• <
siemens_gamesa_2022

Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte dwa nad jeziorami

ew

28.07.2020 10:16
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte dwa nad jeziorami

Partnerzy portalu

Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte dwa nad jeziorami - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

We wtorek rano czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska zorganizowane w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic sprawił, że zamknięte są dwa kąpieliska położone nad jeziorami na Kaszubach.

Informacje dotyczące aktualnego stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił w poniedziałek na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Z danych tych wynika, że we wtorek rano we wszystkich – około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Ze względu na zakwit sinic zamknięte są natomiast kąpieliska zorganizowane we wsi Dobrogoszcz w nad jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim oraz w Przywidzu przy ul. Jeziornej nad jeziorem Przywidzkim w powiecie gdańskim.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego i jeziorach pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.