• <

Wynik wyszukiwania - "posejdon" - Wiadomości

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
02.04.2024

Navantia rozpoczyna budowę okrętów dla hiszpańskiej i marokańskiej marynarki wojennej

Stocznie koncernu Navantia w Puerto Real i San Fernando rozpoczęły budowę okrętu do działań podwodnych (BAM-IS) dla Marynarki Wojennej Hiszpanii oraz okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka.
04.07.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Orlen opublikował raport za 2021 rok

Grupa Orlen opublikowała Raport Zintegrowany za rok 2021. Dokument został opracowany przez Bureau Veritas Polska. W raporcie podsumowana jest m.in. działalność i dane finansowe grupy za poprzedni rok.
08.08.2022

Przybrzeżny turbozespół wiatrowy zaprojektowany przez Shanghai Electric już gotowy

10 czerwca z linii produkcyjnej zakładu w Putian zjechał pierwszy turbozespół wiatrowy, EW8.X-230, wyprodukowany przez Shanghai Electric Wind Power Group Co., Ltd. (Shanghai Electric), wyznaczający nowy etap rozwoju na chińskim rynku objętej parytetem morskiej energii wiatrowej.
28.06.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

SCF pozyskał zieloną pożyczkę na dwa nowe tankowce

Największa rosyjska firma transportowa PAO Sovcomflot (Grupa SCF) pozyskała nowy kredyt w wysokości 110 mln dolarów na sfinansowanie dwóch nowych tankowców klasy lodowej.
16.11.2021

Powojenna historia portu w Szczecinie w książce „Enklawa” Rafała Jessweina

– Historia szczecińskiego portu w pierwszych powojennych latach to niemal gotowy scenariusz filmu sensacyjnego – mówi Rafał Jesswein, autor książki pt. „Enklawa”, wydanej na początku października br. staraniem szczecińskiego Wydawnictwa KAdruk. Opisuje ona m.in. mało znaną historię Bazy Nr 3601 – radzieckiego portu w Szczecinie, eksterytorialnej enklawy, do 19 września 1947 r. stanowiącej de facto część zarządzanej przez Armię Czerwoną strefy okupacyjnej Niemiec w granicach polskiego Szczecina.
27.10.2021

Rosja testuje okręt przenoszący podwodne drony z napędem atomowym

Siły zbrojne Rosji testują na Morzu Białym okręt podwodny Biełgorod o napędzie atomowym, który jest przystosowany do przenoszenia podwodnych dronów z napędem atomowym Posejdon - podał w poniedziałek portal The Barents Observer.
28.06.2021

Rosja potrząsa szablą, gromadzi bezprecedensową siłę militarną w Arktyce

Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce - stwierdził amerykański serwis The Hill. Z kolei CNN, opisując w poniedziałek zdjęcia satelitarne z Arktyki, ocenił, że Rosja gromadzi tam "bezprecedensową" siłę militarną.
05.04.2021

Rosja się zbroi: nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

Do rosyjskiej armii trafiły w 2020 r. m.in. nowe okręty, systemy rakietowe i zmodernizowane czołgi. Nowa broń rozmieszczana jest w strategicznych regionach kraju. Trwają prace nad perspektywicznym uzbrojeniem, zapowiedzianym przez prezydenta Władimira Putina.
30.12.2020

„Chabarowsk”: nowy rosyjski okręt podwodny do broni strategicznej

Rosja buduje okręt podwodny o napędzie atomowym dla strategicznego uzbrojenia, nazywanego czasem bronią „Dnia Sądu Ostatecznego”. Ta łódź podwodna jest nie mniej interesująca niż to, czym jest „naszpikowana”. Czy to prawda, że wraz z jej pojawieniem się świat stanie przed nową strategiczną rzeczywistością?
17.11.2020

Ekologia i ekonomia ramię w ramię. Niezwykły projekt Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Jak ważna w firmie jest ekologia i troska o wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii? Prowadzenie biznesu zgodnie z naturą to kaprys czy może czynnik, który przedkłada się także na ekonomiczne oszczędności? Te tematy, ale i całe mnóstwo innych, ważnych wątków związanych z prowadzeniem biznesu w naszym regionie oraz zrównoważoną gospodarką poruszymy podczas spotkania, które odbędzie się w Hotelu NOVOTEL 25 i 26 sierpnia. Północna Izba Gospodarcza zaprasza na konferencję „Zrównoważona gospodarka w Euroregionie Pomerania”. Zapisy
24.08.2020

Putin obiecał marynarce nowe okręty i broń hipersoniczną

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w niedzielę wyposażenie rosyjskiej floty w 40 nowych okrętów, a także hipersoniczne pociski nuklearne Cyrkon i podwodne drony z napędem atomowym Posejdon.
26.07.2020

Zasady Posejdona - Część 2 – Implementacja

Kontynuując rozważania na temat Zasad Posejdona, w kolejnej części artykułu przedstawiamy w jaki sposób w praktyce następuje ich wdrożenie przez sygnatariuszy.
29.04.2020

