• <
attis_konferecnja_2024
nauta_2024
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kadłub chemikaliowca po raz pierwszy z grafenową powłoką

Firma Stolt Tankers podała, że jako pierwsza linia żeglugowa na świecie zastosowała powłokę na bazie grafenu na kadłubie chemikaliowca Stolt Lotus.

02.01.2024, 11:47
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Początek lata w Naucie. Trwają prace na jednym z największych statków w historii stoczni

W czerwcu w gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta” prowadzone były prace m.in. na jednym z największych statków, jaki kiedykolwiek odwiedził stocznię.

04.07.2023, 23:58
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nauta wykorzystuje grafen w przemyśle stoczniowym

W Stoczni Remontowej Nauta S.A. odbyła się pierwsza aplikacja powłoki morskiej na bazie grafenu XGIT-PROP, nałożonej na śrubę napędową statku.

31.05.2023, 23:58
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.

29.03.2023, 11:45
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.

17.07.2022, 22:22
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Nowy pomysł na magazynowanie wodoru - "nanoczekoladki"

Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem. Nanocząstki o strukturze czekoladki mogą być rozwiązaniem tego problemu – informują naukowcy na łamach pisma „ACS Nano”.

04.01.2022, 08:35
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Forum Wizja Rozwoju 2021. Zyska zapowiada Polską Strategię Wodorową

– Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową – powiedział w czwartek podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.

26.08.2021, 14:06
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Amerykańscy żołnierze przylecieli na ćwiczenie Defender-Europe 20

Samolot transportujący amerykańskich żołnierzy wylądował w czwartek po południu na poznańskim lotnisku Ławica. Wezmą oni udział w drugiej fazie ćwiczenia Defender-Europe 20 na poligonie w Drawsku Pomorskim.

17.07.2020, 10:04
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Emilewicz: Mamy ramy prawne i instytucjonalne, by przyspieszyć transfer nowych rozwiązań

Polska musi przyspieszyć skuteczny transfer nowoczesnych rozwiązań ze świata nauki do przemysłu i codziennego życia – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że rząd tworzy dobre ramy prawne i instytucjonalne, by tak się stało.

26.09.2018, 11:35

W Niemczech rozpoczął się przerzut sprzętu grupy brygadowej USA do Polski

W niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto w piątek wyładunek kierowanego następnie do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która, zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie, wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu.

06.01.2017, 15:08
SIARK_PORT_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.