• <
gryfia_70lat

Rosja poinformowała o przechwyceniu amerykańskich bombowców nad Morzem Ochockim

ew

19.06.2020 12:51 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosja poinformowała o przechwyceniu amerykańskich bombowców nad Morzem Ochockim

Partnerzy portalu

Rosja poinformowała o przechwyceniu amerykańskich bombowców nad Morzem Ochockim - GospodarkaMorska.pl

Rosyjskie myśliwce przechwyciły w piątek nad Morzem Ochockim dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52H - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Według niego, do naruszenia przestrzeni powietrznej państwa nie doszło.

Jak głosi przekazane przez agencję TASS oświadczenie resortu, 19 czerwca dyżurne siły obrony powietrznej Wschodniego Okręgu Wojskowego wykryły nad neutralnymi wodami Morza Ochockiego dwa bombowce sił powietrznych USA B-52H i przechwyciły je. Lecące w znacznej odległości od granicy państwowej Rosji amerykańskie samoloty były nieustannie eskortowane przez myśliwce Su-30, Su-35 i MiG-31.

Morze Ochockie jest od zachodu, północy i wschodu otoczone rosyjską wyspą Sachalin i lądowym terytorium Rosji. Od południa przylega do niego japońska wyspa Hokkaido.

"Loty rosyjskich samolotów odbywały się przy ścisłym przestrzeganiu międzynarodowych zasad korzystania z przestrzeni powietrznej nad wodami neutralnymi bez naruszania granic innych państw" - zaznaczyło ministerstwo obrony.

W środę podało ono, że rosyjskie stacje radiolokacyjne śledziły lot amerykańskich bombowców B-52H nad północno-zachodnim akwenem Oceanu Spokojnego, ale nie zbliżyły się one do granic Rosji.

Dowództwo sił powietrznych USA w regionie Pacyfiku poinformowało w poniedziałek o przeniesieniu trzech maszyn B-52H z bazy Barksdale w Luizjanie do basy Eielson na Alasce, gdzie mają trenować "współdziałanie z sojusznikami, partnerami i wspólnymi siłami oraz strategiczne misje odstraszania, umacniające ustalony porządek międzynarodowy w regionie".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.