• <
BOTA_FILM_2021

Do Gdańska przypłynęły żaglowce. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

30.06.2017 00:14 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Do Gdańska przypłynęły żaglowce. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo)
Do Gdańska przypłynęły żaglowce. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Przepiękne żaglowce, mnóstwo atrakcji i morska przygoda dla każdego. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się międzynarodowy zlot Baltic Sail. To największe tego typu żeglarskie wydarzenie w mieście, rozpoznawane w kraju i zagranicą. Zlot potrwa do niedzieli.

– Z takich atrakcji właściwych dla zlotu żeglarskiego to przygotowaliśmy rejsy po Zatoce Gdańskiej. Każdy może spróbować wsiąść na żaglowiec i wypłynąć na kilka godzin na zatokę poczuć smak przygody i to, że jak się wypływa nawet w krótki rejs, to wszystkie problemy zostają na lądzie – mówi Andrzej Radomski, koordynator Baltic Sail Gdańsk.

W tegorocznym zlocie bierze udział 21 żaglowców z całej Europy. Oprócz polskich jednistek są to żaglowce pod banderą niemiecką, fińską, angielską i szwedzką. Wśród nich m.in. s/y Baltic Star, s/y Santa Barbara Anna, s/y Oleander i s/y Ernestine. Jednostki można zwiedzać.

Największa z nich jest s/y Santa Barbara Anna, której historia sięga 1957 roku. Początkowo służyła jako trawler rybacki, a – po wielokrotnych przebudowach – ostateczną metamorfozę przeszła po sprzedaży w 1984 roku do Kornwalii, gdzoe stała się trzymasztowym żaglowcem. W 1993 roku kupili ją członkowie popularnego zespołu The Kelly Family, którzy odnowili jednostkę i – na cześć zmarłej matki - nazwali statek Santa Barbara Anna.

Długi na ponad 44 m żaglowiec Santa Barbara Anna, wyposażony w ożaglowanie o powierzchni 538 m2, nadal należy do Joe Kelly’ego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku, dlatego pływa ona pod banderą niemiecką.

1 lipca wieczorem odbędzie się Bitwa Morska, w niedzielę 2 czerwca w samo południe Parada Żaglowców na Motławie. Warto przyjść wcześniej, aby zająć dobre miejsce. Na czas parady kładka na Ołowiankę będzie uniesiona do góry, dlatego nie będzie można z niej oglądać żaglowców.

– Jest to wyjątkowy moment, stojąc nad Motławą będzie można obejrzeć wszystkie żaglowce oraz poznać historię każdego z nich – mówi Władysław Cebula, komentator parad Baltic Sail Gdańsk.

Zlot żaglowców to jednak nie tylko atrakcje na wodzie.

– W tym roku na Ołowiance uruchomiliśmy nową przestrzeń – mamy strefę edukacyjną, w której można nauczyć się wiązać węzły żeglarskie, malować twarze, torby, robić przypinki. Mamy również historyczny Gdańsk, czyli strefę rekonstruktorów. Poza tym zaplanowaliśmy strefę animacji wodnych, czyli można wypożyczyć rower wodny, kajak albo inny sprzęt pływający. Mamy też strefę muzyczną, czyli XVII Festiwal Szanty pod Żurawiem – gwiazdą wieczoru będzie Mrozu – wymienia Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.

Zlot Baltic Sail Gdańsk w tym roku odbywa się po raz 21.

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1996 roku. Celem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Szczecin, Nysted, Ryga. W tym roku po raz kolejny w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbywają się żeglarskie święta, przybliżające ich mieszkańcom i turystom tradycje marynistyczne regionu Morza Bałtyckiego.

Zlot tradycyjnie już otwarty jest dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Zlot jest dla żeglarzy okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Baltic Sail to także wyjątkowa promocja Gdańska, zatem miasto starannie przygotowuje się do tego wydarzenia. Zlot zaplanowano w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowisko żeglarskie ma okazję zaprezentować się mieszkańcom i turystom, a ci mają szansę przeżyć niezwykłą morską przygodę.

Gdańsk, który posiada wielowiekową tradycję morską, jest doskonałym miejscem dla tego typu imprez. Wszystkie jachty przybywające na Zlot z całej Polski i Europy cumują w marinie w samym centrum miasta przy ulicy Szafarnia. Z każdym rokiem gości ona coraz więcej jednostek, które doskonale wkomponowują się w architektoniczny obraz Starego Gdańska.

Program Baltic Sail Gdańsk można zobaczyć tutaj.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.