• <

Sytuacja z imigrantami na pokładzie Kaunas Seaways zaostrzyła się

jk

13.09.2017 08:09 Źródło: promyskat.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Sytuacja z imigrantami na pokładzie Kaunas Seaways zaostrzyła się
Sytuacja z imigrantami na pokładzie Kaunas Seaways zaostrzyła się - GospodarkaMorska.pl

12 nielegalnych imigrantów, którzy dostali się na pokład promu Kaunas Seaways w oponie, zostało zamkniętych w odosobnieniu. Jak wyjaśnili przedstawiciele DFDS, pasażerowie na gapę zaczęli stanowić jeszcze większe niebezpieczeństwo dla pasażerów i załogi.

Niedawno informowaliśmy o niecodziennej sytuacji z udziałem imigrantów, jaka miała miejsce na pokładzie statku Kaunas Seaways. Od tamtej pory zdążyła się ona znacząco zaostrzyć. Podróżujący na gapę nielegalni imigranci stali się agresywni. Zachowywali się oni w sposób brutalny, stwarzali zagrożenie pożarowe i zapowiadali, że wyskoczą z promu. Konieczne było ich odseparowanie od pozostałych osób podróżujących promem.

Sytuacja jest patowa i trwa już ponad miesiąc. Pomimo zaangażowania wielu służb, wciąż nie udało się znaleźć rozwiązania sytuacji z pasażerami na gapę. W rozmowy zaangażowani są urzędnicy z Ukrainy, Turcji oraz Litwy. Żadne z państw nie chce ich jednak przyjąć.

 12 imigrantów dostało się na pokład promu, ukrywając się w oponie. Jednostka, na którą się dostali, pływa pomiędzy Turcją a Ukrainą – obsługuje ona połączenie Czarnomorsk-Stambuł na Morzu Czarnym. Wszyscy nielegalni pasażerowie są młodymi mężczyznami i długo utrzymywali, że pochodzą z Palestyny. W rzeczywistości wiele wskazuje na to, że są obywatelami Algierii i Maroka. Załoga dostarcza im posiłki, napoje i lekarstwa.

Choć nielegalni imigranci dają się wszystkim we znaki, współczucia wobec ich położenia nie ukrywa dyrektor DFDS.

 „Niestety, nikt nie chce ich przyjąć. Turcja chce zobaczyć dowody na to, że zostali zaokrętowani w Turcji, a takowe nie istnieją, bo na pokład dostali się, ukrywając się w naczepach. Tymczasem Litwa kontynuuje dialog ze względu na to, że statek pływa pod ich banderą. Do tej pory wciąż jednak nie ma rozwiązania” - wyjaśnia Niels Smedegaard, szef DFDS. „Ukraina nie chce ich przyjąć, a prośby do Bułgarii i Rumunii też okazały się bezowocne. Nie trzeba się wykazywać dużą empatią, by zrozumieć straszną sytuację, w jakiej znaleźli się ci pasażerowie na gapę, którzy przybyli do Europy po lepsze życie. Eksperci pomogli nam ustalić, że pochodzą oni z Algierii i Maroka, a nie z Palestyny. Ale to nie zmienia to ich beznadziejnego położenia. Zamknięcie w kabinach przez tak długi czas jest dla nich bardzo stresujące”.

Należący do DFDS prom Kaunas Seaways wyczarterowany jest firmie UkrFerry.

Źródło:
promyskat.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.