• <
CTM_980X120_gif_2020

Wiceszef BBN: SPO - dokument wewnątrzresortowy, niewiążący dla prezydenta

Strona główna MW, służby morskie Wiceszef BBN: SPO - dokument wewnątrzresortowy, niewiążący dla prezydenta
Wiceszef BBN: SPO - dokument wewnątrzresortowy, niewiążący dla prezydenta - GospodarkaMorska.pl

pc

26.08.2017 Źródło: PAP

Strategiczny Przegląd Obronny, to dokument wewnątrzresortowy, niewiążący dla prezydenta Andrzeja Dudy; traktujemy go jako wstęp do dyskusji o rozwoju Sił Zbrojnych RP – powiedział wiceszef BBN Dariusz Gwizdała portalowi Defence24.pl.

Wiceszef BBN pytany, jakie jest stanowisko BBN wobec wniosków z przeprowadzonego przez MON Strategicznego Przeglądu Obronnego, powiedział, że z punktu widzenia prezydenta, podstawowymi dokumentami, które kształtują funkcjonowanie sił zbrojnych RP są: Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP, Polityczno-Strategiczna Dyrektywa Obronna, czy Główne Kierunki Rozwoju Sił Zbrojnych.

"Strategiczny Przegląd Obronny, to oczywiście interesujące przedsięwzięcie. Natomiast jego znaczenie jest wewnątrzresortowe. Traktujemy go jako wstęp do dyskusji o rozwoju Sił Zbrojnych RP" - powiedział Gwizdała. Jak dodał, prezydent zapoznał się z wynikami SPO podczas kilkugodzinnego spotkania w BBN. "Przygotowaliśmy dla pana prezydenta również pisemne rekomendacje; jasne jest natomiast, że ustalenia SPO nie są dla prezydenta wiążące" - podkreślił.

Wiceszef BBN stwierdził, że w niektórych elementach SPO jest ciekawy, bo prezentuje realny obraz sił zbrojnych.

"Natomiast co do niektórych rekomendacji mamy wątpliwości" - przyznał Gwizdała. Jak doprecyzował, ma na myśli realność planów finansowania modernizacji sił zbrojnych, w tym przede wszystkim zakupu sprzętu i uzbrojenia. "Wydaje nam się, że podane publicznie przez wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego prognozy o przeznaczeniu 550 mld zł. na modernizację techniczną, użytkowanie sprzętu, zapasy i wydatki osobowe w ciągu 15 lat są zbyt optymistyczne" - zaznaczył.

Jak ocenił, "niedobrze się stało, że rola i zadania Marynarki Wojennej RP w koncepcji SPO zostały zmarginalizowane". "Nie wykorzystano atutu Polski jako państwa morskiego, szczególnie w kontekście rosnącego zaangażowania Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance" - podkreślił wiceszef BBN.

Gwizdała powiedział też, że prezydent uznał, iż na tym etapie, dotychczasowe konsultacje BBN i MON w sprawie SPO są w pełni wystarczające.

Pytany o przygotowany przez MON projekt zmian w systemie dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi, wiceszef BBN powiedział że obszary, gdzie jest zgoda z MON, to rola szefa Sztabu Generalnego i przywrócenie osobnych dowództw rodzajów Sił Zbrojnych. "Uważamy natomiast, że konieczne jest utworzenie Dowództwa Sił Połączonych, którego nie ma w koncepcji MON" - zaznaczył. Jak dodał, w czerwcu BBN wysłał do MON uwagi do projektu i wciąż czeka na odpowiedź.

Pytany, jak by scharakteryzował obecne relacje BBN i MON, Gwizdała powiedział, że na poziomie roboczym, technicznym, wszystko odbywa się tak, jak powinno.

Strategiczny Przegląd Obronny został zakończony pod koniec maja br. Jego elementem była analiza obecnego systemu kierowania i dowodzenia armią oraz rekomendacje co do planowanej reformy tej struktury.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 43,73 $ baryłka  -0,32% 10:54
 Cyna 17880,00 $ tona -0,22% 31 lip
 Cynk 2299,00 $ tona 1,05% 31 lip
 Aluminium 1685,00 $ tona 0,24% 31 lip
 Pallad 2139,60 $ uncja  0,06% 10:52
 Platyna 943,40 $ uncja  0,70% 10:55
 Srebro 24,49 $ uncja  0,12% 10:55
 Złoto 1981,90 $ uncja  -0,01% 10:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.