• <

Warszawa: mieszkańcy mogą korzystać z kolejnego fragmentu bulwarów wiślanych

jk

14.06.2017 10:32 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Warszawa: mieszkańcy mogą korzystać z kolejnego fragmentu bulwarów wiślanych
Warszawa: mieszkańcy mogą korzystać z kolejnego fragmentu bulwarów wiślanych - GospodarkaMorska.pl

Kolejny fragment przebudowanych bulwarów wiślanych, między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową, został w środę oddany do użytku. Od środy do niedzieli na bulwarach zaplanowano koncerty, warsztaty tańca i eksperymenty animatorów Centrum Nauki Kopernik.

"Przywróciliśmy Wisłę mieszkańcom. Otworzyliśmy najdłuższy i najbardziej różnorodny odcinek bulwarów. To najpiękniejsze bulwary w Europie i jedna z najatrakcyjniejszych przestrzeni w naszym mieście. Kolejny odcinek bulwarów oddajemy mieszkańcom i turystom w Roku Rzeki Wisły, co również jest symboliczne" – mówiła na konferencji w Warszawie prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że ważnymi elementami inwestycji były, po pierwsze, zazielenienie bulwarów, po drugie - ratuszowi zależało na różnorodnych funkcjach tego miejsca: od pluskowiska po plaże, pawilony i amfiteatr. Każdy element bulwaru - jak poinformował Olszewski - był projektowany tak, aby nie zaszkodziło mu przejście wysokiej wody, ponieważ jest to teren zalewowy.

Na 800-metrowym fragmencie bulwarów do dyspozycji odwiedzających będą m.in. falujące ławki, plaża z tarasami solarnymi, figury ryb wiślanych, fontanna oraz schody do samej rzeki.

Na bulwarach pojawiło się dużo zieleni - tylko na otwieranym odcinku posadzono m.in. około 30 grabów, 7 lip, 5,7 tys. wierzb purpurowych "Nana", 1,9 tys. berberysów i 2, tys. wierzb wiciowych.

Na całej długości od mostu Świętokrzyskiego do ul. Karowej położony jest też asfalt na drodze rowerowej. Na tym fragmencie nadrzecznej promenady znalazło się miejsce na niewielki, przeznaczony na kameralne występy, amfiteatr.

Na tym odcinku znajduje się też pierwszy z budowanych pawilonów zwany "plażowym". Podzielony on został na część gastronomiczną, toaletę publiczną, natryski, wypożyczalnię leżaków i koszy wiklinowych.

Olszewski powiedział, że długi weekend na bulwarach startuje już w środę. Będzie można pobawić się m.in. na koncertach, wziąć udział w eksperymentach czy obejrzeć "wodne" performance.

W środę na plenerowej scenie odbędzie się koncert "Tu bije serce stolicy!" - wystąpią m.in. Bovska, Stanisława Celińska, Reni Jusis i Warszawskie Combo. Bogaty program przygotowały mieszczące się nieopodal Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum nad Wisłą - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Ratusz podkreśla, że "powoli" zbliża się również finał prac na odcinku od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Wykonawca powinien zakończyć roboty do 30 czerwca.

Na ukończeniu jest także konstrukcja przejścia podziemnego na wysokości ul. Bednarskiej - wciąż formowany jest teren bulwarów, tak by mogły cumować tu statki. Budowa przejścia zakończy się jeszcze w czerwcu.

Miasto zwraca uwagę, że to nie koniec działań na lewym brzegu Wisły. Trwa konkurs, który wyłoni projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Koszty budowy bulwarów po rozliczeniach wyniosą najprawdopodobniej około 60 mln zł.

Ratusz podkreśla, że powoli zbliża się również finał prac na odcinku od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Tutaj wykonawca powinien zakończyć roboty do 30 czerwca. To jednak nie koniec działań na lewym brzegu Wisły. Trwa konkurs, który wyłoni projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego.

Miasto już od kilku lat prowadzi przebudowę bulwarów nad Wisłą. W wakacje 2015 r. został otwarty pierwszy fragment przebudowanych bulwarów wiślanych - bulwar Jana Karskiego, od ul. Boleść do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.