• <

Wynik wyszukiwania - " Morze Czarne" - Wiadomości

Ukraińskie siły powietrzne zniszczyły statek służący Rosjanom jako strategiczny obiekt

W ciągu ostatnich kilku tygodni Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zneutralizować trzy wrogie okręty, wywołując szok w rosyjskich szeregach i doprowadzając do dymisji wyższych kadr dowódczych sił morskich. Obok ataków na okręty przeprowadzają także skuteczne uderzenia na inne jednostki nawodne.
13.03.2024

Odnaleziono ciało kolejnego członka załogi Kafkametler, poszukiwania nadal trwają

Po czterech dniach od wypadku statku towarowego Kafkametler u wybrzeży Turcji odnaleziono ciało kolejnego marynarza; trwają poszukiwania reszty załogi - poinformowały w czwartek tureckie władze
23.11.2023

Biały Dom o polskim embargu na ukraińskie zboże: to są suwerenne decyzje

Blokada importu ukraińskiego zboża na wewnętrzne rynki przez Polskę i inne kraje jest ich suwerenną decyzją i hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA zależy jednak na powrocie do eksportu zboża przez Morze Czarne.
18.09.2023

Komisarz UE: eksport produktów rolnych z Ukrainy najlepiej korytarzami solidarnościowymi przez Morze Czarne

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił po zakończeniu nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa, że po wyjściu Rosji w połowie lipca z umowy zbożowej optymalny eksport produktów rolnych z Ukrainy przez Morze Czarne jest możliwy tylko korytarzami solidarnościowymi.
06.09.2023

Prezydent Turcji: odblokowanie porozumienia zbożowego to najważniejszy temat moich rozmów z Putinem

Odblokowanie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, jest najważniejszym tematem moich poniedziałkowych rozmów z Władimirem Putinem - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który spotyka się z rosyjskim dyktatorem w Soczi.
04.09.2023

Ukraina. Atak na port eksportujący zboże przed rozmowami prezydentów Rosji i Turcji

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja przeprowadziła atak powietrzny na jeden z głównych ukraińskich portów eksportujących zboże - Izmaił nad Dunajem - podał Reuters. Atak miał miejsce na kilka godzin przed planowanym na poniedziałek w Soczi spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
04.09.2023

Rosja stawia żądania odnośnie do wznowienia umowy o eksporcie ukraińskiego zboża

Wznowienie umowy zbożowej jest ważne, jednak Rosja stawia w tej sprawie żądania - poinformował cytowany przez agencję Reutera minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan po czwartkowej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem w Moskwie.
31.08.2023

Ponad 900 delfinów zginęło w Morzu Czarnym od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".
30.08.2023

Erdogan wybiera się do Rosji na spotkanie z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan "wkrótce" uda się do Soczi w Rosji, aby omówić z Władimirem Putinem możliwości wznowienia porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządzącej w Turcji partii AKP Omer Celik.
28.08.2023

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
26.08.2023

ONZ. Koordynator ds. umowy zbożowej: Eksport zboża i żywności z Ukrainy musi być kontynuowany

Koordynator ONZ ds. umowy zbożowej na Morzu Czarnym Amir Abdulla powiedział we wtorek, że spodziewa się, iż załadowane zbożem statki opuszczą ukraińskie porty w czwartek.
02.11.2022

Odessę zaatakowano z użyciem dronów kamikadze, jedna osoba zginęła

Odessa, na południu Ukrainy, została w piątek zaatakowana przez siły rosyjskie z wykorzystaniem dronów kamikadze - poinformował mer miasta Hennadij Truchanow. W ataku zginął jeden cywil, uszkodzonych zostało kilka domów.
23.09.2022

Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ponad 5 tysięcy delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku inwazji Rosji na Ukrainę z powodu rosyjskich ostrzałów i manewrów - uważa ukraiński biolog Iwan Rusew, na którego wypowiedź powołuje się we wtorek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
23.08.2022

