• <

Wynik wyszukiwania - "pan ocean" - Wiadomości

Hyundai Mipo Dockyard kończy budowę pierwszego w Korei Południowej autonomicznego statku

Na terenie południowokoreańskiej stoczni w Ulsan odbyła się, 8 marca br., podwójna uroczystość nadania nazwy dwóm kontenerowcom o nośności 1800 TEU, Pos Singapore i Pos Laemchabanf. Pierwszy z nich wyróżnia się zamontowaniem nowoczesnego wyposażenia, pozwalającego na autonomiczne działanie.
12.03.2024

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
16.07.2023

Czarter na czas "hire" - wybrane zagadnienia

W kontynuacji naszych opracowań dotyczących czarteru na czas powracamy do jednej z kluczowych kwestii – warunków płatności opłaty czarterowej – „hire”. Standardową praktyką czarterów tego typu, jest ustalenie płatności „z góry”(„in advance”) dokonywanej w okresach „miesięcznych” („per calendar month in advance” – Kl. 9, linia 109 SHELLTIME 4), „półmiesięcznych” („semi-monthly in advance” – Kl 5, linia 58 NYPE 1946), czy „15-dniowych” („15 days in advance” - Kl. 11, linia 147 NYPE 93).
24.04.2023

Top 10 morskich nacji. Chiny na pierwszym miejscu. Polska poza rankingiem

Chiny, Japonia i Grecja zdominowały rynek transportu morskiego. Dziś ta trójka należy najpotężniejszych krajów posiadających statki handlowe i pasażerskie. W końcu 2021 łączna wartość flot będąca w dyspozycji armatorów z tych krajów osiągnęła około 520 mld USD – oszacowali analitycy VesselsValue. To więcej niż łączna wartość flot armatorów działających w pozostałych 7. krajach uwzględnionych w rankingu.
16.04.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Rząd Korei Południowej rozpocznie poszukiwania nabywców HMM w przyszłym roku

Koreański wiceminister ds. oceanów i rybołówstwa Eom Ki-doo poinformował we wtorek, że do końca pierwszego kwartału 2022 roku zostanie ogłoszony plan sprzedaży udziałów rządu Korei Południowej we flagowych liniach HMM.
29.11.2021

Dobre wieści dla rynku okrętowego. Analiza rynku tonażowego (tydzień 27-31/2021)

Dobre informacje spływały z rynków tonażowych, tj. zarówno ze stoczni produkcyjnych jak i rynków wtórnych. Wartości jednostek zarówno nowych jak i używanych przez kolejne tygodnie dynamicznie wzrastały. Z kolei na rynku recyklingu okrętowego od wielu miesięcy obserwuje się dalszy zastój, ale również wzrost oferowanych cen.
13.08.2021

Czarter – „safe port” - część I

Wyznaczenie portu za/wyładunku, czy to expressis verbis w czarterze, czy też poprzez konkretną nominację czarterujących (w ramach posiadanych uprawnień umownych) powoduje, iż „shipowner is under absolute obligation to go there” [„M/V Naiad [1978], AMC 249].
22.07.2021

NYK zamówi 12 samochodowców napędzanych LNG

Japońska firma żeglugowa NYK Line zamówi 12 nowych pojazdów napędzanych LNG za 912 milionów dolarów, aby zmniejszyć emisje CO2.
15.06.2021

Masowiec VLOC Sea Zhoushan największym statkiem z Rotor Sails

Norsepower z siedzibą w Finlandii ogłosił instalację pięciu pędników wiatrowych Rotor Sails na pokładzie nowo zbudowanego bardzo dużego statku typu VLOC, budowanego w Chinach.
14.05.2021

Pan Ocean zamawia gazowiec LNG

Południowokoreański armator, Pan Ocean, powiększył swój segment transportu LNG dzięki nowemu zamówieniu.
30.12.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Koreańscy spedytorzy łączą siły, by walczyć o katarskie dostawy LNG

Pięć koreańskich firm transportowych zamierza zawrzeć sojusz, by pozyskać duże dostawy LNG od Kataru. W tym celu zlecona zostanie także budowa floty gazowców.
14.10.2019

Zmarł kapitan Andrzej Mendygrał

Zmarł Andrzej Mendygrał oficer Polskiej Marynarki Handlowej, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej. Specjalizował się w prowadzeniu żaglowców: dowodził brygantyną Henryk Rutkowski, żaglowcem pasażerskim Peace, kanadyjską Concordią, żaglowcem badawczym PAN Oceania i brygiem Fryderyk Chopin – największym pływającym dwumasztowcem pełnorejowym na świecie.
20.08.2019

Interpretacja klauzuli – „to proceed to a safe Port” w świetle prawa angielskiego

Jeżeli umowa czarteru (zarówno czarteru na czas jak i czarteru na podróż), expressis verbis, przewiduje, iż statek winien zawinąć do bezpiecznego portu lub nabrzeża, który będzie wyznaczony przez czarterującego („a ship shall go to a safe port or berth to be nominated or ordered by the charterer”), wówczas wynikają z takiego zapisu daleko idące skutki prawne dla czarterującego.
22.04.2018

Aleksander Doba tym razem świętuje z rodziną i sprzedaje kajak

Kajakarz i podróżnik Aleksander Doba, który trzykrotnie pokonał Atlantyk, tym razem święta spędzi w rodzinnym domu w Policach. W ostatnich latach nie była to norma. Kilka razy świętował w samotności na oceanie. Więcej mu się to nie zdarzy – zapewnił.
25.12.2017

Innowacyjny dok ze stoczni Crist już gotowy

Ciężarowiec Sun Rise czeka na redzie gdyńskiego portu na odbiór specjalistycznego doku, który pomoże powiększyć Monako o 6 hektarów. Innowacyjna konstrukcja powstała w stoczni Crist. Dok będzie zatapiał fundamenty, na których później powstaną apartamentowce.
23.07.2017

Harim Group przejmie największego armatora masowców w Korei Południowej

Południowokoreańska firma Harim Group planuje przejąć największego w tym kraju armatora masowców Pan Ocean. Harim Group w ciągu 5-6 lat ma dzięki temu aż 7-krotnie zwiększyć swoje dochody ze sprzedaży (aż do 8,97 miliarda dolarów).
24.03.2015

Norweskie promy najbardziej ekologicznymi jednostkami na świecie

Z raportu, w którym sklasyfikowano 3194 statki wynika, że zaledwie 50 jednostek przekroczyło granicę 50 punktów. W top 10 aż dziewięć statków to jednostki norweskie.
02.03.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.