• <

Wynik wyszukiwania - "GIOŚ" - Wiadomości

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Za 50 mln euro można kupić bezludną wyspę Tragonisi

W Grecji wystawiono na sprzedaż wyspę Tragonisi na Morzu Egejskim. Bezludną wyspę można kupić za 50 milionów euro - informuje we wtorek portal Greek Reporter.
16.04.2024

Czarter na czas – naruszenie obowiązku płatności „hire”

W tradycyjnym systemie common law, terminowa płatność „hire” (opłaty czarterowej), jakkolwiek należąca do kluczowych obowiązków czarterującego, nie stanowi warunku istotnego umowy czarteru na czas.
08.04.2024

GIOŚ: do 9 lutego br. potrwają konsultacje oceny stanu wód morskich Bałtyku

Do 9 lutego br. potrwają konsultacje oceny stanu środowiska wód morskich Bałtyku - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Konsultacje dotyczą dwóch dokumentów, kluczowych w planowaniu działań na rzecz poprawy i utrzymania dobrego stanu środowiska Bałtyku - dodano.
06.02.2024

„Paramount clause” – czarter, konosament

Zgodnie z art. I (b) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (COGSA 1971) mają one zastosowanie „to contracts of carriage covered by a bill of lading or any similar document of title in so far as such document relates to the carriage of goods by sea, including any bill of lading or any similar document as aforesaid issued under or pursuant to a charterparty from the moment at which such bill of lading or similar document of title regulates the relationship between a carrier and a holder of the same”.
13.11.2023

Konosament a umowa czarteru

Klasyczna, według common law, systematyka umów przewozu ładunków morzem (contracts of affreightment), dzieliła umowy na te, które są zawarte w czarterze (charterparty) i te, które są zawarte lub które są uwidocznione w konosamentach (bill of lading). Rozwój praktyki morskiej i angielskiego prawa morskiego, przyniósł, z upływem czasu, coraz to nowe typy, formy i rodzaje umów przewozowych. W istocie jednak, każda nowa odmiana, jest mutacją i/lub hybrydą pierwszych dwóch podstawowych typów umów.
29.07.2023

Medale mistrzostw Europy nie dla Polaków

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470. Była to pierwsza impreza rangi mistrzowskiej podczas tegorocznej edycji Gdynia Sailing Days. Polacy zakończyli rywalizację bez medali, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W obu klasach na starcie stanęło 208 załóg z ponad 20 krajów.
11.07.2023

GIOŚ realizował kontrole w zakładach i na statkach w zakresie użycia ciężkiego oleju opałowego

W 2022 roku inspektorzy ochrony środowiska, w ramach swoich uprawnień, przeprowadzili kontrole zakładów i statków żeglugi śródlądowej. Sprawdzano zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym oraz w oleju do silników. Przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole wykazały pewne uchybienia.
05.05.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
15.04.2023

Rzecznik GIOŚ: Monitoring Odry na miarę najlepszego w Europie

Jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na Odrze został stworzony system monitoringu rzeki na miarę najlepszego w Europie. Rzeka badana jest codziennie. W ośmiu reprezentatywnych miejscach Odry, badana jest m.in. temperatura wody czy jej natlenienie, a wyniki udostępniane są na bieżąco w sieci dla odpowiednich służb.
14.04.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Szef GIOŚ: do kryzysu na Odrze nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka

Do kryzysu na Odrze, jaki obserwowano latem 2022 r., nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka - powiedział w piątek Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Nie wykluczył on, że sytuacja z zakwitem alg i śnięciem ryb może się powtórzyć.
31.03.2023

Badania dowodzą, że Odra nie jest zanieczyszczona fenolem

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Szczecin pobrali próbki wody z dolnego biegu Odry i dokonali badania pod kątem obecności trujących substancji.
06.01.2023

Czarter na czas – płatność „hire”

Ustalenie zasad, warunków i form płatności opłaty czarterowej („hire”) za korzystanie (dysponowanie) ze statku w ramach czarteru na czas jest integralną i obowiązkową częścią każdej umowy tego typu.
19.09.2022

GIOŚ: zawartość mezytylenu w próbkach wody z Odry całkowicie wykluczona

Zawartość mezytylenu w próbkach wody z rzeki Odry została całkowicie wykluczona - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
29.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.
23.08.2022

