• <

Wynik wyszukiwania - "system monitorowania" - Wiadomości

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Singapur zielony, Singapur elektryczny. Zarząd portu stawia na sprawdzone firmy i innowacyjne rozwiązania

Zarząd Portu Singapur aktywnie działa na rzecz dekarbonizacji. Jednym z wiodących programów jest elektryfikacja floty i wyposażenie nabrzeży w ładowarki statków. Niedawno wybrano 11 projektów elektrycznych jednostek portowych przeznaczonych do wykonywania usług w porcie – poinformował w lutym br. Eng Dih Teo, Chief Executive, Maritime and Port Authority Singapore, na portalu społecznościowym.
25.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Załoga wycieczkowca uratowała sześć osób po wywróceniu się statku towarowego

Załoga wycieczkowca Carnival Vista uratowała sześciu mężczyzn, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie na otwartym oceanie w okolicach Dominikany. Sytuacja miała miejsce wczoraj, wczesnym rankiem czasu lokalnego, po tym jak w nocy przewrócił się mały statek towarowy, na pokładzie którego się znajdowali.
14.12.2023

Enamor wdraża prototyp systemu obciążeń nabrzeży i umocnień dna

Wyniki wdrożenia projektu „Stworzenie prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni” przez firmę Enamor wraz z Portem Gdynia i Uniwersytetem Morskim w Gdyni zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Structures.
09.11.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Damen Triton i Royal Navy ogłaszają współpracę

Damen Digital Solutions, oddział ds. usług cyfrowych w ramach grupy Damen Shipyards, oraz NavyX, program innowacji Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy), ogłaszają współpracę. Strony wspólnie pracują nad stworzeniem nowych rozwiązań mających na celu zwiększenie operacyjności morskich działań opartych na platformie danych Damen Triton.
31.08.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

Trójmiejskie porty pracują nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża

Przedstawiciele portów informują, że infrastruktura w Gdyni i w Gdańsku pracuje nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża. W 2022 roku w obu portach przeładowano go łącznie 6,6 mln ton.
20.04.2023

Gróbarczyk: zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować ukraińskie zboże

Zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować zboże przywożone z Ukrainy - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
19.04.2023

Regulacja rzek pogarsza ich stan. W Polsce potrzebny jest także system bieżącego monitorowania zanieczyszczeń [WIDEO]

– Aby poprawić jakość wody w polskich rzekach, trzeba przede wszystkim zaprzestać regulacji. Tym, co powinniśmy w tej chwili zrobić, to na poważnie zająć się renaturyzacją rzek – mówi dr hab. Andrzej Mikulski, hydrobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
07.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
04.10.2021

Konferencja "Wykorzystanie Danych Satelitarnych i Danych Programu Copernicus w Administracji i Sektorze Prywatnym"

Zakład Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Gdańskim organizuję konferencję online.
26.03.2021

ORP Czernicki wraca do służby po remoncie w PGZ Stoczni Wojennej

3 lutego 2021 r. w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyło się przekazanie do Marynarki Wojennej okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kadm. Xawery Czernicki”, który zakończył tym samym gruntowną naprawę główną-dokową w oksywskim zakładzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Należący do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża okręt, będący jednym z najaktywniejszych w Marynarce Wojennej (MW), jest teraz gotowy na kolejne lata służby.
03.02.2021

Powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich RP materiałów niebezpiecznych - czym ma się zająć?

5 października w Monitorze Polski opublikowane zostało ZARZĄDZENIE NR 150 PREZESA RADY MINISTRÓW z dn. 25 września 2020 roku ws. powołania Międzyresortowego Zespołu ds. zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej materiałów niebezpiecznych. Powołanie Zespołu jest niewątpliwym rezultatem wyników kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Najwyższą Izbę Kontroli.
09.10.2020

Google pokazuje, jak kable podmorskie mogą ostrzegać o trzęsieniu ziemi i tsunami

Google pokazało, jak podmorskie kable światłowodowe mogą być przydatne w systemach ostrzegania przed trzęsieniami ziemi i tsunami na całym świecie.
21.07.2020