Zasady Posejdona – IMO 2050

W ostatnich latach Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) podjęła wiele istotnych działań w celu zapobieżenia zanieczyszczaniu środowiska przez przemysł morski. Począwszy od strategii IMO 2020, która dotyczy ograniczenia emisji siarki, po strategię znaną jako IMO 2050, mającą na celu zmniejszenie całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2050 r., dążąc do całkowitego jej wyeliminowania do 2100 r.
20.03.2020

Frontex zawrócił w 2019 r. prawie 16 tys. nielegalnych imigrantów poza granice UE

Prawie 16 tys. nielegalnych imigrantów zostało zawróconych poza granice Unii Europejskiej w zeszłym roku przez Frontex (Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej) - wynika z raportu opublikowanego przez tę instytucję.
17.01.2020

Wisła wpłynęła na Odrę

Wisła wpłynęła na Odrę. Mowa o jednostce Wilson Wisla, która w niedzielę zawinęła do Portu Gdańsk. O wizycie statku poinformowała na facebookowym profilu Strona Posejdona.
14.05.2019

Rosja rozpoczęła testy strategicznego drona podwodnego (wideo)

Według doniesień rosyjski strategiczny dron napędzany przez zminiaturyzowany reaktor jądrowy przechodzi próby podwodne. Broń, zwana Posejdonem, ma zostać nowym środkiem odstraszania nuklearnego.
29.12.2018

50 lat eksperymentu Meduza - konferencja w Narodowym Muzeum Morskim

16 listopada 2018 r. Gdański Klub Płetwonurków POSEJDON, przy Gdańskim Oddziale PTTK, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, pod patronatem Komisji Działalności Podwodnej, przy Zarządzie Głównym PTTK, zaprasza na konferencję historyczną z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza.
09.11.2018

Biało-czerwona na równiku

"Dar Młodzieży" wpłynął dzisiaj, w czwartek 26 lipca 2018 roku, na półkulę południową! Przeciął zatem równoleżnik 0 czyli RÓWNIK. W takim rejsie, na takim statku to moment szczególny - czas wielkiego chrztu równikowego, wizyty na pokładzie Neptuna - króla mórz i oceanów ze świtą. Tortur wymyślnych zadawanych neofitom.
27.07.2018

Bułgarski okręt uratował 120 migrantów na Morzu Egejskim

Bułgarski okręt patrolowy "Obzor” uratował w sobotę 120 migrantów na Morzu Egejskim - poinformował resort spraw wewnętrznych w Sofii. Jednostka uczestniczy w operacji patrolowej Posejdon, prowadzonej przez unijną agencję zarządzania granicami Frontex na Morzu Egejskim.
25.11.2017

Ostatnie spotkanie z rybakami morskimi

Dobiega końca cykl spotkań z rybakami w portach morskich. Ostatnie z nich odbędzie się w najbliższy piątek w Jastarni. Początek o godzinie 15.
14.09.2017

Zakończył się remont nowego promu PŻB. Cracovia za kilka dni wyruszy w pierwszy rejs do Szwecji (wideo)

Cracovia po remoncie. W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie zakończyła się modernizacja najnowszej jednostki Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Obecnie prom cumuje w Świnoujściu, a za kilka dni popłynie w pierwszy rejs do Ystad.
10.09.2017

Macierewicz: misja ORP Czernicki przykładem na polską ochronę południowej flanki NATO

Polska potrzebuje obecności wojsk NATO, ale Polska będzie uczestniczyć także w obronie flanki południowej; misja ORP „Czernicki” jest tego koronnym przykładem – powiedział w poniedziałek w Świnoujściu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
10.07.2017

Powitanie okrętu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

Łzy wzruszenia, uściski i kwiaty – tak wyglądało powitanie żołnierzy z ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki", którzy zakończyli w poniedziałek półroczną misję na Morzu Śródziemny, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim. W świnoujskim porcie wojennym, obok rodzin, marynarzy witał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
10.07.2017

Uroczysty powrót marynarzy PKW Czernicki

Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wracają do macierzystego portu. ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wejdzie do portu w poniedziałek 10 lipca.
07.07.2017

Rosyjskie media: Włosi proponują Gazpromowi wykorzystanie gazociągu TAP

Włoski koncern Snam zaproponował rosyjskiemu Gazpromowi rozszerzenie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) jako trasy dostaw do krajów UE gazu dostarczanego do Turcji projektowanym rurociągiem Turecki Potok - podał w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".
05.06.2017

Parada okrętów na Morzu Czarnym z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO (foto)

Parada 10 okrętów z 7 państw NATO, cumowanie burta w burtę jednostek biorących udział w ćwiczeniu „Posejdon 2017” oraz zbiórka na pokładzie okrętu dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” – tak na Morzu Czarnym uczczono 18. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu.
13.03.2017

