• <
mewo_2022

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

24.08.2022 21:33 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

Partnerzy portalu

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd  - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni wykorzystującej energię z trzech odnawialnych źródeł energii.

Dwa podstawowe czynniki do powstania projektu, jak powiedział Piotr Cieślak, prezes firmy to:

• zapewnienie zamówień dla upadających polskich stoczni produkcyjnych;
• wprowadzenie na rynek innowacyjnego rozwiązania dla turbiny wodnej pracującej poprzez wykorzystanie cyrkulacji cząsteczek wody.

Projekty turbiny i wyspy energetycznej zostały opatentowane i stanowią ogromną innowację na rynku energetyki morskiej, a dzięki wykorzystaniu w jednym miejscu trzech źródeł OZE wychodzą naprzeciw Zielonemu Ładowi. Słońce wiatr i falowanie, to trzy źródła energii Pływającej Wyspy Wuprohyd.

Nawet na Bałtyku, gdzie średnie parametry falowania głębokowodnego, przyjmują jedne z najniższych wartości na świecie, a energia wynosi 10kW/m szerokości grzbietu fali. Zatem na 400 km odcinku wybrzeża polskiego energia zawarta w falowaniu morza wynosi ok. 4000 MW. Inżynierowie znaleźli skuteczne rozwiązanie i wykorzystali te trudne warunki do generowania energii.

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna – energia z fal, wiatru i słońca

W planie wyspa energetyczna jest trzykadłubowym statkiem wodnym z równolegle usytuowanymi względem siebie podwodnymi kadłubami lub nawodnymi (jednym centralnym i dwoma bocznymi) połączonymi ze sobą stalowymi kratownicami. Wymiary w planie ~250x200 m. Konstruktorzy wzięli pod uwagę bardzo wiele parametrów, i zaprojektowali wyspę tak, aby mimo jej olbrzymich rozmiarów bez problemu można było ją wybudować w doku, przetransportować do punktu docelowego na morzu i tam też ją doposażyć.

Ważnym elementem jest możliwość dostosowania konstrukcji do wielkości falowania w obszarze, w którym ma pracować jednostka. Inżynierowie z Wuprohyd-u projektując wyspę, mieli na uwadze również czynnik ekonomiczny, a w swoich pracach dążyli do  zastosowania jak najmniejszej ilości rzędów turbin, co obniży koszty projektu.

Trzeba wspomnieć o bardzo istotnym elemencie patentu, jakim jest konwerter morskiego falowania wiatrowego, który pochłania i zmienia energię z falowania w energię elektryczną. Z obliczeń konstruktorów wynika, że ze względów ekonomicznych, możliwe będzie pochłonięcie maksymalnie 60-70 proc. energii falowania. Zaproponowana przez firmę konstrukcja, została już wstępnie zweryfikowana obliczeniowo i charakteryzuje się bardzo dużą statecznością, również w trudnych warunkach sztormowych.

Wykorzystanie trzech źródeł OZE zwiększa stabilność i przewidywalność oraz obniża koszty wytwarzania zielonej energii.

W związku z przyjętymi powyżej założeniami na jednym module wyspy energetycznej można zainstalować ok. 16,6MW mocy, co koniecznie należy podkreślić w polskich warunkach.

Ważny jest każdy detal, a najważniejsze środowisko

Inżynierowie z Wuprohyd-u przeprowadzili próby modeli turbin w kanale falowym  IBW PAN w Gdańsku. Cały czas prowadzone są badania dotyczące optymalizacji poszczególnych elementów w tym profilu turbin. Niezbędne będzie przeprowadzanie badań  turbin w naturze, ale do tego będą potrzebne większe środki.

Zielona przyszłość energetycznej wyspy

Wielofunkcyjny patent biura projektowego Wuprohyd jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych, wykorzystujących energię z fal, wiatru i słońca, którą można dostosować do każdych warunków. Dodatkowym atutem jest ochrona brzegu morskiego i aspekt ekologiczny. Patent wyprzedził o krok trend ekologicznych źródeł energii.

Czytaj też: Próby największego morskiego pływającego modelu solarnego w Korei Południowej

Wuprohyd jest firmą z ponad 30-letnim doświadczeniem, specjalizującą się w projektowaniu i modernizacji istniejących portów, projektowaniu nowych i przebudowie istniejących nabrzeży portowych łącznie ze zwiększeniem ich parametrów eksploatacyjnych, budowie portów jachtowych, regulacjach i umocnieniach brzegu morskiego, pracach studialnych.

W ostatnim czasie Wuprohyd był autorem Koncepcji Budowy Portów Zewnętrznych w Świnoujściu i Gdyni i portów Offshor-owych. Realizowane ostatnio inwestycje w oparciu o projekty Wuprohyd-u to: Przebudowa Kanału Dębickiego w Porcie Szczecin, Nabrzeży Zbożowe i Wisłoujście w Porcie Gdańsk, Nabrzeży Słowackie i Norweskie w Porcie Gdynia.

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.