• <
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rząd chce uporządkowania przepisów o materiałach niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku

Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów dot. materiałów niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku; w ustawie o obszarach morskich RP i administracji morskiej ma znaleźć się odrębny rozdział porządkujący i uzupełniający regulacje w tej sprawie - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.06.2024, 20:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Małe porty liczą na duże zmiany – senatorowie obradowali w Kołobrzegu

Małe porty morskie, tak jak te o podstawowym znaczeniu, powinny zostać uznane za infrastrukturę krytyczną. Ich rozwój i przygotowanie do MEW, może przyspieszyć centralny fundusz, a Urzędom Morskim trzeba zwiększyć budżety na bieżące utrzymanie dostępności do portów. Takie postulaty padły w Kołobrzegu, podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej.

13.06.2024, 13:41
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030: „Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?"

Na koniec pierwszego dnia drugiej edycji konferencji Kongres Polskie Porty 2030 odbył się panel dyskusyjny pod tytułem "Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?", który zgromadził czołowych ekspertów i praktyków z branży portowej. Moderatorem panelu był Bogdan Ołdakowski, CEO Actia Forum, który sprawnie kierował debatą, stawiając trudne pytania i moderując dynamiczną wymianę poglądów.

10.06.2024, 18:31
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosnące zagrożenie zatopioną bronią chemiczną w Morzu Bałtyckim: od dyskusji do działania

7 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne pt. "Zatopiona w Morzu Bałtyckim broń i amunicja chemiczna: rosnące zagrożenie bezpieczeństwa, gospodarcze, środowiskowe i zdrowotne". Wydarzenie zorganizowane zostało przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) w Warszawie oraz Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, we współpracy z Sekretariatem Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz Wydziałem Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej.

07.06.2024, 15:14
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

W Indonezji rozpoczyna sie budowa drugiej fregaty. Jest oparta na tej samej platformie co "Miecznik"

W indonezyjskiej, należącej do państwa stoczni PT PAL w Surabaya odbyło się cięcie blach, rozpoczynając tym samym budowę drugiej fregaty dla sił morskich tego państwa. Co wyróżnia tę jednostkę, określaną jako "czerwono-biała fregata" jest fakt, że jej projekt jest oparty na platformie Arrowhead 140, podobnie jak brytyjskie fregaty typu 31 oraz polskie programu "Miecznik". Jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.

07.06.2024, 13:24
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Kobieta w branży morskiej – perspektywa na zrównoważony rozwój

Katarzyna Romantowska-Jaskólska to Dyrektorka Zarządzająca Damen Engineering Gdańsk. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl opowiada o perspektywie branży morskiej na zrównoważony rozwój i swoich doświadczeniach w zawodzie.

05.06.2024, 23:50
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Przyszły tydzień branża morska rozpoczyna w Sopocie. W poniedziałek startuje Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Ostatnia szansa na rejestrację - https://kongrespolskieporty2030.gospodarkamorska.pl/rejestracja

03.06.2024, 23:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

AI w spedycji – szansa czy zagrożenie?

Sztuczna inteligencja może stać się motorem rewolucji w branży spedycyjnej. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analizy danych i uczenia maszynowego są możliwe zautomatyzowanie i optymalizacja wielu procesów, co pomoże zwiększyć efektywność, zredukować koszty i usprawnić podejmowanie decyzji. Innowacje pozwalają spedytorom oferować lepsze usługi większej liczbie klientów. Nie każdy będzie jednak w stanie wykorzystać tę szansę, przez wzgląd na zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w branży TSL.

28.05.2024, 15:09
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Piotr Gorzeński, prezes Portu Gdynia, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.

21.05.2024, 06:11
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Reguły Hague-Visby w systemie prawa angielskiego

Umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe –„contracts of affreightment”) w systemie prawa angielskiego, to złożona hybryda prawna zasad common law z regulacjami ustawowymi, opartymi z kolei na konglomeracie prawa precedensowego i regulacji międzynarodowych.

15.05.2024, 20:00
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.