Hydroakustyczny System Monitorowania Ryb firmy ESCORT Technology [wideo]

Hydroakustyczny System Monitorowania Ryb HSMR jest kompletnym rozwiązaniem umożliwiającym całodobowe monitorowanie migracji ryb na rzekach, jeziorach i ciekach wodnych, bez ograniczania swobody ich ruchu i wprowadzania czynnika stresującego.
29.05.2020

Port Gdynia finalizuje realizację projektu stworzenia prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. finalizuje realizację projektu stworzenia prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Nr projektu RPPM.01.01.01-22-0063/16. Projekt realizowany jest w ramach Osi priorytetowej Komercjalizacja wiedzy, Działanie 01.01 Ekspansja przez innowacje, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. jest partnerem konsorcjum badawczo-rozwojowego z udziałem Uni
24.04.2020

Komisja Europejska wesprze rybaków, którzy nie mogą łowić dorsza w Bałtyku

Komisja Europejska przyjęła w czwartek propozycję, w której proponuje pomoc finansową dla rybaków dotkniętych skutkami zamknięcia połowów dorsza atlantyckiego ze wschodniej części Morza Bałtyckiego. Chodzi w dużej mierze o polskich rybaków. Wsparcie ma być przeznaczone na trwałe wycofanie z eksploatacji statków rybackich.
31.10.2019

EPG dostarcza 850-tonową konstrukcję do budowy statku dla angielskiego armatora Royal IHC [foto, wideo]

Energomontaż Północ Gdynia S.A wyprodukował innowacyjną stalową konstrukcję składającą się z czterech części, która wypłynęła z Nabrzeża Gościnnego w Porcie Gdynia 28 października, na specjalnie przygotowanej barce, do portu w Rotterdamie. Wszystkie elementy konstrukcji zostaną tam połączone w całość i zainstalowane na statku. Części konstrukcji mają dotrzeć do holenderskiego portu najpoźniej 3 listopada
29.10.2019

Nagroda Primum Cooperatio dla prof. Kazimierza Darowickiego

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki, kierownik Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej został laureatem nagrody Primum Cooperatio im. Prof. Bolesława Mazurkiewicza za rok 2018 przyznawanej przez organizację Pracodawcy Pomorza.
08.01.2019

Grupa Raben wdrożyła rozwiązanie pozwalające na bieżąco śledzić przesyłkę

Grupa Raben poinformowała o udostępnieniu dla swoich klientów narzędzia pozwalającego na śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym. Ma to być pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane przez operatora logistycznego w Europie.
07.01.2019

Energomontaż Północ-Gdynia wykona kluczowy element nowoczesnego statku do układania rurociągów

Energomontaż Północ-Gdynia wykona kluczowy element nowoczesnego statku do układania rurociągów. Mowa o jednostce Seven Vega dla armatora Subsea 7. Jak poinformowała w mediach społecznościowych spółka z Gdyni, kontrakt w tej sprawie z brytyjskim klientem Royal IHC podpisano 13 września. Statek ma być gotowy w pierwszej połowie 2020 r.
29.11.2018

Damen prezentuje nowoczesny holownik. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Bezpieczny, niezawodny i ekologiczny. Tak w kilku słowach można opisać nowoczesny holownik typu RSD 2513, opracowany przez Grupę Damen. Obecnie trwa europejskie tournée, podczas którego w portach prezentowane są dwie jednostki tego typu. W poniedziałek w Gdańsku z naszą kamerą odwiedziliśmy holownik Bis Viridis.
28.08.2018

Nowoczesne systemy morskie Enamor na SMM w Hamburgu

Już wkrótce kolejna odsłona największej imprezy światowego przemysłu okrętowego. Od 4 do 7 września 2018 roku w Hamburgu odbywać się będą Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM. Wśród przedsiębiorstw prezentujących się na targach, po raz kolejny znajdzie się gdyńska spółka ENAMOR.
24.08.2018