Posejdon 2017 - okręty wyszły na morze

Działania sił przeciwminowych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania drożności szlaków komunikacyjnych. Takie też zadanie czeka okręty, z polską jednostką dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, które dzisiaj wyszły na morze w ramach międzynarodowego ćwiczenia sił morskich pod kryptonimem „Posejdon 2017”.
08.03.2017

Nowe okręty w SNMCMG2

Dwa nowe okręty dołączyły do dowodzonego przez Polaków Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2). 3 marca Zespół zasilił turecki niszczyciel min TCG „ALANYA”, a dwa dni później rumuński trałowiec ROS „Sub Lieutenant Alexandru Axente”.
06.03.2017

Kolejne dobre informacje z helskiego fokarium (foto)

Pływacz już na świecie. W Stacji Morskiej w Helu urodziła się kolejna foka. Mamą malucha tym razem została Ewa.
01.03.2017

Pierwsza w tym roku foka przyszła na świat w helskim fokarium (foto)

Waży prawie 16 kilogramów i ma 117 cm długości. To Posejdon – nowy członek foczej rodziny w helskim fokarium. Samiec przyszedł na świat w poniedziałek o 5:22 rano.
28.02.2017

Obraz Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” trafił do Narodowego Muzeum Morskiego

O unikatowy obraz wybitnego malarza Juliana Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Artysta był świadkiem uroczystości 10 lutego 1920 r. w Pucku, kiedy gen. Józef Haller wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień.
07.02.2017

ENI zainteresowany odbieraniem gazu przez Turecki Potok

Włoski koncern ENI jako pierwszy spośród dużych partnerów Gazpromu w UE zgodził się na przeniesienie punktu odbioru gazu w ramach obowiązującego kontraktu na nową trasę – planowany gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) – podał w środę „Kommiersant”.
07.12.2016

Gazprom ma zezwolenie na prace dotyczące dwóch nitek Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom podał w czwartek, że otrzymał kanałami dyplomatycznymi zezwolenie na przeprowadzenie prac poszukiwawczych dotyczących dwóch nitek morskiego odcinka planowanego gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) na wodach terytorialnych Turcji.
29.09.2016

Gazprom otrzymał wstępne zezwolenie na realizację projektu Turecki Potok

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał w środę kanałami dyplomatycznymi wstępne zezwolenie władz tureckich na realizację projektu gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) - poinformował w komunikacie prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
07.09.2016

Szef Gazpromu: Turecki Potok może dotrzeć do granicy z Grecją

Prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył w poniedziałek, że strona turecka oferuje możliwość dostarczania gazu przez planowany gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) do granicy turecko-greckiej.
05.09.2016

Morskie powitanie Nowego Roku na plaży w Gdańsku (wideo)

Kochają minusową temperaturę powietrza i chłód Bałtyku. Tradycyjnie, pierwszego stycznia, w wodzie przywitali Nowy Rok. 150 gdańskich morsów wzięło udział w lodowatej kąpieli. Noworoczne spotkanie odbyło się na plaży w Gdańsku-Jelitkowie.
02.01.2016

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej ws. nielegalnych emigracji na Morzu Śródziemnym - Oświadczenie członków RE

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami na Morzu Śródziemnym Donald Tusk zwołał 23 kwietnia 2015 r. nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Celem spotkania było ustalenie na najwyższym szczeblu, co państwa członkowskie i instytucje unijne mogą wspólnie natychmiast zrobić, aby zaradzić zaistniałej sytuacji.
24.04.2015

EWEA: pływające turbiny wiatrowe to nowe perspektywy

Głębokowodne turbiny wiatrowe stanowią klucz do odblokowania potencjału energetycznego europejskiej części Atlantyku oraz Morza Śródziemnego, a także najgłębszych obszarów Morza Północnego - ocenia w nowym raporcie Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA).
26.07.2013

Łączy nas śledź

18 maja, już po raz siedemnasty odbędzie się w Szczecinie międzynarodowa impreza pod nazwą Herring Szczecin. To największe w Polsce spotkanie przedstawicieli branży morskiej. Weźmie w nim udział niemalże 2200 osób z prawie 200 firm z całego świata. Przy okrągłych stołach zasiądą armatorzy, spedytorzy, przedstawiciele portów, stoczni, morskich uczelni, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, władz administracyjnych. Najwięcej gości – handlowych partnerów, kontrahentów i współpracowników – zaprosi Polska Żegluga Morska. Tuż za nią p
10.05.2012

Porty są barometrem gospodarki

1 października o godzinie 18,00 w Teatrze Pleciuga Wielka Gala z okazji 60 - lecia ZMPSiŚ Jarosław Siergiej, Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście: „Naszą dewizą jest otwartość na nowoczesność, na innowacyjność, na nowe rozwiązania w każdym obszarze działalności portów, a przede wszystkim otwartość na klientów”
28.09.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.