• <
CTM_980X120_gif_2020

Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo)

Strona główna MW, służby morskie Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo)
Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl
Fot. Youtube

PMK

04.08.2020

Ogromna eksplozja w pobliżu centrum Bejrutu zabiła co najmniej 70 osób, zraniła setki i wywołała falę uderzeniową w libańskiej stolicy, rozbijając okna i powodując zawalenie się balkonów mieszkań - podają świadkowie tragedii.

Najpotężniejsza eksplozja, jaką widziano w Bejrucie od lat, była na tyle potężna, że niektórzy mieszkańcy mieli wrażenie, że nastąpiło trzęsienie ziemi.

Wybuch miał miejsce w portowej części miasta, gdzie znajdowały się magazyny materiałów wybuchowych, podała libańska państwowa agencja informacyjna NNA. Inne źródło podało, że w okolicy były przechowywane chemikalia.

Ujęcia z wybuchu udostępniane przez mieszkańców w mediach społecznościowych ukazywały słup dymu unoszący się z dzielnicy portowej, po którym nastąpił ogromny wybuch. Ci, którzy filmowali coś, co początkowo wydawało się wielkim płomieniem, zostali odrzuceni do tyłu przez szok eksplozji.

W okolicy wybuchu znaleziono kilkadziesiąt ciał. Setki rannych zostało zabranych do szpitali - poinformowała agencja Reuters. Również libański Czerwony Krzyż poinformował, że setki ludzi trafiło do szpitali na leczenie.

bejrut_1.jpg

Prezydent Libanu Michel Aoun wezwał na nadzwyczajne posiedzenie Najwyższą Radę Obrony.

Nie było od razu jasne, co spowodowało pożar, który wywołał wybuch lub jakie materiały wybuchowe znajdowały się w magazynach.

Szef bezpieczeństwa wewnętrznego Libanu, Abbas Ibrahim, podróżujący po terenie portu, powiedział, że nie będzie uprzedzał śledztw. Izraelski urzędnik powiedział, że Izrael nie ma nic wspólnego z wybuchem.

Gubernator portu w Bejrucie powiedział Sky News, że zespół strażaków na miejscu zdarzenia „zniknął” po wybuchu.

- Widziałem kulę ognia i dym kłębiący się nad Bejrutem. Ludzie krzyczeli i biegali, krwawiąc. Balkony zostały zdmuchnięte z budynków. Szkło w wieżowcach rozbiło się i spadło na ulicę - powiedział świadek agencji Reuters.

Minister zdrowia powiedział agencji Reuters, że było „bardzo dużo” rannych. Al Mayadeen TV podała, że ​​setki osób ucierpiało wskutek eksplozji.

Na Cyprze, wyspie leżącej na zachód od Libanu, mieszkańcy zgłosili dwa duże wybuchy w krótkich odstępach czasu. Jeden mieszkaniec stolicy Nikozji powiedział, że jego dom trząsł się, trzaskając okiennicami.

 Ropa brent 41,68 $ baryłka  -0,10% 16:55
 Cyna 18170,00 $ tona 0,11% 18 wrz
 Cynk 2512,00 $ tona 1,87% 18 wrz
 Aluminium 1745,00 $ tona 0,11% 18 wrz
 Pallad 2263,40 $ uncja  -0,61% 16:54
 Platyna 867,75 $ uncja  -1,94% 16:55
 Srebro 24,48 $ uncja  -1,29% 16:55
 Złoto 1908,60 $ uncja  -0,46% 16:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.