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
01.08.2018

Bez poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która idzie do podpisu prezydenta. W piątkowym głosowaniu Senat nie zaproponował do niej żadnych poprawek.
14.07.2018

Letni zakaz połowu dorsza - komunikat MGMiŻŚ

MGMiŻŚ uprzejmie informuje, że od dnia 1 stycznia 2018 r. zastosowanie ma rozporządzenie Rady (UE) 2017/1970 z dnia 27 października 2017 r. ustalające uprawnienia do połowów na 2018 rok w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb w Morzu Bałtyckim oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/127 (Dz. Urz. UE L 281 z 31.10.2017, str. 1), zwane dalej rozporządzeniem 2017/1970.
21.06.2018

Enamor zaprezentował wyniki projektu związanego ze stworzeniem systemu do monitorowania obciążeń nabrzeży w rejonie cumowania statków

Przedsiębiorstwo Enamor wraz z partnerami zorganizowało seminarium poświęcone prezentacji wstępnych wyników projektu “Stworzenie prototypu system monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni”. Wydarzenie odbyło się 16 kwietnia na terenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
18.04.2018

UE: Jest porozumienie w sprawie monitorowania emisji CO2 w transporcie ciężkim

Reprezentująca państwa członkowskie UE bułgarska prezydencja wypracowała w nocy z poniedziałku na wtorek porozumienie z przedstawicielami PE w sprawie przepisów dotyczących monitorowania i raportowania emisji CO2 oraz zużycia paliwa przez transport ciężki.
27.03.2018

Ograniczenia połowów dorsza - komunikat MGMiŻŚ

Od lutego tego roku armatorzy statków rybackich muszą liczyć się z ograniczeniami połowów dorsza przy użyciu włoków, niewodów duńskich i innych podobnych narzędzi połowowych. Zakaz dotyczy podobszaru 22-24.
20.02.2018

Firmy transportowe inwestują w rozwiązania monitorujące na bieżąco trasę i pracę kierowców

Branża transportowa wchodzi w technologiczną transformację. Krajowe i unijne regulacje prawne oraz konieczność optymalizacji działalności skłaniają firmy transportowe do korzystania z systemów telematycznych. Pozwalają one na bieżąco zarządzać przebiegiem trasy, czasem pracy kierowcy, monitorować ładunek i parametry pojazdu. Zastosowanie technologii oznacza dla przewoźników możliwość sprostania coraz surowszym przepisom i obniżania kosztów.
04.12.2017

Emisja dwutlenku węgla w transporcie morskim - unijne regulacje

Komisja Europejska w 2016 r. opublikowała dwa rozporządzenia wykonawcze wprowadzające narzędzia do prowadzenia monitoringu oraz raportowania zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla (CO2) z transportu morskiego.
31.10.2017

PKN Orlen wdroży system monitorowania szczelności instalacji przemysłowych

PKN Orlen uruchomi w zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie), największym w Polsce kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, nowoczesny system monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych. Koszt przedsięwzięcia to ok. 8 mln zł.
06.10.2017

Rok akademicki 2017/2018 w AMW rozpoczęty

W Akademii Marynarki Wojennej w piatek odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 12:00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, ul. Grudzińskiego). Naukę na I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia rozpocznie ponad tysiąc studentów. Po raz pierwszy w historii wręczono nagrodę im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, która przyznana została autorowi pracy dyplomowej o wybitnych walorach naukowych.
29.09.2017

Pakiet przewozowy – nowe obowiązki także dla podmiotów z branży morskiej

18 kwietnia 2017 r. wejdzie w życie ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która wprowadza tzw. pakiet przewozowy. Pomimo tego, iż nowe regulacje obejmują wyłącznie drogowy przewóz towarów, ich wejście w życie może mieć istotne znaczenie również dla podmiotów z szeroko rozumianej branży morskiej.
10.04.2017

Enamor zrealizuje projekt mobilnego systemu monitorowania astmy

Enamor zrealizuje projekt mobilnego systemu monitorowania astmy - AstmaMon, współfinansowanego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
10.04.2017

