ew
W piątek, 23 lutego 2018 roku, zespół trzech pracowników Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego, dzięki uprzejmości Morskiego Oddziału Straży Granicznej (w tym załogi poduszkowca), miał po raz kolejny możliwość przeprowadzenia badań na zamarzniętym Zalewie Wiślanym.
Pierwsze badania z wykorzystaniem poduszkowca prowadziliśmy w latach 2012-13, a teraz powróciliśmy po 5 letniej przerwie. Przy wspaniałej pogodzie, pokrywie lodowej o bezpiecznej grubości i współdziałaniu ze strony nieocenionej załogi poduszkowca, udało się pobrać próby we wszystkich, zaplanowanych wcześniej, 9 punktach badawczych. Pobieraliśmy próby wody oraz fito- i zooplanktonu, z jednoczesnym określeniem podstawowych parametrów fizyko-chemicznych wody. Ich celem jest określenie funkcjonowania biocenoz pelagialu Zalewu Wiślanego w warunkach zalodzenia.
Składamy podziękowania dowództwu Morskiego Oddziału Straży Granicznej, załodze poduszkowca i wszystkim strażnikom (także z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG) zaangażowanym w przygotowanie i szczęśliwe zakończenie całego przedsięwzięcia. Dziękujemy też pracownikom Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych Elbląskiego Parku Technologicznego za wypożyczenie sondy do pomiarów właściwości fizycznych wody i podjęcia się wykonania analiz chemicznych. Liczymy na dalszą współpracę.
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Premier Kanady rozmawiał z prezydentem USA. Tematy to NATO i obrona Arktyki
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Promocja oficerska w Akademii Marynarki Wojennej
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO
Zatopione fregaty. Rząd Niemiec chce zrezygnować z największego projektu w historii swojej marynarki wojennej?
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych