• <

Wynik wyszukiwania - "cpk" - Wiadomości

Kosiniak-Kamysz: decyzja ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego "na dniach"

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, poinformował w środę w TVN24, że decyzja ws. CPK będzie ogłoszona "na dniach".
22.05.2024

CPK na liście projektów infrastrukturalnych popartych przez Parlament Europejski

PE w głosowaniu w Strasburgu poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny. Obecność na liście otwiera drogę do pozyskania unijnych funduszy na projekt.
26.04.2024

Polskie porty morskie wygenerowały 9,2 mld zł dla Skarbu Państwa. Czy koncepcja Trójportu jeszcze zwiększy te liczby?

Znajdujące się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu terminale przeładunkowe wygenerowały w 2023 roku 9,92 mld zł przychodu dla Skarbu Państwa z tytułu VAT, cła i akcyzy. Eksperci wskazują, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i realizacja tzw. Trójportu może jeszcze te wpływy zwiększyć.
14.04.2024

Tusk: CPK musi być bardzo przemyślane

My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane - powiedział w niedzielę, w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) premier Donald Tusk.
11.02.2024

Prezydent: Będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych

Dzisiaj o godzinie 12 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Na jego początku prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, podczas którego zaznaczył, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są planowane projekty takie jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa polskich elektrowni atomowych, a także rozbudowa polskich portów.
13.11.2023

Droga Czerwona do Portu Gdynia. Są pieniądze na prace przygotowawcze [WIDEO]

20 milionów złotych przekaże Centralny Port Komunikacyjny na prace przygotowawcze do budowy Drogi Czerwonej w Gdyni, która połączy Port Gdynia z trasą S6 i autostradą A1. Umowa w tej sprawie została podpisana 11 kwietnia na terenie terminalu kontenerowego GCT w porcie.
12.04.2022

Wild: inwestycje w CPK celowe mimo pandemii

Polska nie jest jeszcze na takim etapie rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, aby globalnie zasadne pytania o celowość takich inwestycji wobec następstw pandemii koronawirusa, odnosiły się do projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego – ocenił prezes spółki CPK Mikołaj Wild.
17.02.2021

Ruszają pierwsze inwestycje magazynowe w parku logistyczno-przemysłowym przy planowanym Centralnym Porcie Komunikacyjnym

90 proc. deweloperów magazynowych ocenia perspektywy na ten rok jako pozytywne lub zdecydowanie pozytywne – wynika z badania Cushman & Wakefield. Wielu z nich – choć z niepokojem śledzi wpływ pandemii na gospodarkę – planuje nowe inwestycje, które napędza przede wszystkim zwiększony popyt ze strony e-commerce. Takie jest też przeznaczenie magazynów budowanych na terenie nowego parku przemysłowo-logistycznego oddalonego o 10 km od przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przy węźle komunikacyjnym w Wiskitkach operator logisty
04.02.2021

Horała: powstanie ok. 200 km więcej linii kolejowych wobec pierwszych koncepcji CPK

Blisko 200 km więcej nowych linii kolejowych powstanie w stosunku do pierwszych koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
28.01.2021

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wykaz inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował CIR. Chodzi o nowe linie kolejowe; budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.
26.01.2021

Rząd obraduje ws. wykazu inwestycji towarzyszących dla CPK

W wtorek przed godz. 11 rząd rozpoczął obrady; ministrowie zajmą się określeniem listy inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także projektem nowelizacji tzw. specustaw przesyłowych dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych.
26.01.2021

Rząd ma się zająć wykazem inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć określeniem listy inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o inwestycje celu publicznego, jak m.in. linie kolejowe, drogi publiczne, urządzenia, obiekty mające znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania CPK.
26.01.2021

Ruszyły prace polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw CPK

Wspólne działania w ramach inwestycji lotniskowych i kolejowych były tematem inauguracyjnego spotkania polsko-brytyjskiej grupy roboczej do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w czwartek spółka CPK.
22.01.2021

CPK rozpoczął pozyskiwanie danych do master planu lotniska m.in. prognozy przewozów

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła pozyskiwanie specjalistycznych danych na potrzeby master planu lotniska. Chodzi m.in. o prognozy dotyczące przewozów pasażerskich i cargo. To kolejny etap uzgadniania koncepcji Portu Solidarność z potrzebami przewoźników - poinformował CPK w piątkowym komunikacie.
15.01.2021

Wybór strategicznego doradcy CPK jednym z ważniejszych wydarzeń 2020 r.?

Wybór lotniska Incheon z Seulu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyjęcie przez rząd Programu Wieloletniego CPK i rozpoczęcie wykupu gruntów pod port to jedne z ważniejszych wydarzeń w 2020 r. - uważa prezes spółki CPK Mikołaj Wild.
26.12.2020

Ruszyły konsultacje strategii rozwoju regionu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Wspólnie z samorządowcami z 26 gmin i siedmiu powiatów z Mazowieckiego i Łódzkiego spółka CPK chce wypracować optymalne rozwiązania dla regionu planowanych inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała spółka. Jak dodała, w tej sprawie ruszyły w piątek konsultacje.
18.12.2020

Projekt dotyczący pełnomocnika rządu ds. CPK

Pełnomocnikowi Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego mają zostać przekazane uprawnienia do wykonywania praw z udziałów w spółce Centralny Port Komunikacyjny - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Nadzór właścicielski nad spółką CPK sprawuje minister aktywów państwowych.
15.12.2020

Pasażerski Model Transportowy - nowe narzędzie Centralnego Portu Komunikacyjnego do planowania inwestycji

