• <

Wynik wyszukiwania - "silnik spalinowy" - Wiadomości

Z KPO zostaną przekazane środki na rozwój transportu intermodalnego w Polsce

Centrum Unijnych Projektów Transportowych ogłasza nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - komponent E, Inwestycja: E2.1.3. Celem konkursu jest wybór projektów obejmujących transport intermodalny - terminale drogowo-kolejowe zlokalizowane na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T i zakup 200 sztuk taboru do przewozów intermodalnych. Łączna kwota na te inwestycje to prawie 781,6 mln zł.
17.05.2024

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Kiedy wodorowe barki na Renie, Odrze i Wiśle z polskich stoczni?

Holenderski operator zainteresował się statkiem śródlądowym, który będzie napędzany wodorem.
11.02.2022

"Okręt płonie", czyli 60. rocznica tragicznego pożaru na statku m/s „Konopnicka” w Stoczni Gdańskiej

W naszej kolejnej analizie dotyczącej wypadków morskich przedstawiamy tym razem zdarzenie, które miało miejsce 13 grudnia 1961 roku w ówczesnej Stoczni Gdańskiej. Wtedy to podczas prowadzonych prac wykończeniowych doszło do tragicznego w skutkach pożaru, który miał miejsce na statku m/s „Konopnicka”.
13.12.2021

Eidesvik i Wärtsilä realizują pierwszy na świecie projekt konwersji na napęd amoniakowy

Norweski armator Eidesvik Offshore podpisał umowę o współpracy z grupą technologiczną Wärtsilä na modernizację morskiego statku dostawczego (OSV). Fiński koncern zainstaluje silnik spalinowy napędzany amoniakiem wraz z wymaganym systemem bezpieczeństwa.
11.10.2021

Zakończono budowę promu Hydro Bingo z wodorowym silnikiem dwupaliwowym

Budowa pierwszego na świecie promu pasażerskiego zasilanego wodorem z wykorzystaniem dwupaliwowego silnika spalinowego została zakończona. Prace były realizowane w Japonii. Obecnie inwestorzy przygotowują się do wdrożenia kolejnych kroków w rozwoju morskich technologii wodorowych.
16.07.2021

MAN dostarczy silniki dla nowoczesnych kontenerowców Seaspana

Niemiecki producent silniki MAN Energy Solutions zdobył kontrakt na dostawę 10 silników ME-GI dual-fuel od południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries (SHI).
02.04.2021

Statek z Polski przewiezie rakietę ARIANE 6 [wideo]

Ariane 6 - nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Ariane Group - na odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Wystartuje z europejskiego kosmodromu o nazwie Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej. Zostanie tam dowieziona przez „Canopee” - 121-metrowy statek ro-ro budowany w Polsce przez Partner Stocznia Sp. z o.o. z Polic.
15.01.2021

Praca badawczo-rozwojowa PRS na rzecz ograniczenia emisji hałasu jachtu motorowego

PRS zrealizował ostatnio pro środowiskowy projekt badawczy dla polskiego producenta jachtów i łodzi z Augustowa – firmy Balt Yacht Stocznia Jachtowa. Projekt został wykonany na podstawie wygranego przetargu zorganizowanego w ramach grantu GRANT2/123, jaki otrzymała stocznia jachtowa od Polskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.
04.08.2020

Technologie BAE Systems redukują szkodliwe emisje statków w USA

Pod pokładami statków w Stanach Zjednoczonych trwa cicha rewolucja. W ich kadłubach znajduje się nowoczesny zestaw komponentów, które działają zgodnie – razem cicho mrucząc, aby poruszać statek po wodzie bez hałasu.
15.05.2020

Przemysł morski na zielonym kursie: popyt na ekologiczne statki przyśpiesza rozwój energooszczędnej hydrauliki

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny prom przewożący ludzi i pojazdy tam i z powrotem przez fiord u wybrzeży Norwegii. Jednak pozory mylą. Na tym 80-metrowym statku o wymownej nazwie Ampere pracuje jeden z pierwszych na świecie całkowicie elektrycznych układów napędu. Zapewnia on praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i działa niemal bezgłośnie.
28.01.2020

Prawo wodne bardziej przyjazne dla żeglarzy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uwzględniło wspólną petycję Polskiego Związku Żeglarskiego, Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, PTTK, Stowarzyszenia Żeglarskiego Samoster, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz innych organizacji wodniackich w sprawie treści ustawy Prawo Wodne we fragmencie dotyczącym obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. To ważna informacja dla wszystkich organizatorów regat i klubów żeglarskich prowadzących szkolenia.
07.01.2020

PKP Cargo chce w ciągu miesiąca, dwóch wybrać dostawcę 31 lokomotyw

PKP Cargo liczy, że spółce uda się rozstrzygnąć przetarg na zakup 31 nowych lokomotyw elektrycznych w najbliższym miesiącu lub dwóch - poinformował PAP członek zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych Witold Bawor.
26.05.2019

