W tym roku będą mieli okazję popłynąć na Islandię. Trwa rekrutacja do wyjątkowego rejsu na pokładzie STS "Generał Zaruski".
22.02.2020

Islandia zakazuje używania ciężkiego bunkra na swoich wodach

Islandia zdecydowała się zakazać używania ciężkiego bunkra na swoich wodach, by podnieść jakość powietrza zarówno na lądzie, jak i na regionach przybrzeżnych.
10.12.2019

Islandia planuje budowę portu arktycznego

Globalne ocieplenie umożliwiło utworzenie nowych szlaków żeglugowych, co dało impuls Islandii do budowy portu na skraju koła podbiegunowego.
11.04.2019

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Republice Islandii

Perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym intensyfikacja kontaktów gospodarczych i sprawy polonijne, znalazły się wśród najważniejszych tematów spotkań ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Reykjavíku.
10.04.2019

Islandia zakaże wszystkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, w tym plastikowych sztućców i toreb na zakupy

W planie działania dotyczącym redukcji odpadów pochodzących z tworzyw sztucznych, powołanym przez Ministra Środowiska Islandii, przewiduje się wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku.
27.11.2018

UE wprowadzi w czwartek środki ograniczające import stali

Unia Europejska wprowadzi w czwartek tymczasowe środki ograniczające import stali do Wspólnoty; to reakcja na nałożenie przez USA taryf na unijną stal i forma ochrony europejskiego przemysłu stalowego - poinformowała Komisja Europejska.
18.07.2018

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Polska i 22 kraje notyfikowały przystąpienie do współpracy wojskowej UE

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.
13.11.2017

MSZ: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Islandii

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski spotkał się w środę z ministrem spraw zagranicznych Islandii Gudlaugurem Thor Thordarsonem w Reykjaviku. Głównymi tematami ich rozmów były m.in. problematyka bezpieczeństwa oraz współpraca bilateralna - poinformowało MSZ w komunikacie.
21.06.2017

Sekretarz stanu USA i przedstawiciele 7 państw podpisali porozumienie arktyczne

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oraz szefowie dyplomacji siedmiu państw wchodzących w skład Rady Arktycznej podpisali w Fairbanks na Alasce tzw. porozumienie arktyczne, które pośrednio odwołuje się do Paryskiego Paktu Klimatycznego – podała agencja Reutera.
12.05.2017

Finowie przejmują przywództwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Wskazują na potrzeby inwestycji w infrastrukturę i badania klimatyczne

Finlandia przejmuje w czwartek od USA przewodnictwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Finowie chcą przekonać pozostałe państwa, że modernizacja przestarzałej infrastruktury, między innymi floty lodołamaczy w obszarach arktycznych będzie korzystna dla środowiska i biznesu.
10.05.2017

Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2016

Jedenastu nurków minerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża poleci w sobotę (10 wrzesień) na Islandię, by wziąć udział w ćwiczeniach Northern Challenge 2016.
08.09.2016

Wątpliwości dot. regulacji siarki – możliwe scenariusze

Wielka Brytania po wystąpieniu z UE będzie mogła zamienić obecne regulacje siarki z dyrektyw UE i udać się kompletnie inną drogą, tworząc swoje kryteria mniej lub bardziej restrykcyjnie.
15.07.2016

Po wizycie w Islandii. Memorandum - pierwszy krok do pełnej współpracy

Spotkanie z Gunnarem Bragi Sveinssonem, ministrem rybołówstwa i rolnictwa islandzkiego rządu i podpisanie memorandum o współpracy w obszarze rybołówstwa, hodowli ryb, biotechnologii, przemysłu stoczniowego i handlu to jeden z głównych powodów naszej wizyty w Islandii – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Cenne były bardzo spotkania z przedsiębiorcami, hodowcami ryb, armatorami, wizyty w przetwórniach - dodaje. Szefowi resortu towarzyszył Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu
14.07.2016

Szefowie resortu zakończyli oficjalną wizytę w Republice Islandii

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w tym resorcie zakończyli trzydniową wizytę w Islandii.
09.07.2016

Morski akcent na ME 2016 - norweski napój dla piłkarzy na bazie tłuszczu rybnego i tranu

Norweski napój energetycznego na bazie tłuszczów rybnych, który przyspiesza regenerację sportowców, jest stosowany regularnie przez Benficę Lizbona, dwa kluby premier league oraz, według nieoficjalnych źródeł, przez piłkarzy reprezentacji Portugalii i Islandii.
14.06.2016

Ćwiczenie marynarzy 8.FOW

Scenariusz ćwiczenia marynarzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przenosi ich na fikcyjny kontynent - Euroland, gdzie narasta konflikt. Jego podłożem są bogate złoża surowców naturalnych.
17.05.2016

Przyjęto nową zintegrowaną politykę UE dotyczącą Arktyki

Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisja Europejska przyjęli dzisiaj projekt dotyczący polityki, która będzie podstawą działań Unii Europejskiej w regionie Arktyki. Unia Europejska rozszerzy swoje obecne działania i zaangażowanie w regionie o 39 działań. Będą one dotyczyć zmian klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. W tych priorytetowych obszarach szczególne znaczenie nadaje się badaniom naukowym, rozwojowi i innowacjom.
29.04.2016

Statki PŻM wolne od azbestu

Już w 2009 r. wydano w PŻM "Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedur postępowania z azbestem na statkach". Doprowadziło ono do stopniowego usuwania ze wszystkich statkowych instalacji tego materiału. Na żadnym ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej nie występują więc obecnie jakiekolwiek materiały azbestowe. Jednostki PŻM są zatem pod tym względem w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i pracujących na nich załóg.
15.09.2015

Wyprawa Narwik 2015

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
18.02.2015

Podatki marynarskie: Islandia – regulacje dotyczące polskich marynarzy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło do wielu zmian umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, poprzez wprowadzenie niekorzystnych podatkowo regulacji dla polskich marynarzy uzyskujących dochody z pracy najemnej na rzecz zagranicznych armatorów m.in. z Singapurem, z Norwegią, z Malezją (jeszcze nie obowiązuje od 01.01.2015 roku), z USA (nie obowiązuje od 01.01.2015 roku). Umowa pomiędzy Polską, a Islandią uległa również zmianie, ale zmiana ta jest korzystna podatkowo dla polskich marynar
14.01.2015

Smyril Line - rekordowy wynik

Armator promowy Smyril Line, należący do grupy Blue Watter Shipping od wielu lat obsługuje połączenia promowe z Danii na Wyspy Owcze i Islandię. Sezon letni tego roku był dla firmy wyjątkowy pod względem ilości przewiezionych pasażerów. W ciągu dwóch letnich miesięcy (lipca i sierpnia) odnotowano wynik 50000 pasażerów, co na tak długą i kosztowną podróż, jest dla tego kierunku ilością rekordową.
20.11.2013

Pierwsze kroki po własną ropę i gaz

Islandia rozpoczyna od pierwszych dni tego roku swą wielką przygodę z ropą i gazem. Zawarła właśnie w Reykjaviku dwie umowy islandzko-norweskie na poszukiwania oraz eksploatację podmorskich bogactw na należących do niej wodach tak zwanej Strefy Dragon na północnym Atlantyku.
06.01.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.