• <

Nowa Marina Gdynia - rozpoczęło się postępowanie przetargowe

Marek Nowak

25.02.2016 12:13 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Nowa Marina Gdynia - rozpoczęło się postępowanie przetargowe

Partnerzy portalu

Nowa Marina Gdynia - rozpoczęło się postępowanie przetargowe - GospodarkaMorska.pl

Ostatnie tygodnie znacząco przybliżyły realizację projektu przebudowy gdyńskiej mariny. Złożony został wniosek o pozwolenie na budowę, a Spółka Nowa Marina Gdynia zaprosiła 14 firm deweloperskich do pierwszego etapu postępowania przetargowego.

Początek roku, zgodnie z harmonogramem prac mających na celu realizację tego niezwykle ważnego dla wizerunku Gdyni projektu, związany był z wprowadzeniem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. Było to niezbędne, ponieważ poprzedni plan  wprowadzał ograniczenie dotyczące wysokości budynków na bulwarze, tak by nie przewyższyły Akademii Morskiej. Zapisane ograniczenie miało jednak charakter wysokości względnej, czyli liczonej od poziomu gruntu, a ten na terenie planowanej budowy obniża się aż o 1,4 metra. Odpowiednie zmiany zostały zatwierdzone i opublikowanie z zachowaniem niezbędnych formalności 27 stycznia, co z kolei otworzyło inwestorom drogę do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.
 
- Wszystkie zaplanowane przez nas działania zrealizowane zostały terminowo, a odpowiednie dokumenty trafiły do Urzędu - mówi Maciej Kurylczyk, prezes spółki Nowa Marina Gdynia SA (spółka komandytowa), która realizuje inwestycję. - Z satysfakcją stwierdzam też, że skorzystanie z zaproszenia do wzięcia udziału w pierwszym, prekwalifikacyjnym, etapie postępowania przetargowego, zadeklarowały wszystkie firmy, do których je skierowaliśmy.

Choć wybór generalnego wykonawcy nie będzie łatwy, powinien nastąpić już w kwietniu tego roku i można spodziewać się, że niezwłocznie po nim rozpoczną się pierwsze prace budowlane (a właściwie wyburzeniowe) na terenie mariny. Warto też zwrócić uwagę, że od strony technicznej przeprowadzenie tej budowy nie będzie należało do najłatwiejszych (projekt przewiduje między innymi budowę podziemnego parkingu i powstanie w miejsce budynków zajmowanych obecnie przez kluby nowoczesnego kompleksu, który ma być profesjonalnym zapleczem dla uprawiania żeglarstwa oraz sportów wodnych) i jest możliwe jedynie przy zastosowaniu nowoczesnych technologii budowlanych.

Pod względem wizualnym projekt wpisywać się będzie w modernistyczny design Gdyni, a odpowiedzialne za jego opracowanie Studio Kwadrat, nie po raz pierwszy wygrało konkurs na projekt gdyńskich obiektów budowlanych.

Budowa Nowej Mariny Gdynia ma zostać ukończona pod koniec 2017 roku i kosztować łącznie około 160 mln złotych. Warunkiem niezbędnym do zachowania tego terminu jest szybkie pozyskanie przez inwestora odpowiednich środków finansowych, a mówiąc dokładniej doprowadzenie do zawarcia umowy kredytowej z jednym banków. Przy utrzymaniu obecnego tempa prac istnieje jednak bardzo realna szansa, że terminowo oddana inwestycja przejdzie swój pierwszy poważny test już w 2018 roku, kiedy to mogą odbyć się tutaj mistrzostwa świata w żeglarstwie.

Przypomnijmy, że obecne zabudowania gdyńskiej mariny powstały ponad 40 lat temu, a ich stan techniczny pozostawia obecnie wiele do życzenia. Głównym inwestorem projektu jest Polski Związek Żeglarski, który dysponuje prawem wieczystego użytkowania działki przy nabrzeżu. Od 2012 roku PZŻ szukał partnera do rozpoczęcia budowy, by ostatecznie powołać spółkę celową Nowa Marina Gdynia, bez włączania do niej inwestora zewnętrznego.

***

Koszt inwestycji Nowa Marina Gdynia szacuje się na 160 mln zł. Inwestycja zakłada zagospodarowanie terenu o łącznej powierzchni 0,6 ha. Na parkingi i place manewrowe przeznaczone będzie 0,2 ha. Powierzchnia zabudowy będzie obejmować 9,2 tysięcy metrów kwadratowych, z czego przestrzeń użytkowa wyniesie 32 tys m kw. Przewidywana obecnie wysokość budynków to 18 metrów. W marinie nie przybędzie natomiast miejsc postojowych. Po przebudowie nadal będzie mogło w niej cumować 260 jachtów.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.