• <

USA wysłały niszczyciel w pobliże Wysp Paracelskich

jk

11.10.2017 10:17 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie USA wysłały niszczyciel w pobliże Wysp Paracelskich
USA wysłały niszczyciel w pobliże Wysp Paracelskich - GospodarkaMorska.pl

Niszczyciel rakietowy marynarki wojennej USA przepłynął we wtorek koło objętych roszczeniami terytorialnymi Chin Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim - poinformował w środę Reuters powołując się na trzech przedstawicieli władz USA.

Chiny deklarują suwerenność nad znacznymi akwenami Morza Południowochińskiego, co ma wynikać z uznawania położonych na nim Wysp Paracelskich oraz archipelagu Spratly za własne terytorium. Roszczeń tych nie uznają inne państwa regionu ani Stany Zjednoczone.

Zastrzegający sobie anonimowość rozmówcy Reutera powiedzieli, że niszczyciel USS Chafee przeszedł obok Wysp Paracelskich w odległości nieco większej niż 12 mil morskich czyli poza strefą uważaną przez Chiny za ich wody terytorialne. Jak zaznaczyli, okręt wykonywał normalne operacje manewrowe stanowiące wyzwanie dla "nadmiernych roszczeń morskich Chin".

Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying poinformowała w środę, że Chiny skierowały do USA "zdecydowany protest" w tej sprawie.

"Chiny niezwłocznie wysłały okręty wojenne i wojskowe odrzutowce, by zbadać sytuację i zidentyfikować okręt, jak również ostrzec okręt i zażądać jego odpłynięcia. Chiny będą nadal podejmować zdecydowane działania chroniące suwerenność chińskiego terytorium i chińskie interesy na morzu. Chiny wzywają USA, by w pełni szanowały terytorium Chin i ich interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, by w pełni szanowały wysiłki państw regionu na rzecz ochrony pokoju i stabilności na Morzu Południowochińskim oraz by zaprzestały tych błędnych działań" - powiedziała rzeczniczka na codziennym briefingu prasowym.

Pentagon nie skomentował bezpośrednio tej sprawy, ale oświadczył, że Stany Zjednoczone regularnie podejmują operacje egzekwujące wolność żeglugi i będą to czynić nadal.

Jak zaznacza Reuters, rejs USS Chafee nie był tak prowokacyjny jak poprzednie tego rodzaju akcje podejmowane od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa w styczniu bieżącego roku. W sierpniu niszczyciel rakietowy USS John S. McCain przepłynął w odległości poniżej 12 mil morskich od wchodzącej w skład archipelagu Spratly Rafy Mischief, przekształconej przez Chińczyków w sztucznie usypaną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym.

Władze wojskowe Japonii poinformowały w środę, że japoński niszczyciel rakietowy Shimakaze uczestniczy od soboty we wspólnych ćwiczeniach z amerykańskim lotniskowcem atomowym USS Ronald Reagan i eskortującymi go okrętami. Zespół ten znajduje się obecnie w rejonie Okinawy.

W ramach cyklu przeprowadzone zostaną łącznie 4 webinary. Na wszystkie spotkania obowiązuje wcześniejsza rejestracja.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.