• <

ORP „Czernicki” w Czarnogórze

ORP „Czernicki” w Czarnogórze - GospodarkaMorska.pl

mk

21.02.2017 Źródło: własne

W poniedziałek, 20 lutego, okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ćwiczyły wspólnie z jednostką patrolową Marynarki Wojennej Czarnogóry. Przed wyjściem na morze okręty cumowały w czarnogórskim porcie Bar, gdzie polscy marynarze gościli na pokładzie swojego okrętu ambasador RP w Podgoricy Panią Irenę Tatarzyńską, dowódcę Czarnogórskiej Marynarki Wojennej komandora Darko Vuković oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Belgradzie płk. Zbigniewa Rosińskiego.

W skład czarnogórskiej Marynarki Wojennej wchodzą jednostki, które kiedyś nosiły banderę Serbii, a jeszcze wcześniej Jugosławii. Czarnogóra już wkrótce stanie się 29 członkiem NATO, dlatego też marynarze z tego kraju przygotowują się do pełnej współpracy z innymi okrętami z państw NATO. Wizyta w porcie Bar była poświęcona właśnie temu celowi – konsolidacji załóg okrętów poprzez przeprowadzeniu wspólnych manewrów jednostek SNMCMG2 z okrętem czarnogórskim. Przećwiczono między innymi manewrowanie w szykach oraz procedury łączności. Dowódca polskiego okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” kmdr ppor. Przemysław Lizik zaznaczył, że „Czarnogórscy marynarze są w tym samym momencie w jakim my byliśmy w latach 90-siątych ubiegłego wieku, kiedy to przygotowywaliśmy się do wstąpienia w struktury Paktu Północnoatlantyckiego. Wspólne ćwiczenia z okrętami NATO są najlepszym sposobem na zbieranie doświadczeń i wdrażanie obowiązujących w Pakcie procedur. Dla nas to również wyzwanie móc przekazywać wiedzę zdobytą w ciągu kilkunastu lat służby pod flagą NATO”. Dla polskiej załogi „Czernickiego” to nowe doświadczenie móc szkolić się z marynarzami z państw leżących nad Morzem Adriatyckim. Czarnogórski okręt P34 to ex-korweta klasy Kotor zbudowana dla floty byłej Jugosławii. Obecnie pełni służbę jako patrolowiec, chociaż jest wyposażony w uzbrojenie rakietowe, artyleryjskie, jak i do zwalczania okrętów podwodnych.

Przed ćwiczeniami z czarnogórską marynarką do Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 dołączył kolejny okręt - niemiecka jednostka wsparcia nurkowego FGS „Rottweil”. Okręt wszedł do służby 7 lipca 1993 roku jako jeden z wielu niszczycieli min typu 332. Potrzeby operacyjne spowodowały, że został on poddany gruntownej modernizacji w 2007 roku. Pozostał on nadal jednostką przeciwminową, jednakże główną rolę w tym zakresie przejęli nurkowie minerzy, będący częścią załogi okrętu. W skład załogi „Rottweil” wchodzi od 39 do 46 marynarzy, w tym 5-6 oficerów. To jednostka o wyporności 650 ton i prędkości maksymalnej 18 węzłów. Na jej uzbrojenie składa się działko Mauser kalibru 27 mm, 2 najcięższe karabiny maszynowe i 2 karabiny maszynowe, pojazdy podwodne do rozpoznania i zwalczania min morskich oraz cały system pozwalający na poszukiwanie, wykrywanie i neutralizację różnorodnej amunicji bojowej zalegającej na dnie morskim. Okręt posiada także pełną infrastrukturę niezbędną do działań na pełnym morzu nurków minerów.

Obecnie okręty Zespołu obrały kurs na grecki port Pireus. Po drodze czeka je przejście przez Kanał Koryncki, jedną z najciekawszych pod względem nawigacyjnym i krajobrazowym europejskich dróg wodnych.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.