• <
escort_980x120_gif_2020

Opowieści morskie Zygmunta Chorenia

18.11.2015 11:56 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Legenda Morska zaprasza na spotkanie w ramach cyklu "Opowieści morskie", z twórcą całej żaglowej floty - inżynierem Zygmuntem Choreniem – najsłynniejszym na świecie projektantem żaglowców.

Zygmunt Choreń – opłynął świat pod żaglami w załodzie jachtu "Otago" podczas wielkich regat Whitbread Round the World w 1974 roku, pokonał Przylądek Horn, jako młody inżynier-okrętowiec podjął się pionierskiego w polskich warunkach wyzwania – zaprojektowania serii żaglowców szkoleniowych.  Pierwsza była „Pogoria”, drugi „Dar Młodzieży”. Dzisiaj żaglowce projektu Chorenia pływają pod banderami flot wojennych i handlowych, szkolą żeglarzy, wożą turystów po ciepłych wodach Karaibów. Największy na świecie, luksusowy pięciomasztowy „Royal Clipper”, szybkie trójmasztowe fregaty  typu „Daru Młodzieży”, badawcza „Oceania”, nowy  egzotyczny bark dla Marynarki Wojennej Wietnamu, budowany aktualnie w Gdańsku okręt żaglowy dla Algierii to niektóre z dokonań gdańskiej pracowni. Kilkaset tysięcy marynarzy i żeglarzy wyszkoliło się na pokładach żaglowców projektu Zygmunta Chorenia.

Od „Pogorii” i „Daru Młodzieży” po algierskiego „Nawigatora” i budowanego nad Adriatykiem kolejnego żaglowego giganta – fascynująca opowieść o żaglowcach, żeglarstwie, morskiej przygodzie i  projektanckiej pasji, spotkanie z  najsłynniejszym na świecie twórcą statków o żaglowym napędzie – inżynierem  Zygmuntem Choreniem.

Dodajmy, że kilka tygodni temu mogliśmy podziwiać wodowanie żaglowca wybudowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding. Autorem koncepcji i projektu technicznego statku był Zygmunt Choreń.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada, godz. 16.30, Miejska Informacja, Gdynia ul. 10 Lutego 24.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.