• <

Wynik wyszukiwania - "prawo pierwokupu" - Wiadomości

Gospodarowanie nieruchomościami w portach – konieczne są zmiany

Właścicielowi nieruchomości, również tych portowych, przysługuje na pierwszy rzut oka kilka mocnych uprawnień właścicielskich.
21.02.2024

Nauta oficjalnym właścicielem suchego doku SD I

21 listopada 2023 roku stanie się ważną datą w historii gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta. To właśnie dzisiaj oficjalnie podpisana została umowa, na mocy której stocznia przejęła suchy dok SD I, z którego dotychczas korzystała na zasadzie dzierżawy.
21.11.2023

Dlaczego konkurencyjność polskich firm jest tak ważna dla polskiego local contentu? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O polskim local contencie w offshore wind rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
20.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Bezpieczeństwo Państwa, a prawo własności

Chyba dla każdego jest oczywistym, że bezpieczeństwo państwa musi mieć priorytet nawet w stosunku do tzw. „świętego prawa własności”. Powstaje jednak pytanie o adekwatność podejmowanych środków w zakresie bezpieczeństwa państwa w stosunku do zakresu naruszania prawa własności i w konsekwencji oczywistych strat jakie może ponieść nie tylko właściciel.
08.01.2023

Obajtek: pierwokup nie mógł być zabezpieczeniem sprzedaży 30 proc. rafinerii w Gdańsku

Prawo pierwokupu nie mogło być zastosowane jako zabezpieczenie niekontrolowanej sprzedaży 30 proc. Rafinerii Gdańskiej - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że kwestia niekontrolowanej sprzedaży została zabezpieczona w inny sposób.
04.01.2023

Hiszpania wykorzysta siłę fal morskich do produkcji bezemisyjnej energii

Port Adriano na Majorce zawarł umowę z deweloperem Eco Wave Power Global w celu rozwoju elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich do produkcji energii elektrycznej. Na początku jej moc wyniesie 2 MW.
19.04.2022

Niemcy: wielkie losowanie lokalizacji MFW

Kilku uczestników biorących udział w konkursie, poprosiło o zerowe wsparcie rządowe w swoich ofertach na trzy lokalizacje morskich farm wiatrowych. Niemiecki organ regulacyjny był zmuszony do wyłonienia zwycięzców w drodze losowania. Najwięcej szczęścia miały RWE Renewables i EDF. Prezes WindEurope Giles Dickson sugeruje, że podejście to musi się zmienić.
20.09.2021

Działania antykorupcyjne w portach morskich w oparciu o międzynarodowy standard ISO 37001

Pojęcie „korupcja” miało i do tej pory ma pejoratywne znaczenie. Nic dziwnego, w końcu korupcja ma w swoi rodowodzie ślady pochodzące z najdawniejszych czasów, które nie były w stanie zmienić swojej tożsamości przez wszystkie stulecia aż do dnia dzisiejszego. Pierwszym spisanym świadectwem wskazującym na wystąpienie korupcji jest dokument opisujący świętego Cyryla, patriarchę Aleksandrii i Doktora Kościoła, który uciekał się do łapownictwa na ogromną skalę, dokumentując wydatki związane z łapownictwem w formie zestawień finansow
27.08.2018

Najnowszy nabytek Polferries już wkrótce na trasie

Najnowszy nabytek Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, prom Nova Star, już wkrótce wyruszy w pierwszy regularny rejs w nowych barwach. Uruchomieniu nowej jednostki towarzyszy zakrojona na szeroką skalę kampania marketingowa.
12.06.2018

Duże przejęcie na rynku stoczniowym. Fincantieri kupiła 50 proc. udziałów w stoczni STX France

Włoska grupa Fincantieri sfinalizowała umowę kupna od skarbu państwa Francji 50 proc. udziałów w stoczni STX France za 59,7 mln euro.
07.02.2018

Kolejny nowy prom w barwach DFDS już na trasie

Kolejna nowa jednostka, pływająca w barwach DFDS, trafiła już na trasę. Tulipa Seaways realizuje regularne kursy na trasie Rotterdam-Immingham.
11.10.2017

Tulipa Seaways, drugi z nowych statków dla DFDS, zwodowany

Firma DFDS ujawniła nazwę kolejnego nowego statku, który będzie pływał w jej barwach. Tulipa Seaways, zgodnie z planem, ma wejść do eksploatacji jeszcze w tym roku.
20.06.2017

Wodowanie kolejnej nowej jednostki dla DFDS już w czerwcu

Już wkrótce odbędzie się wodowanie nowego statku dla DFDS. Chodzi o drugą z jednostek, które powstały dla duńskiego przewoźnika w stoczni Flensburger Schiffbau-Gesellschaft.
24.05.2017