GIOŚ: Drony patrolują stan wody w Odrze

Używamy dronów do sprawdzania stanu wody w Odrze, miejsca śnięcia ryby i ewentualnych zrzutów ścieków - poinformował w czwartek Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
11.08.2022

Ozdoba: chcemy zaostrzyć kary za zaśmiecanie m.in. plaż

Chcemy zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie plaż, lasów, terenów przy jeziorach, szlaków górskich wzrośnie z 500 do 5 tys. zł - powiedział w środę w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
28.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Liderzy żeglugi chcą przerabiać istniejące statki na spalanie paliw bezwęglowych

A.P. Moller – Maersk, ABS, MAN Energy Solutions, Mitsubishi Heavy Industries, NYK Line, Seaspan Corporation oraz Total łączą siły za pośrednictwem Centrum Żeglugi Zeroemisyjnej Mærsk Mc-Kinney Møllera, aby ocenić techniczny, finansowy i środowiskowy potencjał konwersji istniejących statków na paliwa i technologie o zerowej emisji dwutlenku węgla.
17.05.2021

GIOŚ: nawet 25 lat więzienia za "zbrodnię środowiskową"

Jeżeli skutkiem przestępstwa przeciwko środowisku, np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych, będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za "zbrodnię środowiskową", za którą może grozić do 25 lat więzienia - mówi PAP dyrektor w GIOŚ Krzysztof Gołębiewski.
17.02.2021

RINA i SDARI wspólnie stworzą projekt tankowca napędzanego metanolem lub amoniakiem

Towarzystwo klasyfikacyjne RINA oraz instytut Shanghai Merchant Ship Design & Research Institute (SDARI) podpisały porozumienie JDP w celu stworzenia projektu statku z napędem na amoniak lub metanol.
15.02.2021

Bez sabotażu w Czajce

Awaria kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" nie była wynikiem celowego działania – poinformowała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", powołując się na informacje prokuratury.
07.09.2020

Komisja Helsińska: śledzimy rozwój wydarzeń związany z awarią przesyłu ścieków w Warszawie

Jesteśmy świadomi, że w Warszawie doszło do wycieków ścieków, ale "skala incydentu nie jest w pełni znana", nie jest też jasne, jaki będzie miało to wpływ na wody morskie - przekazała PAP Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisja Helsińska, HELCOM).
04.09.2020

Soszyński: nie należy wskazywać Trzaskowskiego jako winnego awarii

Nie są znane przyczyny awarii układu przesyłowego "Czajki", ale nie należy wskazywać jako winnego Rafała Trzaskowskiego - mówił wiceprezydent stolicy Robert Soszyński podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Warszawy.
04.09.2020

Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. "Czajki"

Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował w środę rzecznik MPWiK Marek Smółka.
02.09.2020

Do kolejnej awarii Czajki mogło dojść wskutek sabotażu?

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w zawiadomieniu skierowanym do warszawskiej prokuratury chce, aby sprawdzono, czy do awarii "Czajki" nie doszło w wyniku np. sabotażu - podaje RMF FM. Bierzemy pod uwagę wszystkie możliwości - potwierdza PAP rzecznik spółki Marek Smółka.
01.09.2020

Kilometr tunelu z rurociągiem przesyłowym do Czajki zalany ściekami

Tunel, w którym znajdują są dwa rurociągi przesyłające nieczystości do oczyszczalni Czajka, został zalany ściekami na odcinku jednego kilometra – poinformował w poniedziałek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ).
31.08.2020

Do Wisły wpada ok. 3 metrów sześciennych ścieków na sekundę

Ścieki wpadają do Wisły tak samo, jak podczas pierwszej awarii kolektorów przesyłających nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Do rzek wlewa się obecnie ok. 3 metrów sześciennych na sekundę - przekazał dziś na Twitterze wiceminister klimatu Jacka Ozdobę.
29.08.2020

Nowa aplikacja i portal dot. uwalniania i transferu zanieczyszczeń

W dniu 17 lipca 2020 r. pod adresem www.gios.gov.pl/prtr została uruchomiona nowa aplikacja PRTR umożliwiająca przesyłanie sprawozdań w zakresie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Aplikacja posiada nowe funkcjonalności m.in. umożliwia samodzielną zmianę danych identyfikacyjnych zakładu, składanie korekty sprawozdania bez konieczności ponownego wprowadzania wszystkich danych. Zachęcamy do skorzystania z Instrukcji dla użytkownika.
21.07.2020

