• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Bitwa o Gotland rozstrzygnięta. Pierwszy na mecie Piotr Falk

ew

16.09.2020 20:48 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Bitwa o Gotland rozstrzygnięta. Pierwszy na mecie Piotr Falk

Partnerzy portalu

Bitwa o Gotland rozstrzygnięta. Pierwszy na mecie Piotr Falk - GospodarkaMorska.pl
fot. FB Bitwa o Gotland

Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to najtrudniejszy z morskich wyścigów żeglarskich w Polsce. Od 13 do 16 września kilkanaście jachtów rywalizowało na trasie z Gdańska dookoła Gotlandii. Trasę 500 mil przez jesienny Bałtyk jako pierwszy pokonał Piotr Falk.

Bitwa o Gotland to najtrudniejszy morski wyścig żeglarski w Polsce. Zasady rywalizacji są zawsze takie same – trasa liczy 500 mil dookoła Gotlandii i trzeba ją pokonać non-stop. Na każdym z jachtów znajduje się jeden człowiek, a trudności dokłada wrześniowy termin.

O tym, jak wymagający potrafi być jesienny Bałtyk, żeglarze przekonali się podczas zeszłorocznej edycji, kiedy sztormowa pogoda sprawiła, że do mety dopłynęło tylko trzech zawodników (spośród 23 startujących). W tym roku do wyścigu zgłosiło się 20 śmiałków, kilku zrezygnowało, kilku następnych rywalizacji nie ukończyło. 

Regaty rozpoczęły się 13 września, na metę w Gdańsku - w środę, 16 września - jako pierwszy wpłynął Piotr Falk. 

Bitwa o Gotland na przestrzeni lat (tegoroczna to 9. edycja) ewoluowała z koleżeńskiego wyścigu 1 na 1 do corocznego święta żeglarzy samotników.

W rekordowych latach na starcie stanęło niemal 30 jachtów (edycje 2017 i 2018), w tym roku organizatorzy zdecydowali się ograniczyć tę liczbę do 20.

Dlaczego? Kpt. Krystian Szypka, pomysłodawca i dyrektor regat wyjaśnia.

- Dla nas jest najważniejsze bezpieczeństwo. Doświadczenie poprzednich edycji doprowadziło nas do konkluzji, że liczba do 20 startujących wymusza taki poziom organizacji, zabezpieczenia i logistyki, który przy środkach jakimi dysponujemy, jesteśmy zapewnić w sposób profesjonalny. Stąd decyzja o nieprzekraczalnym limicie 20 jednostek w tegorocznym wyścigu.

Start i meta regat miała miejsce w Górkach Zachodnich. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.