Ukraina. Wojsko: Rosjanie zwiększają liczbę okrętów rakietowych na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym siły rosyjskie zwiększają liczbę okrętów przenoszących rakiety Kalibr – powiadomiło w niedzielę ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. W jego ocenie może to oznaczać, że dojdzie do nasilenia ataków na Ukrainę w okolicach Dnia Niepodległości (24 sierpnia).
21.08.2022

Premier: jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy

Jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy; zrobimy wszystko, aby przynajmniej część przewieźć tranzytem do naszych portów i stamtąd do krajów, które kontraktowały zboże od Ukrainy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
27.07.2022

ONZ. Rzecznik: pierwsze statki eksportujące ukraińskie zboże z portów Morza Czarnego mogą wypłynąć w ciągu kilku dni

Pierwsze statki eksportujące ukraińskie zboże z portów Morza Czarnego mogą wypłynąć w ciągu kilku dni na mocy umowy uzgodnionej w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ - oświadczył w poniedziałek rzecznik ONZ Farhan Haq.
25.07.2022

Prezydent Zełenski: Ukraina rozpocznie eksport zboża ustalonymi korytarzami

Ukraina rozpocznie eksport zboża przez porty czarnomorskie – powiedział w poniedziałek Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, Kijów jest zdeterminowany, by korytarze zadziałały, wbrew dezinformacjom szerzonym przez stronę rosyjską.
25.07.2022

Ukraińska marynarka wojenna: na Morzu Czarnym trzy rosyjskie okręty z rakietami Kalibr

Na Morzu Czarnym dyżurują trzy rosyjskie okręty, przenoszące rakiety Kalibr – powiadomiła w piątek marynarka wojenna Ukrainy.
22.07.2022

Atak rakietowy Rosjan znad Morza Czarnego na rejon Odessy. Sześć osób rannych

Sześć osób, w tym dziecko, zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na rejon Odessy - poinformował we wtorek nad ranem rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.
19.07.2022

Szefowa MSZ Francji sceptycznie o szansach na odblokowanie eksportu zboża z Ukrainy

Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna powiedziała we wtorek, że sceptycznie ocenia szanse na porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, które ma być omawiane w środę w Turcji, ponieważ jak dotąd Rosja mnożyła przeszkody w tej sprawie.
12.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Ukraina. Dowództwo Południe: rosyjska rakieta znów trafiła w mołdawski tankowiec

Rosyjska rakieta ponownie trafiła w mołdawski tankowiec dryfujący po Morzu Czarnym z resztkami paliwa – poinformowało w czwartek dowództwo operacyjne Południe na Telegramie.
07.07.2022

Biolog: co najmniej 3 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym na skutek wojny

Co najmniej 3 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku agresji Rosji na Ukrainę m.in. z powodu wybuchów, które zaburzają system echolokacyjny tych ssaków – oznajmił w piątek przedstawiciel parku narodowego Tuzłowskie Laguny Iwan Rusiew. x
24.06.2022

Brytyjska szefowa MSZ: kryzys wokół blokowanego zboża trzeba rozwiązać w ciągu miesiąca

Kryzys wokół ukraińskiego zboża zablokowanego przez rosyjskie okręty musi zostać rozwiązany w ciągu najbliższego miesiąca, przed nowymi żniwami - powiedziała w czwartek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss podczas wizyty w Ankarze.
23.06.2022

Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji

Potencjał Turcji do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wynosi 55 GW, z czego zdecydowaną większość mogą zapewnić pływające farmy wiatrowe – wynika z raportu Banku Światowego, do którego dotarł portal Recharge News. Wcześniej potencjał ten był szacowany na 75 GW.
23.06.2022

Gaz ziemny dla Europy i odblokowanie ukraińskich portów tematami rozmów premierów Izraela i Włoch

Izrael może pomóc Europie z gazem ziemnym - zadeklarował we wtorek premier tego kraju Naftali Benet po spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Draghim. Obaj rozmawiali też o potrzebie jak najszybszego odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.
14.06.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Ukraiński resort obrony: Rosja ma na Morzu Czarnym pięć okrętów z 34 pociskami manewrującymi

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym pięć okrętów zdolnych do oddania salwy z 34 pocisków manewrujących Kalibr - poinformował w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.
06.06.2022

Międzynarodowa misja pomoże w odblokowaniu ukraińskiego eksportu morskiego?

Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety.
06.06.2022

Rosjanie umacniają pozycje na Wyspie Węży; dwie dywizje S-300 skierowano na Krym

Rosjanie umacniają pozycje na Wyspie Węży, dwie dodatkowe dywizje zestawów rakietowych S-300 skierowano również na Krym - powiedział we wtorek szef odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.
31.05.2022

Rumunia: wydobycie gazu z Morza Czarnego pozwoli sfinansować niezależność energetyczną

Rząd Rumunii spodziewa się, że rozpoczęcie w czerwcu br. masowego wydobycia gazu ziemnego ze złóż na Morzu Czarnym pozwoli sfinansować szereg przedsięwzięć służących osiągnięciu niezależności energetycznej, ogłosił minister energii Virgil Popescu.
24.05.2022

Rumuńskie media: na Morzu Czarnym pływa 400 min; w ich usuwaniu pomogą Włosi

Na Morzu Czarnym pływa 400 min, które pojawiły się tam w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - twierdzi rumuńska telewizja Digi24. Powołując się na informacje rządu w Bukareszcie, stacja podała w piątek, że w najbliższych dniach do Rumunii dotrą wyspecjalizowane w poszukiwaniu i neutralizowaniu min jednostki pływające z Włoch.
20.05.2022

16 rakiet na dwóch okrętach. Rosjanie ćwiczą odpalanie rakiet z nowych pozycji

Wojska rosyjskie ćwiczą wystrzeliwanie rakiet w stronę Ukrainy z nowych pozycji – poinformował w piątek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk na briefingu w Kijowie.
20.05.2022

Ukraińskie ministerstwo obrony: celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od mórz

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w poniedziałek, że celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego i Azowskiego. Wypowiedź Malar przytoczył portal informacyjny RBK-Ukraina.
02.05.2022

Ankara nie chce budowy bazy NATO w regionie Morza Czarnego

Władze Turcji odmawiają poparcia dla amerykańskiego planu budowy bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie Morza Czarnego - informują tureckie i rumuńskie media. Obiekt NATO planowany jest na terenie Rumunii lub w Bułgarii.
27.04.2022

Boris Johnson chce przekazać Ukrainie pociski przeciwokrętowe

Wielka Brytania naciska na sojuszników, by przekazać Ukrainie pociski przeciwokrętowe, które dałyby jej możliwość odparcia rosyjskiej inwazji od strony morza, w tym ataku na Odessę – podał "The Sunday Times" powołując się na źródła rządowe.
03.04.2022

Desant morski coraz bardziej ryzykowny dla Rosji?

Rosja wciąż ma zdolność do przeprowadzenia desantu na wybrzeże ukraińskie, ale taka operacja staje się dla niej coraz bardziej ryzykowna, ponieważ siły ukraińskie miały czas na przygotowanie się do obrony - oceniło w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.
03.04.2022

Włosi wysłali na Morze Czarne trzy okręty do poszukiwania min

Trzy włoskie okręty udzielą wsparcia rumuńskiej marynarce wojennej w poszukiwaniu min na Morzu Czarnym, poinformował we wtorek w parlamencie w Bukareszcie szef MON Vasile Dincu. Dodał, że od soboty zostały już zneutralizowane dwa takie ładunki na tureckich wodach terytorialnych i jeden na rumuńskich.
29.03.2022

Rosyjskie ataki na statki handlowe na Morzu Czarnym

Wraz z wybuchem wojny ukraińsko – rosyjskiej sytuacja na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim bardzo szybko zmieniła się. Stało się tam bardzo niebezpiecznie.
14.03.2022

Estoński statek zatonął niedaleko portu w Odessie

Estoński statek Helt zatonął w czwartek na Morzu Czarnym niedaleko portu w Odessie w wyniku eksplozji, o czym poinformował armator statku.
03.03.2022

Na Morzu Czarnym tonie estoński statek towarowy, wcześniej przejęty przez Rosjan

Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda.
03.03.2022

Odessa szykuje się na inwazję z morza. Ludzie ustawiają na plaży blokady z worków z piaskiem [WIDEO]