Sejm za poprawkami do ustawy o monitorowaniu przewozu towarów

Sejm poparł w czwartek większość poprawek Senatu do ustawy o monitorowaniu przewozu towarów. Nowe przepisy posłużą uszczelnieniu systemu podatkowego przez wprowadzenie monitorowania przewozu m.in. paliw płynnych.
09.03.2017

Poprawki Senatu ws. monitorowania przewozu towarów

Senat opowiedział się w piątek, z kilkoma poprawkami, za ustawą o monitorowaniu drogowego przewozu towarów. Ma ona służyć uszczelnieniu systemu podatkowego przez wprowadzenie monitorowania drogowego przewozu m.in. paliw płynnych. Za ustawą głosowało 52 senatorów, 28 było przeciw, dwóch się wstrzymało.
05.03.2017

Rząd przyjął projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów – poinformowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowe przepisy mają uszczelnić system podatkowy.
24.01.2017

Firma Siemens dostarczy baterie do nowych promów Fjord1

Koncern Siemens został wybrany dostawcą napędów elektrycznych dla nowych promów, które już wkrótce będą pływać w Norwegii. Będą to już kolejne promy elektryczne w tym kraju, które wyposażone zostaną w podzespoły dostarczone przez firmę Siemens.
04.10.2016

Projekt ESABALT - spotkanie robocze partnerów i warsztaty

10 lutego 2016 w Helsinkach, w siedzibie Narodowej Służby Geodezyjnej Finlandii odbyło się, zorganizowane przez Fiński Geodezyjny Instytut Badawczy (FGI), spotkanie kończące projekt ESABALT (Enhanced Situational Awareness to Improve Maritime Safety in the Baltic). Projekt realizowany jest przez partnerów z Finlandii, Szwecji i Polski. Polskę reprezentuje zespół Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie pod kierunkiem dr hab. inż. Zbigniewa Pietrzykowskiego, prof. nadzw. AM.
19.02.2016

Alternatywne systemy nadzoru urządzeń maszynowych – System Monitorowania Stanu

Alternatywne systemy nadzoru urządzeń maszynowych umożliwiają zastąpienie przeglądów klasyfikacyjnych wykonywanych w trakcie przeglądu dla odnowienia klasy innymi formami nadzoru.
06.07.2015

Szczecin - nowe pławy trafią na tor wodny

Na nabrzeżu Bazy Oznakowania Nawigacyjnego szczecińskiego Urzędu Morskiego stoją nowe pławy - znaki wskazujące bezpieczną drogę statkom. Wkrótce zostaną przeniesione na tor wodny. Rozbudowany zostanie również system monitorowania oznakowania nawigacyjnego.
13.04.2015

Unia Europejska w walce z nadmierną emisją dwutlenku węgla przez statki

23 października 2014 r. Rada Europejska uzgodniła, przedstawione przez Komisję w styczniu 2014 r., ramy polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. Wśród celów Unii znalazły się: ograniczenie wewnętrznych emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% w porównaniu z poziomem z roku 1990, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w energii zużywanej w UE do co najmniej 27%, osiągnięcie w pełni funkcjonującego wewnętrznego rynku energii.
01.02.2015

Unia Europejska zaostrza kontrole

Dwa tygodnie po wprowadzeniu dyrektywy siarkowej, Unia Europejska jest gotowa na zwiększenie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących zawartości siarki w paliwach stosowanych na jednostkach poruszających się w obszarach SECA (specjalnych strefach kontroli emisji).
21.01.2015

Złomowanie statków pod kontrolą – unijna odpowiedź na Konwencję z Hongkongu

Coraz większe wyzwanie dla armatorów na całym świecie stanowi efektywne, z ekonomicznego punktu widzenia, wykorzystanie statków wycofywanych z eksploatacji. Problem ten zintensyfikował się w ostatnich latach. Z jednej strony z powodu konieczności odmłodzenia floty i przystosowania jej do coraz surowszych wymogów (np. poziomu emisji spalin lub kończącego się w 2015 r. okresu przejściowego na zastąpienie jednokadłubowych zbiornikowców jednostkami dwuposzyciowymi), z drugiej natomiast, z uwagi na stale narastające naciski śro
13.10.2014

