• <

Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte dwa nad jeziorami

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte dwa nad jeziorami
Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte dwa nad jeziorami - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

We wtorek rano czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska zorganizowane w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic sprawił, że zamknięte są dwa kąpieliska położone nad jeziorami na Kaszubach.

Informacje dotyczące aktualnego stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił w poniedziałek na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Z danych tych wynika, że we wtorek rano we wszystkich – około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Ze względu na zakwit sinic zamknięte są natomiast kąpieliska zorganizowane we wsi Dobrogoszcz w nad jez. Dobrogoszcz w powiecie kartuskim oraz w Przywidzu przy ul. Jeziornej nad jeziorem Przywidzkim w powiecie gdańskim.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego i jeziorach pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.