Mieszkańcy położonej nad Morzem Czarnym Odessy przygotowują się na inwazję wojsk rosyjskich - wynika z nagrań krążących w poniedziałek w mediach społecznościowych. Na wideo opublikowanym na profilu portalu Ukraińska Prawda widać, jak tłumy ludzi przenoszą worki z piaskiem do budowania zapór.
03.03.2022

Turcja ostrzega: Okręty wojenne mają nie przekraczać cieśnin czarnomorskich

Turcja przestrzega kraje znad Morza Czarnego i innych mórz, aby nie kierowały swych okrętów wojennych przez tureckie Cieśniny Bosfor i Dardanele - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji Mevlug Cavusoglu.
28.02.2022

Rosja. Jesteśmy gotowi otworzyć ogień do każdego obcego okrętu, który wpłynie na nasze wody

Jesteśmy gotowi otworzyć ogień do każdego obcego statku, bądź okrętu podwodnego, który nielegalnie wpłynie na nasze wody terytorialne - oświadczył zastępca szefa departamentu operacyjnego Sztabu Generalnego Rosji Stanislaw Gadżimagomedow, cytowany przez Interfax.
14.02.2022

Rosja. 30 okrętów wypłynęło na ćwiczenia na Morze Czarne

Ponad 30 rosyjskich okrętów wypłynęło na Morze Czarne, by wziąć udział w ćwiczeniach Floty Czarnomorskiej - podały w sobotę służby prasowe floty. Określiło ono te działania jako ćwiczenia z zakresu obrony wybrzeża Krymu.
12.02.2022

Rosyjski statek towarowy dryfował na wzburzonym Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjski statek towarowy typu SGV-FLOT przybył do Batumi Anchorage w Gruzji nad Morzem Czarnym 7 stycznia ze Stambułu.
16.01.2022

Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg

Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
11.08.2021

Rosja grozi Wielkiej Brytanii: Odradza brytyjskim okrętom zbliżania się do Krymu

Rosja odradziła w środę stanowczo Wielkiej Brytanii wysyłania w pobliże Krymu pływających po Morzu Czarnym brytyjskich okrętów. Zastępca sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Michaił Popow zagroził, że takie próby mogą zakończyć się źle dla brytyjskich marynarzy.
14.07.2021

Rosja. MSZ: działania HMS Defender były prowokacyjne i niebezpieczne

MSZ Rosji oświadczyło w czwartek wezwanej do resortu ambasador Wielkiej Brytanii w Moskwie Deborah Bronnert, że działania brytyjskiego okrętu na Morzu Czarnym były "prowokacyjne i niebezpieczne", a HMS Defender działał na wodach terytorialnych Federacji Rosyjskiej.
24.06.2021

W. Brytania. Premier Johnson: nasz okręt był na wodach Ukrainy, a nie Rosji

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, odnosząc się do środowego incydentu na Morzu Czarnym, podtrzymał w czwartek zdanie, że brytyjski okręt HMS Defender płynął legalnie po ukraińskich wodach, a rosyjskie siły nie oddały w jego stronę żadnych strzałów ostrzegawczych.
24.06.2021

Ukraina. Zełenski po spotkaniu z prezydent Gruzji: Morze Czarne ma być bezpieczne

Jednym z zadań dla Ukrainy i jej partnerów jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego; ma być to bezpieczny akwen - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu ze swoją gruzińską odpowiedniczką Salome Zurabiszwili.
23.06.2021

Ukraina. Szef MSZ o incydencie na Morzu Czarnym: działania Rosji zagrożeniem

Incydent na Morzu Czarnym potwierdza stanowisko Ukrainy, zgodnie z którym agresywne i prowokacyjne działania Rosji na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim stanowią trwałe zagrożenie dla Ukrainy i jej sojuszników - oświadczył w środę szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.
23.06.2021

Tureckie ćwiczenia wojskowe na Morzu Egejskim

Tureckie siły powietrzne i morskie przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Egejskim - przekazał w sobotę resort obrony w Ankarze. Doszło do nich w czasie zwiększonych napięć między Turcją a Grecją i Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Egejskiego.
22.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.