• <
escort_980x120_gif_2020

Pierwszy medal dla Polski w historii nowej olimpijskiej klasy iQFoil

GM

29.10.2021 14:25 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Pierwszy medal dla Polski w historii nowej olimpijskiej klasy iQFoil

Partnerzy portalu

Pierwszy medal dla Polski w historii nowej olimpijskiej klasy iQFoil - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pierick Jeannoutot

Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski) brązowym medalistą Mistrzostw Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie iQFoil. Zawody rozegrano w Marsylii. Wśród seniorów Polacy bez medali. 

Klasa iQFoil zadebiutuje w programie Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu. Zastąpi klasę RS:X, w której brązowe medale na igrzyskach w Londynie w 2012 roku zdobywali Przemysław Miarczyński i Zofia Klepacka. Od ponad roku wszyscy czołowi windsurferzy na świecie pływają już na nowej klasie, a po igrzyskach w Tokio dołączyli do nich ci, którzy w ostatnich latach rozdawali karty w klasie RS:X.

Nowa windsurfingowa konkurencja jest bardzo widowiskowa, gdyż zawodnicy ścigają się na deskach wyposażonych w hydroskrzydło (foli), pozwalające unosić się nad wodą. Z miesiąca na miesiąc na rynek trafia coraz więcej sprzętu, a co za tym idzie zawodnicy z różnych windsurfingowych konkurencji próbują swoich sił w klasie iQFoil. W mistrzostwach Europy, które zostały rozegrane w Marsylii, czyli na akwenie, na którym rozgrywane będą żeglarskie zmagania w ramach Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, wystartowało 141 zawodników i 68 zawodniczek.

Najlepiej z reprezentantów i reprezentantek Polski spisała się Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski), która uplasowała się na 11 miejscu. W regatach udział wzięła też Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która reprezentowała nasz kraj na igrzyskach w Tokio. Polka, która dopiero niedawno rozpoczęła regularne treningi w klasie iQFoil zajęła 39 miejsce. 

Wśród mężczyzn na 12 miejscu w klasyfikacji Open sklasyfikowany został Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski), 23 był Michał Polak, który - jak wspominaliśmy na wstępie - jednocześnie wywalczył brąz w kat. U-21. Tuż za nim, na 24 miejscu uplasował się Maciek Rutkowski (AZS Sailing Team Poznań).

- Mistrzostwa trwały sześć dni, ale z powodu problemów z wiatrem na wodzie spędziliśmy tylko trzy dni. Pływaliśmy praktycznie w każdych warunkach, od wiatru granicznego do bardzo mocnego w dniu dzisiejszym. Na początku rozegraliśmy wyścigi slalomowe, które były eliminacjami do grup złotej i srebrnej. 23 miejsce wśród 141 zawodników i jednocześnie 3 miejsce wśród młodzieżowców uważam za bardzo dobry wynik. Cieszę się również z faktu, że zdobyłem pierwszy medal w historii dla Polski w imprezie rangi mistrzowskiej w nowej klasie olimpijskiej jaką jest iQFoil - mówi Michał Polak. 

Tytuły mistrzowskie wywalczyli reprezentanci gospodarzy. Wśród kobiet triumfowała Hélène Noesmen, wśród mężczyzn Nicolas Goyard.

Wyniki: https://iqfoilclass.org/europeans2021/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.