• <

Olsztyn dominuje w 1 rundzie Ekstraklasy

Olsztyn dominuje w 1 rundzie Ekstraklasy - GospodarkaMorska.pl

pc

16.07.2019 Źródło: własne

Polska Liga Żeglarska wystartowała w Sopocie regatami 1 rundy Ekstraklasy. Od początku regat prym wiodła załoga aktualnych Mistrzów Polski z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, wyprzedzając Legię Warszawa i Jeziorak Yacht Club. W ciągu dwóch dni rozegrano rekordowe 30 wyścigów na akwenie tuż przy sopockim molo.

W pierwszej serii swoje wyścigi wygrały załogi OKŻ (Olsztyński Klub Żeglarski) i Legii Warszawa obejmując 2 pierwsze miejsca w tabeli. Jak się okazało, tak zostało do końca mimo, że za plecami liderującego OKŻ toczyła się zacięta walka o kolejne miejsca. Legia dopingowana przez zespół klubowych cheerleaderek, pływała bardzo równo i pewnie, praktycznie nie wypadając poza pierwszą trójkę. Mocna końcówka i miejsca 1,2,1 zapewniły jej 2 miejsce za bezkonkurencyjnymi Olsztynianinami.

W pierwszej połowie regat, faworyzowany Jeziorak Yacht Club z Karolem Górskim za sterem, nie mógł znaleźć dobrego rytmu i dopiero od ostatniej w sobotę 8 serii wyścigów zaczął regularnie punktować na miejscach 1 i 2, nadrabiając straty i awansując z 6 miejsca na 2. Jednak jeden błąd na starcie wyścigu nr 28, spowodował, że z ataku nawet na pozycję lidera nic nie wyszło a skończyło się na spadku na 3 pozycję za Legię.
Słaby początek zaliczyła też załoga KS Iskra AMW Gdynia (sternik Wojtek Myśliwiec), zaczynając od falstartu, a następnie 5 miejsca. Jednak potem konsekwentna uważna i szybka żegluga wywindowała ich na 5 miejsce w regatach.

Prawdziwą huśtawkę formy przeżywała bardzo mocna załoga Giżyckiej Grupy Regatowej z Markiem Stańczykiem za sterem. 6 wygranych wyścigów oraz 3 ostanie miejsca najlepiej podsumowują ten start, mimo tego zakończyli regaty na dobrej 4 pozycji.

Bardzo dobry początek regat zanotowała załoga Sztorm Grupy Piotra Małeckiego, na półmetku plasując się na doskonałej 3 pozycji. Jednak końcówka regat i parę  piątych miejsc spowodowało, że rozbudzone apetyty zostały ostudzone i Sztorm zakończył rywalizację na 6 pozycji.
Na pewno nie zadowoleni ze startu są zawodnicy SEJK Pogoni Szczecin broniący brązowego medalu z sezonu 2018. Pływali nie równo, bo pomimo 3 wygranych wyścigów zanotowali wiele słabszych wyścigów i uplasowali się na dopiero 7 pozycji.

Kolejne miejsca już ze sporą stratą punktową do czołowej siódemki zajęły załogi Dżygit Białystok, Yacht Club Sopot, JKM Gryf Gdynia i obie załogi Odyssey Sailing Club.

– Bardzo się cieszę, mimo nowego składu świetnie nam się pływało. Chłopaki czyli Igor, Aleks i Mateusz pracowali niesamowicie, wszystko nam wychodziło, udało się realizować plan taktyczny, była szybkość… oby udało się to powtórzyć za 2 tygodnie w Gdyni! – podsumował Wiktor Plitko z OKŻ

– Bardzo zacięta rywalizacja, równy wysoki poziom, jednak równe pływanie pozwoliło nam zajać 2 miejsce z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Ale w Gdyni zapowiadamy walkę o 1 miejsce! Dodatkowa motywacja załogi przez team cheerleaderek na pewno nam pomogła! – Kuba Pawluk z Legii Warszawa

– Jesteśmy zadowoleni, cieszymy się ze startu, jest dużo dobrych i mocnych załóg, świetna sportowa walka, ciasne wyścigi, poziom bardzo wysoki i będzie rósł. Nasze żeglowanie po przerwie trzeba było trudne, musieliśmy nadrobić braki w szybszym trybie ale się udało wrócić do formy, nadrobiliśmy straty z pierwszego dnia i w niedzielę było lepiej. Jeden z ostatnich wyścigów odebrał nam szanse walki o drugie lub nawet 1 miejsce. Wiktor sprytnie zablokował nas przy starcie, ale to jest Ekstraklasa i czekamy na kolejne regaty – ocenił Karol Górski, Jeziorak Yacht Club

1 runda Ekstraklasy, Sopot 13-14.07:

1.    Olsztyński Klub Żeglarski (Plitko, Tarasiuk, Michalski, Gołaszewski) – 30 pkt
2.    Legia Warszawa (Pawluk, Zajączkowski, Główka, Banaszek) – 35 pkt
3.    Jeziorak Yacht Klub Iława (Górski K, Gotowicki, Tkaczyk, Gilniak) – 38 pkt
4.    Giżycka Grupa Regatowa (Stańczyk, Nowakowski, Kacprowski, Fursewicz) – 41 pkt
5.    KS Iskra AMW Gdynia (Myśliwiec, Panań, Kucieński, Kamiński) – 42 pkt
6.    Sztorm Grupa Warszawa (Małecki, Groszyk, Koseski, Moszczyński) – 46 pkt
7.    SEJK Pogoń Szczecin (Łobodziec, Gonerko, Czaja, Szmul) – 47 pkt
8.    PŻKZ Dżygit Białystok (Kulesza, Garniewski, Konecki, Dąbrowski, Jaroszuk)  - 62 pkt
9.    Yacht Club Sopot (Górski P., Sosnowski, Król, Lewandowski) – 64 pkt
10.    JKM Gryf Gdynia (Ejsmont, Łatoszyński, Brzozowksi, Szewczuk) – 67 pkt
11.    Odyssey Sailing Club Warszawa 2 (Wójciak, Sternicki R, Sternicki M, Wójcik) – 71 pkt
12.    Odyssey Sailing Club Warszawa (Wrzosek, Traczyńska, Gutmański, Alama) – 89 pkt

Kolejne regaty 27 i 28 lipca w Gdyni podczas VOLVO Gdynia Sailing Days.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28400,00 $ tona 1,65% 20 kwi
 Cynk 2825,00 $ tona -0,60% 20 kwi
 Aluminium 2324,00 $ tona -0,30% 20 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.