• <

W Gdańsku pojawią się nowe lodołamacze

13.07.2015 11:52 Źródło: własne

Partnerzy portalu

W Gdańsku pojawią się nowe lodołamacze - GospodarkaMorska.pl

74 miliony złotych Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku zamierza przeznaczyć na powiększenie swojej floty lodołamaczy o cztery nowe jednostki.

Do Tygrysa, Orki i Rekina (mających od 24 do 31 lat), pełniących obecnie służbę w barwach RZGW, dołączą: jeden lodołamacz czołowy i trzy liniowe. Będą to statki wzorowane na dwóch zwodowanych w zeszłym roku w Szczecinie, jednak przystosowane do warunków panujących na dolnej Wiśle.
          
Ich projekty powstaną w oparciu o doświadczenia szczecińskich jednostek z uwzględnieniem prowadzenia akcji lodowej. Z tego powodu przetargi na wykonanie statków ruszą dopiero wiosną. Nowe lodołamacze zostaną wyposażone w najnowocześniejsze systemy sterowania i niemal dwa razy mocniejsze silniki.
       
Obecnie w Gdańsku jest przygotowywana dokumentacja przetargowa. Odpowiednie zgłoszenia o przyznanie środków zostały wysłane do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Środowiska, w celu uwzględnienia w projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Zakup dla Gdańska jest częścią odnowienia flotylli lodołamaczy w całej Polsce. Podobne działania podjęły RZGW w Warszawie i Szczecinie.
         
Planowany jest jednocześnie remont portu w Przegalinie, gdzie stacjonują lodołamacze. Również i to działanie ma być realizowane w ramach ww. programu operacyjnego oraz drugiego etapu „Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław”.

Dziękujemy za wysłane grafiki.