ew

23.08.2020 20:53 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie ME w kitesurfingu – triumf Damasiewicz, Woyciechowska trzecia w Pucku

ME w kitesurfingu – triumf Damasiewicz, Woyciechowska trzecia w Pucku - GospodarkaMorska.pl

Julia Damasiewicz została w niedzielę mistrzynią Europy w olimpijskim kitesurfingu, a na trzeciej pozycji zakończyła rozegrane w Pucku regaty Magdalena Woyciechowska (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot). Srebrny medal wywalczyła Brytyjka Ellie Aldridge.

Julia Damasiewicz i Magdalena Woyciechowska zajęły w eliminacjach dwa pierwsze miejsca i bezpośrednio awansowały do niedzielnego finału. Stawkę uzupełniły Brytyjka Ellie Aldridge i Niemka Leonie Meyer, które wygrały dwa półfinały z udziałem po sześć zawodniczek.

Za triumf w eliminacjach Damasiewicz otrzymała premię w postaci dwóch punktów, a druga w klasyfikacji generalnej Woyciechowska punkt. Za zwycięstwa w finałowych wyścigach przewidziano punkt, a rywalizacja miała się zakończyć w przypadku wywalczenia przez jakiegoś uczestnika medalowych zmagań trzech „oczek”.

„Julia znajdowała się w uprzywilejowanej sytuacji, bo była krok od zwycięstwa, ale finał wcale nie okazał się formalnością. Decydująca rozgrywka była niezwykle zacięta i emocjonująca. Dwa pierwsze wyścigi wygrała Brytyjka, a w trzecim najlepsza okazała się Magda i ten tercet miał na koncie po dwa punkty. Dopiero w czwartym starcie Damasiewicz rozstrzygnęła kwestię mistrzostwa Europy na swoją korzyść, ale ten sukces zapewniła sobie dopiero na finiszu” – zrelacjonował PAP prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Biało-czerwone zdominowały również młodzieżowe kategorie. Damasiewicz wygrała rywalizację do lat 19 i 17, Woyciechowska była w nich druga, a siódma w klasyfikacji generalnej Nina Arcisz (SKŻ Ergo Hestia) zajęła trzecią lokatę.

„Przed naszymi dziewczynami zapowiada się wielka przyszłość, i to nie tylko w kontekście igrzysk olimpijskich. Mają zaledwie po 16 lat, a już teraz rywalizują jak równy z równym ze znacznie starszymi i bardziej utytułowanymi zagranicznymi żeglarkami” – dodał.

Wśród mężczyzn po złoty medal sięgnął Francuz Axel Mazella, a kolejne miejsca na podium zajęli jego rodak Maxime Nocher oraz Brytyjczyk Connor Bainbridge. Najlepszy z Polaków - Maksymilian Żakowski (MKR Tramp Mielno) - uplasował się na 13. pozycji.

Mistrzostwa Europy w kitesurfingu, który będzie żeglarską konkurencją podczas igrzysk w 2024 roku, po raz pierwszy rozgrywane były w Polsce. W Paryżu zaplanowano jednak rywalizację mieszanych sztafet.

Na starcie tej imprezy stanęło w Pucku 92 zawodników – 26 kobiet z dziewięciu krajów oraz 66 mężczyzn z 19 państw.

„Wypada cieszyć się nie tylko z sukcesów naszych reprezentantek, ale także z faktu, że mistrzostwa, w dobie pandemii i permanentnego odwoływania imprez sportowych, w ogóle doszły do skutku, co jest zasługą organizatorów, w tym Polskiego Związku Żeglarskiego. Trzeba też podkreślić, że te zawody odbyły się w licznej i mocnej obsadzie” – podsumował.