• <

Wynik wyszukiwania - "orp hydrograf" - Wiadomości

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o budowanym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy jednostki.
27.07.2023

Polscy łamacze szyfru Enigmy mają być patronami okrętów programu "Delfin"

Krótko przed uroczystością położenia stępki pod budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej pojawiła się informacja, jak będą się nazywać dwie jednostki, które mają wejść do służby do 2027 roku.
25.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Polski okręt rozpoznawczy zaobserwowany w Zatoce Fińskiej

Wśród wielu jednostek obecnych na akwenie morskim dzielonym przez Estonię, Finlandię i Rosję pojawił się okręt rozpoznania radioelektronicznego, ORP Hydrograf, należący do Dywizjonu Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Sygnał okrętu można zaobserwować na stronach umożliwiających śledzenie jednostek morskich.
26.05.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

Saab AB z wizytą w Remontowa Shipbuilding S.A.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu odwiedzili teren stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie wizyty spotkali się z kadrą zarządzającą oraz pracownikami, zapoznając się też z codzienną działalnością polskiej firmy.
22.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Marynarka Wojenna chce dwa Delfiny

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że Marynarka Wojenna zamierza pozyskać dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Umowa w tej sprawie jest procedowana.
14.10.2022

AMW. Kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht rektorem-komendantem przez kolejną kadencję

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht został wybrany na kolejną kadencję na stanowisku rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
09.08.2021

ORP Hydrograf. 45 lat pod biało-czerwoną banderą

408 tysięcy przebytych mil morskich i 2900 dni na morzu to efekt 45 lat służby ORP Hydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji, w piątek, 7 maja, na okręcie odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. ORP Hydrograf to jedna z dwóch jednostek rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
07.05.2021

Kmdr por. rez. Dariusz Czajkowski odszedł na wieczną wachtę

Na wieczną wachtę odszedł w poniedziałek kmdr por. rez. Dariusz Czajkowski, wieloletni dowódca ORP Hydrograf oraz Grupy Okrętów Rozpoznawczych.
21.08.2019

Święto Grupy Okrętów Rozpoznawczych

45 lat temu, ówczesny dowódca Marynarki Wojennej rozkazem organizacyjnym powołał Grupę Okrętów Hydrograficznych. 31 maja, marynarze Grupy uroczyście obchodzili rocznicę utworzenia jednostki.
03.06.2019

Gdynia: Wiceadmirał Zarychta kończy służbę wojskową

W czwartek w Gdyni odbędzie się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy Centrum Operacji Morskich - jednej z wiodących jednostek Marynarki Wojennej. Dotychczasowy dowódca - wiceadmirał dr hab. Stanisław Zarychta, kończy służbę wojskową.
25.04.2018

Podpisano umowę na modernizację okrętów rozpoznawczych

Konsorcjum firm: Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA, KenBIT sp. j i AM Technologies Sp. z o.o. Sp. K. jako jedyny oferent wygrało przetarg ograniczony na „dostawę, montaż i integrację systemów rozpoznania na okrętach ORP Hydrograf, ORP Nawigator oraz naprawę główną i dokową ORP Hydrograf”.
11.12.2017

Marynarz z 3. Flotylli Okrętów ratuje życie poszkodowanym w nawałnicy

Po przejściu gwałtownej burzy w miejscowości Kłodno, st. mar. Grzegorz Stach wraz z małżonką przystąpili do oceniania strat. Udzielili pomocy rannym podczas nawałnicy. Uratowali przygniecioną przez drzewo 15-letnią dziewczynkę i rannego 70-letniego mężczyznę. Przez 30 godzin, bez przerwy, usuwali skutki nocnej nawałnicy.
22.08.2017

Zaproszenie na 41. rocznicę podniesienia bandery na ORP HYDROGRAF

Okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP HYDROGRAF w tym roku obchodzi 41. rocznicę podniesienia bandery. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę.
20.04.2017

Nowi marynarze na okrętach wojskowych

W grupie Okrętów Rozpoznawczych miało miejsce uroczyste przywitanie nowo przybyłych marynarzy, którzy 1 grudnia rozpoczęli zawodową służbę wojskową na pokładach okrętów ORP NAWIGATOR i ORP HYDROGRAF.
07.12.2016

Nowy dowódca ORP Nawigator

Kmdr ppor. dr inż. Radosław Wąs został nowym dowódcą ORP Nawigator. Ceremonia objęcia obowiązków odbyła się dzisiaj, w środę 2 listopada, na pokładzie okrętu. ORP Nawigator to jeden z dwóch okrętów rozpoznawczych, jakie posiada Marynarka Wojenna.
02.11.2016

Nowy dowódca grupy Okrętów Rozpoznawczych

W porcie wojennym w Gdyni odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy grupy Okrętów Rozpoznawczych. Dowodzenie jednostką objął dotychczasowy zastępca dowódcy, szef sztabu komandor podporucznik Jarosław Skwiercz.
19.09.2016

40 lat ORP Hydrografa pod biało-czerwoną banderą

375 tysięcy przebytych mil morskich, 7 lat i 245 dni w morzu to efekt czterech dekad służby ORP HYDROGRAF pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji, w piątek, 6 maja odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej.
06.05.2016

Wyróżnienie dla grupy Okrętów Rozpoznawczych

W środę, 11 marca, podczas trwającej odprawy kadry kierowniczej MON i SZ RP, grupa Okrętów Rozpoznawczych wyróżniona została tytułem honorowym "Przodujący Oddział Wojska Polskiego".
12.03.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.