GIOŚ: MPWiK zrzuciło do Wisły awaryjnie ponad 3 miliony metrów sześc. ścieków

Warszawskie MPWiK do 10 września, zrzuciło do Wisły ponad trzy miliony metrów sześciennych ścieków - poinformował w środę wieczorem Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
11.09.2019

GIOŚ: MPWiK zrzuciło do Wisły awaryjnie ponad 2 miliony m sześc. ścieków

Warszawskie MPWiK zrzuciło awaryjnie do Wisły już ponad dwa miliony metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska.
08.09.2019

GIOŚ: w zrzucanych przez MPWiK ściekach komunalnych są też ścieki przemysłowe

W ściekach komunalnych zrzucanych przez MPWiK są też ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów - podała w środę rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. Według GIOŚ istnieje w związku z tym zagrożenie skażenia rzeki metalami ciężkimi.
04.09.2019

GIOŚ: Do Wisły dostało się już 1,5 miliona metrów sześciennych ścieków

Do Wisły od chwili rozpoczęcia awaryjnego zrzutu nieczystości dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków ze stołecznego MPWiK - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że do godz. 13.00 do WIOŚ w Warszawie nie wpłynęły nowe niepokojące informacje.
04.09.2019

GIOŚ: Do Wisły dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków

Do Wisły od chwili rozpoczęcia awaryjnego zrzutu nieczystości dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków ze stołecznego MPWiK - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
03.09.2019

GIOŚ: Mamy bieżący monitoring operacyjny Wisły poniżej zrzutu ścieków aż do Gdańska

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko poinformował, że Inspekcja założyła i ma na bieżąco dane z operacyjnego monitoringu Wisły od Warszawy aż do Gdańska. Obecnie do rzeki trafia 260 tys. m sześc. ścieków na dobę, ale ta liczba powiększy się - podał.
29.08.2019

GIOŚ: Blisko 160 tys. metrów sześciennych ścieków trafiło w środę do Wisły

Od godz. 7.50 w środę do północy do Wisły trafiło blisko 160 tys. metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków - poinformowała w czwartek rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. Spust ścieków spowodowała awaria układu przesyłowego oczyszczalni "Czajka".
29.08.2019

GIOŚ: Zagrożenie po awarii w „Czajce” może trwać około miesiąca

Zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" może trwać około miesiąca - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. GIOŚ zalecił wdrożenie działań kryzysowych przez podmioty eksploatujące ujęcia wody Wisły. Przed zanieczyszczeniem ostrzegł także wędkarzy i rolników.
28.08.2019

GIOŚ: Nielegalnie przywiezione do Polski śmieci wracają do Wielkiej Brytanii

Dzięki działaniom Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w dniach 6-10 września, dwie pierwsze partie odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
10.09.2018

Zwłoka w płatności „hire” a prawo odstąpienia od umowy czarteru na czas – analiza sprawy „The Spar Capella”. Część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy stan faktyczny sprawy The Spar Capella oraz zasygnalizowaliśmy węzłowe problemy prawne, które na tym tle powstały.
13.01.2018

Ratowali tego giganta za wszelką cenę (wideo)

Determinacja mieszkańców, żeby uratować tego gigantycznego suma była ogromna. Ryba wpłynęła na płytkie wody po wylaniu rzeki Mekong.
15.12.2017

Cosco nawiązało współpracę z Portem Pireus

Władze Portu Pireus, należącego w większości do chińskiego COSCO Shipping, zawiązały alians z portem w Szanghaju mający na celu promowanie morskiego transportu kontenerowego.
16.08.2017

Cosco będzie współpracować z Portem Pireus

Władze Portu Pireus, należącego w większości do chińskiego COSCO Shipping, zawiązały alians z portem w Szanghaju mający na celu promowanie morskiego transportu kontenerowego.
12.06.2017

Sopockie spotkanie konsultacyjne w ramach Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich

Sopockie spotkanie konsultacyjne w ramach Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich
18.03.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.