• <

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Mistrzostwa Polski klas olimpijskich - trzeci dzień

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Mistrzostwa Polski klas olimpijskich - trzeci dzień
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Mistrzostwa Polski klas olimpijskich - trzeci dzień - GospodarkaMorska.pl

PMK

23.09.2016 Źródło: własne

Tylko jeden wyścig pozostał do rozegrania w odbywających się po raz szósty z rzędu w Górkach Zachodnich w Gdańsku mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. Walka o medale rozstrzygnie się jednak nie na Zatoce Gdańskiej, gdzie do tej pory rywalizowali żeglarze, a na rozlewisku Wisły Śmiałej.

Po dziewięciu wyścigach wiadomo już, że tytuły mistrzów Polski w klasie 470 obronili Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń) i Irmina Mrózek Gliszczynską (ChKŻ) oraz Maciej Sapiejka i Adam Krefft (Sejk Pogoń Szczecin/WCSS). Skrzypulec stanie na najwyższym stopniu podium po raz ósmy z rzędu. Najpierw, i to cztery razy, to miejsce dzieliła z reprezentującą obecnie barwy Austrii Jolantą Ogar, a później solidarnie po dwa razy świętowała ten sukces z Natalią Wójcik i swoją obecną załogantką. W niedzielę te załogi rywalizować będą jedynie o prestiżowe pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej – panowie mają trzy punkty przewagi nad paniami.

W klasie RS:X wśród mężczyzn szansę na złoty medal mają jedynie prowadzący Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) i zajmujący drugą pozycję Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Przed decydującym startem lider ma siedem punktów przewagi nad „Pontem” i w niedzielę może dotrzeć na metę trzy lokaty za nim. Trzecie miejsce zapewnił sobie Dawid Furmański (DKŻ), który ma jeszcze możliwość zdystansowania sopocianina.

Wśród kobiet mistrzowski tytuł mogą natomiast wywalczyć trzy zawodniczki. Prowadzi Zofia Noceti-Klepacka (YKP warszawa), która ma trzy punkty przewagi nad Mają Dziarnowską (SKŻ Ergo Hestia) i 15 nad Agnieszką Bilską (GKŻ Gdańsk). Kolejne deskarki, Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia) i Kamila Smektała (YKP) mogą co najwyżej zająć drugą pozycję.

- W niedzielę muszę wyprzedzić liderkę o dwa miejsca. Nie będzie to łatwe, bo Zosia praktycznie nie popełnia błędów. Ja przeoczyłam kilka szkwałów, co jej się nie zdarza. W sobotę udało mi się jednak wygrać dwa wyścigi i niewiele brakowało, aby okazała się najlepsza także w trzecim. W pewnym momencie siadł jednak wiatr i Klepacka doszła mnie z Gosią Białecką, ale tylko warszawianka zdołała mnie wyprzedzić – zrelacjonowała Dziarnowska, który w zeszłym roku wywalczyła brązowy medal.

W klasie Finn, w której ściga się 23 zawodników z 10 klubów, znaleziono wreszcie sposób na Piotr Kulę, który wygrał siedem kolejnych wyścigów. W ósmym starcie zawodnika GKŻ Gdańsk pokonał broniący tytułu Mikołaj Lahn. - W tym roku żegluje mi się w Gdańsku super. Muszę jednak przyznać, że moi rywale również świetnie się spisują. No i ósmy wyścig padł łupem Mikołaja, który w tych regatach jest bardzo szybki. Przy tym starcie zaplątałem się w Radiale, Lahn popłynął górą, co w żargonie żeglarskim oznacza, że od strony wiatru i przykrył mnie – przyznał ubiegłoroczny wicemistrz Polski.

Przed finałową rywalizacją reprezentant UKŻ Wiking Toruń ma jednak dziewięć punktów straty do lidera, a to oznacza, że w niedzielę Kula nie straci pierwszej lokaty jeśli dopłynie na metę cztery miejsca za Lahnem. - To były fantastyczne trzy dni regat. Rywalizowaliśmy w znakomitych prawdziwie morskich warunkach – mieliśmy słońce, wiatr i falę. Wyścig medalowy odbędzie się jednak, mówiąc kolokwialnie, na bajorze. Rywalizacja na tym akwenie jest bardziej widowiskowa, bo widać ją z portu, ale musimy się liczyć ze znacznie słabszym wiatrem” - dodał.

Sporo emocji powinno być także w walce o brązowy medal, bo plasujący się na trzeciej pozycji Sebastian Kalafarski (UKŻ Wiking) ma tylko trzy punkty przewagi nad Łukaszem Lesińskim (YK Stal Gdynia). Pewnie po czwarty z rzędu tytuł mistrzowski w najliczniej obsadzonej klasie Laser Standard płynie natomiast Kacper Ziemiński. W sobotę reprezentant Sejk Pogoń triumfował w trzech wyścigach i przed finałowym startem ma 16 punktów przewagi nad Filipem Ciszkiewiczem (MKŻ Arka Gdynia). Na trzecie miejsce awansował Tadeusz Kubiak (Sejk Pogoń). W tej klasie ściga się 46 mężczyzn z 19 klubów.

Z kolei w klasie Laser Radial, w której rywalizują 24 zawodniczki z 14 klubów, na czele umocniła się Tatiana Drozdowska. Białorusinka, która na igrzyskach w Rio de Janeiro zajęła 19. miejsce, nie liczy się jednak w walce o mistrzostwo Polski. A ten tytuł może przypaść jeszcze trzem zawodniczkom – ubiegłorocznej srebrnej medalistce Agacie Barwińskiej (MOS SSW Iława), Annie Weinzieher (AZS UW Warszawa) oraz mistrzyni Polski juniorek i trzeciej w 2015 roku Magdalenie Kwaśnej (ChkŻ Chojnice).

W klasie 49er prowadzenia nie oddali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Nie zmieniła się także kolejność na kolejnych pozycjach - zajmują je Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (SKŻ Ergo Hestia) oraz Przemysław Filipowicz (AZS AWFiS) i Jacek Piasecki (SKŻ Ergo Hestia).

W Górkach Zachodnich rywalizuje 195 zawodników z 40 klubów. W tym gronie są również żeglarze ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii, Izraela, Wielkiej Brytanii, Litwy, Białorusi i Rosji. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Gdańsk oraz miastem Gdańsk.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.