• <
escort_980x120_gif_2020

Odra ma być żeglowna przez większość dni w roku

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Odra ma być żeglowna przez większość dni w roku

Partnerzy portalu

Ponad miliard złotych do wydania przez siedem lat - cel: Odra żeglowna przez większość dni w roku.

To dzięki inwestycjom w ochronę przeciwpowodziową, trzeba pogłębić rzekę, aby bez problemu mogły po niej pływać lodołamacze, niejako przy okazji skorzysta na tym żegluga. To oznacza między innymi przebudowę pięciu mostów w regionie.

W poniedziałek w Szczecinie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Andrzej Kreft mówili dziennikarzom o przygotowywanej rewitalizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Urzędnicy zapewnili, że trwają prace nad dokumentacją techniczną. Odra jest rzeką graniczną, więc oznacza to również ustalenia ze stroną niemiecką - na przykład przy pogłębieniu Jeziora Dąbie. Szacuje się, że kosztowałoby to około 50 milionów złotych, a połowę zapłaciliby Niemcy. Całość rozłożonego na lata projektu dofinansowałyby między innymi Bank Światowy - mówił wiceminister Stanisław Gawłowski.

- My jesteśmy - mam nadzieję - na ostatniej prostej w negocjacjach z Bankiem Światowym dotyczących finansowania projektów na Odrze granicznej - powiedział Gawłowski.

Andrzej Kreft z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej chciałby skompletować dokumentację jeszcze w tym roku i być może zacząć pierwsze prace.

- Dajcie nam powiedzmy siedem lat to wszystko zrobimy - mówi Kreft.

Prace na Odrze to część większego rządowego projektu aktualizacji planów gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym. Trwają konsultacje społeczne, w poniedziałek odbywały się one w Szczecinie.

Źródło:
radioszczecin.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.