Nowa baza magazynowa zwiększyła możliwości terminalu GBT w Gdańsku

W związku z dynamicznym rozwojem Gdański Terminal Masowy rozbudował swoją bazę magazynową o kolejne 5 zbiorników o pojemności 3500 ton każdy. Wykonawcą zbiorników wraz z kompleksowym wyposażeniem jest firma Buttimer Polska.
26.09.2014

Zintegrowany system bezpieczeństwa nawigacyjnego w Świnoujściu już działa

W połowie lipca zakończyły się próby związane z uruchomieniem zintegrowanego systemu bezpieczeństwa nawigacyjnego na nowym nabrzeżu przeznaczonym do odbioru skroplonego gazu ziemnego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. To ostatnie zadanie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA związane z budową nabrzeża w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Uruchomienie systemu możliwe było dzięki doprowadzeniu zasilania energetycznego do części morskiej terminala przez spółkę Polskie LNG SA.
31.07.2014

Elektro Plus- „poszukujemy nowoczesnych rozwiązań”

Rozwiązania ułatwiające prace jednostkom obsługującym farmy wiatrowe oraz ograniczające koszty eksploatacji- to trendy wyznaczające rozwój technologii morskich. Firma Elektro Plus z Gdyni uczestniczy w 2 nowatorskich projektach, które mogą okazać się kluczowymi z punktu widzenia interesów armatora.
25.02.2014

Lewiatan: ostrożnie z emisjami CO2 w transporcie morskim

Ograniczenie emisji CO2 w transporcie morskim może zaszkodzić gospodarce. Nie można więc dopuścić do powtórzenia błędów negocjacyjnych, które Europa popełniła próbując narzucić reszcie świata obowiązek redukcji emisji w transporcie powietrznym - uważa Konfederacja Lewiatan.
12.08.2013

Transport morski: Po przepisach ograniczających emisję siarki Komisja zabiera się za CO2

Komisja Europejska chce zobowiązać armatorów, których statki zawijają do europejskich portów, do monitorowania emisji CO2 ze statków i corocznego ich raportowania. Jest to kolejny etap, po wprowadzeniu przepisów ograniczających emisję siarki, wprowadzania systemu ETS (redukcji gazów cieplarnianych) w transporcie morskim. Nowe przepisy maja wejść 1 stycznia 2018 r.
02.07.2013

Pierwszy krok ku redukcji emisji w transporcie morskim

Komisja Europejska przedstawiła dziś projekt rozporządzenia w sprawie monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji dwutlenku węgla dużych statków (pow. 5 tys. ton brutto) korzystających z portów w UE, niezależnie od tego, gdzie statki te są zarejestrowane.
01.07.2013

Nowy system monitorowania żeglugi morskiej poprawi bezpieczeństwo na Bałtyku

Alcatel-Lucent, występując w konsorcjum wraz z największą hiszpańską firmą informatyczną Indra, wygrał organizowany przez Urząd Morski w Gdyni przetarg na system służący poprawie bezpieczeństwa i usprawnieniu żeglugi morskiej w otoczeniu polskich portów bałtyckich.
18.10.2011

Ustawa o bezpieczeństwie morskim podpisana przez Prezydenta

30 września br. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisałustawę z dnia 18 sierpnia 2011 r. obezpieczeństwie morskim.Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów art. 70 dotyczących kwalifikacji członków załóg jachtów komercyjnych, które wejdą w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia.
11.10.2011

Alcatel-Lucent i Indra zbudują system monitorowania żeglugi morskiej dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Alcatel-Lucent i Indra zbudują system monitorowania żeglugi morskiej dla Urzędu Morskiego w Gdyni dla poprawy bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku Południowego
05.10.2011

Bezpieczeństwo morskie

Komisja wzywa Polskę i osiem innych państw członkowskich do przestrzegania przepisów w zakresie unijnego systemu monitorowania i informacji o ruchu statków.
17.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.