• <
siemens_gamesa_2022

Zbudowanemu w Polsce statkowi grozi wysadzenie i zatopienie

25.09.2015 12:03 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zbudowanemu w Polsce statkowi grozi wysadzenie i zatopienie

Partnerzy portalu

Zbudowanemu w Polsce statkowi grozi wysadzenie i zatopienie - GospodarkaMorska.pl

Władze w Kenii odkryły broń i biały proszek na pokładzie norweskiego  HØEGH Transporter podczas postoju jednostki w porcie w Mombasie. Jeśli okaże się że to nakrotyki, statkowi grozi wysadzenie w powietrze. Kenijskie prawo zezwala bowiem stosowanie zatopienia, jako karę za podobne przestępstwa.

Policja kenijska przeszukała statek po otrzymaniu informacji od amerykańskiej agencji DEA, walczącej z przemytem broni i narkotyków. Niebezpieczny ładunek został odkryty w ładunku sił pokojowych ONZ. Hoegh Autoliners, norweski właściciel statku, stwierdził, że znaleziona broń nie została zadeklarowana przez nadawcę, a jej obecność naruszyła warunki umowy przewozowej.

Francis Wanjohi, dowódca lokalnej policji, powiedział, że na razie prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Kenijczycy są jednak zdania, że prezydent Uhuru Kenyatta, który niedawno oglądał wysadzenie innej jednostki, wyda taki sam rozkaz w stosunku do norweskiego statku. Z kolei norweski armator ma nadzieję, że statek będzie wkrótce wydany i będzie mógł kontynuować swoją podróż.

Dodajmy, że samochodowiec HØEGH Transporter, który kiedyś nosił nazwę HUAL TRANSPORTER, został zbudowny i zaprojektowany w dawnej Stoczni Gdynia. Powstał w 1999 r.

HØEGH Transporter w liczbach

długość- 199,9 m
szerokość – ponad 32,26 m
zanurzenie maksymalne – 10 m
zużycie paliwa – 59,60 t/dobę
prędkość eksploatacyjna – 20,2 węzły
liczba pokładów samochodowych- 12
samochody osobowe – 6000
nośność przy zanurzeniu projektowym – 16000
nośność przy zanurzeniu maksymalnym – 21300

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.