Projekt małego tramwaju wodnego powstał na Politechnice Gdańskiej

Na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa powstał projekt ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym, zasilanej energią elektryczną z lądu i uzupełnianej energią słoneczną, przeznaczonej na wody śródlądowe miast jako prom/mały tramwaj wodny, a dedykowaną do obsługi połączenia promowego w Gdańsku łączącego Długie Pobrzeże z wyspą Ołowianka dla odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie.
13.03.2018

Dachser testuje rozwiązania dla ostatniej mili

Dachser, globalny operator logistyczny, pracuje nad rozwiązaniami na potrzeby dystrybucji miejskiej w europejskich metropoliach, gdzie transport napotyka coraz więcej ograniczeń. Strategia dystrybucji drobnicy w ramach logistyki miejskiej jest i będzie stałym wyzwaniem dla operatorów. Dlatego też Dachser w swoich pracach koncentruje się na multimodalnym łańcuchu dostaw, opracowaniu koncepcji dostarczania towarów w godzinach wieczornych i nocnych oraz wykorzystaniu pojazdów specjalnie przystosowanych do poruszania się w cor
28.09.2017

Motorówki wróciły na Odrę

Mimo że za oknem deszcz i chmury, to Klaudynka, Tereńka, Małgorzatka i Romka są już gotowe do sezonu. Cztery niewielkie motorówki Żeglugi Szczecińskiej o wdzięcznych, żeńskich imionach pojawiły się już w okolicy Mostu Długiego.
26.04.2017

Polska rewolucja na targach Hannover Messe

Krakowski start-up NOA pochwalił się na trwających od niedzieli targach Hannover Messe swoją bioniczną kałamarnicą. Firma jako pierwsza w Polsce wykorzystuje rozwiązania naśladujące przyrodę w transporcie wodnym.
24.04.2017

Hybryda Politechniki Gdańskiej najlepszym wynalazkiem targów WIATR i WODA

Nowatorska koncepcja hybrydowego układu napędowego, oparta o silnik spalinowy i elektryczny, powstała na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W marcu została uznana za „najlepszy wyrób” targów WIATR i WODA 2017. Nagrodę przyznała Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty”.
30.03.2017

Jachty motorowe na topie - 29 edycja targów Wiatr i Woda za nami [foto,wideo]

W dniach 16-19 marca w Warszawie obyła się 29 edycja targów Wiatr i Woda. Ponad 400 wystawców przedstawiało ofertę związaną z szeroko rozumianym jachtingiem. Od luksusowych łodzi, przez żaglówki, skutery wodne do osprzętu i wyposażenia. Nie zabrakło również pięknych kobiet, luksusowych samochodów i powiewu prawdziwego luksusu.
19.03.2017

Projekt ekologicznego promu wodnego na wody miasta Gdańska

Na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa powstał projekt ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym, zasilanej energią elektryczną z lądu i uzupełnianej energią słoneczną, przeznaczonej na wody śródlądowe miast jako prom/mały tramwaj wodny, a dedykowaną do obsługi połączenia promowego w Gdańsku łączącego Długie Pobrzeże z wyspą Ołowianka dla odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie.
13.09.2016

Polscy naukowcy stworzyli nowoczesny napęd elektryczny

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali elektryczny układ napędowy, który może pełnić rolę alternatywnego źródła napędu dla konwencjonalnych silników spalinowych stosowanych w statkach pasażerskich.
29.07.2015

Do obejrzenia i wypróbowania symulator okrętu podwodnego

Chcesz odkryć tajemnice okrętu podwodnego? A może pomanewrować nowoczesnym statkiem na różnych akwenach? Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w piątek 22 maja, w godz. 9:00 – 15:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie.
19.05.2015

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz odkryć tajemnice okrętu podwodnego? A może pomanewrować nowoczesnym statkiem na różnych akwenach? Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w czwartek 22 maja, w godz. 9:00 – 15:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie!
20.05.2014

Lotos Kolej wyprzedziła Grupę CTL

Kolejowa spółka Grupy Lotos zanotowała wzrost przewozów towarowych w 2012 r. i zwiększyła udział w rynku.
11.02.2013

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdańsku

Gdynia - Gdańsk, 19 maja 2011: Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w najbliższą sobotę po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku. Gwoździem programu będzie parada ponad 100 jednostek pływających, które zapowiedziały swój udział w imprezie. Pośród imponujących żaglowców i nowoczesnych łodzi motorowych będzie można zobaczyć również ciekawostki techniczne, takie jak łódka regatowa Fiten Solar i łódź pasażerska Solar – obie napędzane energią słoneczną.
19.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.