Zacieśnianie współpracy nadbałtyckich państw w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i zapewnienie bezpieczeństwa w regionie było tematem rozmów spotkania Dyrektorów Politycznych Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) w Warszawie – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Spotkanie odbyło się w Warszawie, ponieważ Polska sprawuje obecnie roczną prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. MSZ podkreśla, że nasz kraj przywiązuje dużą wagę do politycznej i praktycznej współpracy pomiędzy państwami Rady. To jedyna organizacja, która skupia wszystkie – poza Rosją – państwa z dostępem do Morza Bałtyckiego, a także Islandię.
– W ramach prezydencji nasz resort zainicjował spotkanie w formacie Dyrektorów Politycznych ministerstw spraw zagranicznych państw członkowskich, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz Dyrektora Generalnego Sekretariatu RPMB, z nadzieją, że formuła ta będzie kontynuowana przez kolejne prezydencje. MSZ RP reprezentował Adam Bugajski, Dyrektor Polityczny i Dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa – informuje polska dyplomacja.
Uczestnicy rozmów podkreślali, że Rada musi efektywnie reagować na wyzwania w dziedzinie regionalnego bezpieczeństwa. Takie oczekiwania zawarto w maju 2025 roku podczas spotkania szefów MSZ krajów RPMB w estońskim Vihuli. Czwartkowe spotkanie w Warszawie miało przyspieszyć realizację tamtych postulatów.
– Uczestnicy zgodzili się, że potrzebne jest utrzymanie dalszej presji, także sankcyjnej, na Rosję, kontynuacja wsparcia dla broniącej się Ukrainy, a także doprowadzenie do sprawiedliwego i trwałego pokoju, zapewniającego mocne gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa – pisze w komunikacie MSZ RP.
Druga część spotkania poświęcona była zagrożeniom hybrydowym generowanym przez Rosję w regionie Morza Bałtyckiego, w tym aktywności tzw. floty cieni oraz atakom na podmorską infrastrukturę krytyczną. Omówione możliwe działania na rzecz zwalczania tych zagrożeń. Polskim wkładem w dyskusję były propozycje odnoszące się do wspomnianych zagrożeń z perspektywy prawnomiędzynarodowej. Omówiono także przygotowania do spotkania ministerialnego Rady, planowanego na wiosnę 2026 roku.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty