• <

„Generał Zaruski” na czele. Sezon żeglarski w Gdańsku rozpoczęty (foto)

Grzegorz Pawelec/gdansk.pl

06.05.2017 19:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie „Generał Zaruski” na czele. Sezon żeglarski w Gdańsku rozpoczęty (foto)
„Generał Zaruski” na czele. Sezon żeglarski w Gdańsku rozpoczęty (foto) - GospodarkaMorska.pl

Żeglarską paradą na Motławie w sobotę 6 maja zainaugurowany został tegoroczny sezon żeglarski w Gdańsku. Wzięło w niej udział prawie sto jednostek, a poprowadził ją żaglowiec „Generał Zaruski”. Widzowie mogli podziwiać nie tylko jachty i łodzie, ale również efektowne pokazy ratownicze i flyboard.

Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego to coroczna impreza skierowana nie tylko do posiadaczy jachtów, żaglówek czy łodzi motorowych. To także święto, w którym uczestniczą gdańszczanie i turyści. Specjalnie dla nich przygotowane zostały liczne atrakcje, przybliżające tematykę wypoczynku nad wodą.

Przez kilka godzin przy Targu Rybnym można było oglądać regaty najmłodszych żeglarzy, ścigających się na łódkach klasy Optymist, pozorowane, widowiskowe akcje ratownicze przygotowane przez ratowników wodnych z gdańskich kąpielisk czy wzbudzające zachwyt ewolucje i loty wykonywane na flyboardzie przez grupę „Latające papcie” z największego w Europie Środkowej centrum hydro-odrzutowego fly-board.pl.

Głównym punktem imprezy była parada prawie 100 jednostek i ich załóg, które zaprezentowały się licznie zgromadzonym widzom.

Były również akcenty muzyczne, czyli koncerty muzyki szantowej oraz występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie zabrakło też oficjalnej uroczystości na Targu Rybnym, której towarzyszyły wciągnięcie bandery na maszt flagowy oraz odegranie hymnu.

– Meldunek o gotowości przyjęty. Sezon Żeglarski i Wodniacki 2017 uważam za otwarty! Pozdrawiam gorąco panie kapitan i panów kapitanów wszystkich jednostek, które tutaj, na Motławie, tak pięknie paradowały dla licznie zgromadzonych gdańszczanek i gdańszczan oraz gości Miasta Wolności i Solidarności. Stopy wody pod kilem! Sławcie Gdańsk w portach Polski, Europy i świata. Zawsze wracajcie bezpiecznie do domu, by z niego planować kolejne wyprawy. Przypływajcie do nas jak najczęściej. Gdańsk, jego siła, wszystko to, co tworzone było w Gdańsku, co z niego wypływa w ideach i działaniach, związane jest z wodą. Również nasza otwartość na każdego człowieka. Ogromny honor móc wręczyć klubom, które działają dziesięciolecia i obchodzą w tym roku swoje jubileusze, medale Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Dobrej zabawy dziś każdemu życzę oraz niezapomnianego sezonu 2017 na wszystkich akwenach – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska.

Program imprezy obejmował także elementy rywalizacji sportowej. Przed południem wystartowały regaty o Puchar Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego. Załogi rywalizowały na dwóch trasach: ze startem w Górkach Zachodnich lub w Gdyni i wspólną metą w Nowym Porcie.

Najszybszymi załogami okazały się Aquarella pod dowództwem kpt. Marka Zielińskiego startująca z Górek oraz Falcon z kpt. Zbigniewem Skoczylasem rywalizująca na trasie z Gdyni.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.