Hyundai Merchant Marine zakupi hiszpański terminal za 104 mln dolarów

Południowokoreańskie Hyundai Merchant Marine porozumiało się z władzami portu Algeciras w Hiszpanii w sprawie zakupu 100 proc. udziałów w obiekcie. Dotądhttp://www.gospodarkamorska.pl/Porty,Transport/hmm-zatrudni-220-pracownikow-upadlego-hanjinu.html akcje należały do Hanjin Shipping, które wyprzedaje swoje aktywa z powodu bankructwa.
12.05.2017

Kto, u diabła, rządzi w portach?

Na obszarach portowych rozciąga się szara strefa, w której nie wiadomo, kto tak naprawdę rządzi. Niby istnieje wyraźny podział, na administrację morską i „terytorialną”, ale jeśli chodzi o wydawanie decyzji, dotyczących obszaru objętego granicami portowymi, jedna i druga wchodzą sobie w drogę.
24.04.2017

W przetargu na sprzedaż Stoczni MW wpłynęła jedna oferta

W przetargu na sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni wpłynęła jedna oferta, nie wiadomo, kto ją złożył – poinformował gdański sąd. Oferta ma być otwarta w czwartek. Cena wywoławcza będącej w upadłości likwidacyjnej stoczni wynosi ponad 224 mln zł.
01.02.2017

Sąd przedłużył termin składania ofert na Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni

O prawie dwa tygodnie gdański sąd wydłużył termin składania ofert na zakup Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Cena wywoławcza, będącej w upadłości likwidacyjnej stoczni wynosi ponad 224 mln zł. Jak poinformował sąd, do wtorku nie wpłynęła żadna oferta.
17.01.2017

Wciąż brak chętnych na zabytkowy statek Bembridge

Angielski statek Bembridge ma w lutym pójść pod młotek. Historyczna jednostka, która obecnie cumuje przy nabrzeżu Egipskim w Szczecinie, to dawny statek pilotów. W Polsce jednak nikt nie jest zainteresowany jego kupnem.
21.01.2016

Historyczny statek Bembridge będzie wystawiony na sprzedaż. Czy zostanie w Szczecinie?

Angielski statek Bembridge ma pójść pod młotek. Historyczna jednostka, która obecnie cumuje przy nabrzeżu Egipskim w Szczecinie, to dawna jednostka pilotów. Kupnem zainteresowane jest jedno z brytyjskich muzeów.
17.07.2015

Umowa pomiędzy DFDS i grupą Eurotunnel. Znamy szczegóły porozumienia

Poznaliśmy szczegóły porozumienia, na mocy którego dwa promy należące do grupy Eurotunel i obsługujące dotychczas połączenia w barwach MyFerryLink, zasilą flotę DFDS.
23.06.2015

Port Gdynia z prawem pierwokupu terenów Stoczni Marynarki Wojennej

Niedługo w granice gdyńskiego portu zostanie włączona część terenów należących obecnie do Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Da to władzom portu prawo pierwokupu nabrzeży przy ul. Śmidowicza.
14.04.2015

Związkowcy chcą wyjaśnień. Skarb Państwa stracił na sprzedaży portowych nieruchomości?

Związkowcy żądają wyjaśnień od Ministerstwa Skarbu w sprawie zakupu przez byłego senatora Jana Olecha dwóch elewatorów i nabrzeża w szczecińskim porcie. Pismo w tej sprawie trafiło już do resortu.
25.07.2014

Makrum wchodzi do stoczni

Silesia wydzierżawiła spółce z Bydgoszczy pokaźną część majątku po Stoczni Szczecińskiej Nowa. Teleskop z Kostrzyna wciąż negocjuje zakup terenów z funduszem.
14.04.2011

Potrzeba przemyślanej polityki wspierania rozwoju polskich portów morskich

Wraz z budową infrastruktury portowej równolegle realizowane powinny być inwestycje w nowoczesną infrastrukturę dojściową do portów od strony zaplecza gospodarczego oraz przedpola. W przypadku polskich portów morskich można zauważyć w tej kwestii asymetrię.
27.03.2011

Stocznia sprzedana. Dwie umowy ostateczne, trzy warunkowe

Zarządca kompensacji, firma Bud-Bank Leasing wczoraj w Warszawie podpisała z Towarzystwem Finansowym "Silesia" umowy sprzedaży majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa. Chodzi o najważniejsze nieruchomości, wylicytowane na aukcjach 23 listopada br.
07.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.