Wiosną Polacy będą wyjeżdżać głównie nad polskie morze; co druga rezerwacja w okresie od marca do końca maja przypada na Bałtyk - wynika z danych serwisu Travelist.pl. Z kolei blisko co trzeci turysta wyjedzie w góry; mniej osób wybiera jeziora lub miasta.
W analizie przekazano, że między marcem a majem kierunki nadbałtyckie będą odpowiadać za ponad połowę (51 proc.) wszystkich rezerwacji dokonywanych na Travelist.pl. To więcej niż góry, które w sezonie wiosennym przyciągną ok. 30 proc. turystów. Jeziora odpowiadają za 8 proc. wyjazdów, zaś uzdrowiska i miasta mają łączny udział na poziomie 11 proc.
Wśród miejscowości nad morzem najczęściej wybierane są Kołobrzeg, Mielno i Gdańsk. Jednocześnie wzrasta liczba rezerwacji takich kierunków jak Niechorze, Krynica Morska czy Władysławowo. W górach liderami są Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój i Karpacz, natomiast największe wzrosty odnotowano w Białym Dunajcu, Białce Tatrzańskiej i Bielsko-Białej.
Nad jeziorami najczęściej wybierane są z kolei Ostróda, Żnin i Koprzywnica, a najszybciej zyskują Wądzyn w woj. kujawsko-pomorskim, a także Jora Wielka i Piaski na Mazurach. Z kolei wśród miast dominują Kraków, Wrocław i Warszawa, natomiast największe wzrosty rok do roku mają Rzeszów, Bydgoszcz i Kraków.
Analiza została przygotowana na podstawie rezerwacji hotelowych w serwisie Travelist.pl, które obejmują pobyt między 1 marca a 31 maja 2026 roku.
Travelist.pl to portal turystyczny z funkcjami serwisu rezerwacyjnego; działalność rozpoczął w 2013 roku. Jak podaje, obecnie z jego usług korzysta ponad 6 mln użytkowników. (PAP)
fos/ mrr/
fot. Depositphotos
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Duńczycy alarmują: po cieśninach kręci się jacht oligarchy
Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” - parada statków i łodzi, koncerty
Legend of the Seas gotowy na turystyczny rejs. Wycieczkowiec-gigant wyruszył do Kadyksu w Hiszpanii
Jacht Orion otrzymał tytuł Ambasadora 100-lecia miasta Gdyni
M/v Hondius powraca na arktyczne szlaki z pasażerami
Kapitan statku MV Hondius przebywa na kwarantannie w ośrodku w Gdyni - jest zdrowy