• <

Rosja: Putin przyjął w Petersburgu defiladę marynarki wojennej

pc

30.07.2017 16:47 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosja: Putin przyjął w Petersburgu defiladę marynarki wojennej
Rosja: Putin przyjął w Petersburgu defiladę marynarki wojennej - GospodarkaMorska.pl

Z udziałem około 50 rosyjskich okrętów wojennych i łodzi podwodnych, około 40 samolotów i śmigłowców oraz łącznie 5 000 marynarzy odbyła się w niedzielę w Petersburgu uroczysta defilada rosyjskiej marynarki wojennej. Przyjął ją prezydent Władimir Putin.

Defilada, zorganizowana z okazji święta marynarki wojennej Rosji, odbyła się w akwenie Newy i na redzie portu w Kronsztadzie. Wśród uczestniczących w niej okrętów rosyjskiej floty był m.in. krążownik atomowy Piotr Wielki i zmodernizowany atomowy okręt podwodny Dmitrij Donskoj, określany jako największa tego typu jednostka na świecie.

Zademonstrowano również najnowsze jednostki, którymi dysponuje rosyjska marynarka, takie jak duży okręt desantowy Iwan Grien, fregata Iwan Makarow oraz okręty podwodne: Nowogród Wielki i Władykaukaz. Do Petersburga przypłynęły także chińskie okręty wojenne, które wcześniej brały udział we wspólnych ćwiczeniach na Bałtyku: niszczyciel Hefei oraz towarzysząca mu fregata rakietowa i okręt pomocniczy.

Do części lotniczej defilady zaangażowano myśliwce Su-33K i MiG-29K, samoloty bombowe ochrony wybrzeża Su-24M i wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30MSZ. Zaprezentowały się także: służące do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych samoloty Ił-38 i Tu-142M oraz myśliwce przechwytujące MiG-31BM. Również w tej części defilady pokazano najnowsze Śmigłowce Ka-52 Katran (wersję pokładową szturmowego Ka-52 Aligator), jak i tradycyjne śmigłowce floty - Ka-27 i Ka-29 oraz Mi-8 i Mi-24WP.

Łącznie w niedzielnej paradzie udział wzięło ponad 5 tys. marynarzy służących w rosyjskiej Flocie Bałtyckiej, Flocie Północnej, Flocie Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej.

Święto marynarki wojennej Rosji obchodzone jest co roku w ostatnią niedzielę lipca. W portach rosyjskich odbywają się wówczas uroczystości i defilady. Jednak w tym roku defiladę w Petersburgu, organizowaną z większym niż zwykle rozmachem, Putin przyjął po raz pierwszy. Podczas niedawnej wizyty w Finlandii rosyjski prezydent zapewnił, że "nie jest to brzękanie szabelką, a odrodzenie liczącej ponad 100 lat tradycji".

Tłumy mieszkańców Petersburga zgromadziły się w niedzielę na wybrzeżach Newy. Już na kilka godzin przed rozpoczęciem defilady ludzie zaczęli zajmować miejsca, by zobaczyć przepływające okręty. Przebieg parady transmitowany był na telebimach.

Z okazji święta marynarki wojennej odbywają się w niedzielę w Petersburgu liczne koncerty i wystawy. Tradycyjnie obowiązuje wolny wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej, w tym do jego filii - krążownika Aurora, który swoim wystrzałem dał sygnał do przewrotu bolszewickiego w październiku 1917 roku. Wcześniej w niedzielę główne mosty miasta podniesiono, by umożliwić przejście okrętów; podniesienie czterech głównych przepraw w ciągu dnia to w Petersburgu zjawisko niezwykłe.

Po defiladzie Putin weźmie w niedzielę udział w uroczystym przyjęciu, na które zaproszono dowódców marynarki wojennej, a także odwiedzi sobór św. Mikołaja w Kronsztadzie.

20 lipca rosyjski prezydent zatwierdził dokument o podstawach polityki państwa w sferze marynarki wojennej. Zapewniono w nim, iż "Federacja Rosyjska nie dopuści do (uzyskania) znaczącej przewagi sił marynarki wojennej obcych państw" nad swoją flotą; zapowiedziano starania, by marynarka wojenna Rosji "umocniła się na drugim miejscu na świecie pod względem możliwości bojowych".

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.