• <

Szczecin: Nowy symulator tonącego helikoptera

pc

07.02.2018 04:57 Źródło: PAP
Szczecin: Nowy symulator tonącego helikoptera - GospodarkaMorska.pl

Działa pierwszy w Polsce cywilny symulator tonącego helikoptera. Szkolić się na nim mogą np. pracownicy platform wiertniczych, którzy do pracy latają śmigłowcami. Do tej pory symulatory tego typu dostępne były w wojsku. Cywilne urządzenie jest w Szczecinie.

"To pierwszy taki w Polsce symulator cywilny. Dokładnie taki sam posiada Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni" – powiedział PAP we wtorek Artur Ambrożewicz z Vulcan Training Center. Dodał, że do tej pory, aby odbyć kursy cywilne na tego rodzaju symulatorze, trzeba było jeździć np. do Amsterdamu czy Aberdeen.

Szkolenia przeznaczone są przede wszystkim dla osób pracujących w branży offshore, czyli m.in. w przemyśle wydobywczym ropy naftowej czy przy budowie i obsłudze morskich elektrowni wiatrowych. Ich pracownicy najczęściej docierają na miejsce pracy śmigłowcami; szkolenie, jak m.in. wydobyć się z takiej maszyny po wypadku muszą przejść co 4 lata.

Do ćwiczenia wydostawania się z tonącej maszyny wykorzystywany jest symulator METS5, który odtwarza awaryjne wodowanie śmigłowca. "Dzięki niemu możemy uczyć ludzi, jak wydostać się z helikoptera podczas jego naturalnego obrotu pod wodą. Helikopter jest tak skonstruowany, że ma rotor wysoko, a więc wysoko jest środek ciężkości, wobec czego może się obrócić przy bardzo niewielkim zafalowaniu" – wyjaśnił Ambrożewicz. Dodał, że symulator dokładnie oddaje rzeczywistość w tonącym śmigłowcu.

"Takie same są pasy bezpieczeństwa, a do wybicia okien potrzebna jest taka sama siła, jak w prawdziwym helikopterze. Chodzi o to, żeby podczas awaryjnego lądowania nie było żadnych niespodzianek. Symulator zanurza się pod wodą, obraca się, tak, jak robi to helikopter, czyli przez ok. 4-5 sekund. To wystarczy, żeby ludzki błędnik stracił świadomość tego, co się dzieje z organizmem" – powiedział Ambrożewicz. Wyjaśnił, że w takiej sytuacji nie można polegać na instynkcie.

"Uczymy tutaj przede wszystkim postępowania zgodnie z wszelkimi procedurami, zasadami, a oduczamy naturalnych zachowań instynktownych. Instynktownie chcemy zazwyczaj najpierw odpiąć pas bezpieczeństwa. A my uczymy, że to jest ostatni element przed wydostaniem się z helikoptera" – powiedział instruktor. Jak zaznaczył, wszelkie opisy nie oddają jednak odczuć ani reakcji, które pojawiają się w symulatorze.

Według Ambrożewicza, zapotrzebowanie na tego typu szkolenia cały czas rośnie, bo coraz więcej osób pracuje w przemyśle offshore, a Polacy są na świecie cenieni jako specjaliści tej branży.

Jak informują instruktorzy, szkolenia na symulatorze są dostępne także dla osób prywatnych.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.