Spółka CPK opracowała Pasażerski Model Transportowy (PMT) i sieciową prognozę ruchu pasażerskiego w Polsce, które uwzględniają transport drogowy, kolejowy i lotniczy. Budowa Portu Solidarność i nowych linii kolejowych CPK pozwoli na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce.
11.12.2020

Coraz bliżej budowy CPK

Przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny podpisali porozumienia ze starostami powiatów: sochaczewskiego, żyrardowskiego i grodziskiego w sprawie pozyskiwania danych geodezyjnych i kartograficznych z zasobów tych samorządów - podała spółka. Porozumienia mają obowiązywać do końca 2023 r.
08.12.2020

CPK przed końcem roku planuje zawrzeć umowę z Koreańczykami na doradcę strategicznego

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przed końcem roku planuje podpisać umowę z głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej na doradcę strategicznego CPK - poinformował PAP Konrad Majszyk z CPK. Dodał, że startujące w postępowaniu na doradcę japońskie lotnisko Narita, nie złożyło odwołania.
08.12.2020

Horała: rozpoczynamy pozyskiwanie gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny

Zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki CPK; rozpoczynamy Program Dobrowolnych Nabyć ziemi - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Pozyskiwanie działek potrwa do 2023 r.
02.12.2020

Rozpoczęło się pozyskiwanie gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny

Wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki CPK - poinformował dziś wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Pozyskiwanie działek potrwa do 2023 r.
02.12.2020

Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego

Incheon International Airport, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, to zwycięzca postępowania ws. doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował dziś pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała.
24.11.2020

Walka o kontrakt na master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego

Francusko-hiszpańskie konsorcjum ADP i IDOM, holenderska grupa NACO oraz niemiecko-austriacki ILF złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała PAP spółka. Jak dodano, umowa z wykonawcą ma być podpisana przed końcem roku.
12.11.2020

Wykup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny ruszy w tym roku

Program wykupu gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny rozpocznie się w tym roku - jest na niego zabezpieczone finansowanie - zapewnił dziś wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
10.11.2020

Przepisy specustaw inwestycyjnych będą mogły być stosowane do inwestycji towarzyszących CPK

Dla inwestycji towarzyszących Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu przewidziano stosowanie przepisów tzw. specustaw inwestycyjnych - zakłada projekt rozporządzenia. Mogą to być inwestycje dot. np. linii kolejowych czy dróg o znaczeniu dla CPK.
06.11.2020

CPK ma przynieść 290 tys. nowych miejsc pracy. Do realizacji potrzebne są pieniądze publiczne i inwestor zagraniczny

Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” ma być węzłem transportowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy, a przy tym pobudzi rozwój innowacji, turystyki i przemysłu. – To nie jest zwykły projekt infrastrukturalny, to jest olbrzymi projekt cywilizacyjny – podkreśla Sławomir Majman, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich. Jak pokazują analizy firmy Kearney dotyczące przyszłego funkcjonowania CPK, jego powstanie pozwoli stworzyć do 2040 roku 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewni wzrost łącznej produkcji w Pol
29.10.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

Rząd zajmie się dziś pierwszym etapem programu inwestycyjnego CPK

Uchwała dotycząca pierwszego etapu programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego to jeden z projektów, którymi dzisiaj ma zająć się rząd.
28.10.2020

Wykaz inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

Określenie listy inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów przygotowany przez pełnomocnika rządu ds. CPK. Chodzi o inwestycje celu publicznego, jak m.in. linie kolejowe, drogi publiczne, urządzenia, obiekty mające znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania CPK.
16.10.2020

CPK otrzyma ok. 500 tys. euro unijnego dofinansowania na ograniczenie emisji CO2

Prawie 500 tys. euro trafi do Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach 12 mln euro, jakie otrzymało europejskie konsorcjum z udziałem CPK. Jak dodano, pieniądze mają trafić na opracowanie zielonych, proekologicznych rozwiązań dotyczących projektowania lotnisk.
13.10.2020

12 mln euro dla konsorcjum, w skład którego wchodzi CPK

CPK weszło w konsorcjum z lotniskiem m.in. w Rzymie i Kopenhadze i otrzymuje 12 mln euro na rozwój technologii smart city, związanej z niskoemisyjnymi lotniskami - wskazał dziś wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
13.10.2020

CPK może stworzyć ponad 290 tys. nowych miejsc pracy

Centralny Port Komunikacyjny do 2040 r. pozwoli stworzyć ok. 290 tys. nowych miejsc pracy - wynika z raportu firmy Kearney. Jak dodano, w pierwszym roku działalności portu lotniczego, całościowy program CPK wygeneruje 70,5 mld zł wzrostu produkcji globalnej w Polsce.
06.10.2020

CPK to inwestycja widmo?

Mamy do czynienia z inwestycją widmo, kosztującą 24 mln zł rocznie - powiedzieli posłowie KO Maciej Lasek i Paweł Poncyljusz po poniedziałkowej wizycie w warszawskiej siedzibie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
05.10.2020

PGE zbuduje elektrociepłownię na potrzeby CPK

Polska Grupa Energetyczna zbuduje elektrociepłownię na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego, której szacowana moc ma wynieść od 60 do 100 MW. Koszt inwestycji może wynieść około 300 mln zł – poinformował dziś na konferencji prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
25.09.2020

Horała: nie odpuszczamy CPK

W 2023 r. pierwsze wbicie łopaty, a w 2027 r - pierwsze loty z Centralnego Portu Komunikacyjnego; nie odpuszczamy - zadeklarował dziś w Karpaczu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
08.09.2020

Horała chce wcześniej zaczynać negocjacje z właścicielami gruntów pod CPK

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała oświadczył, że zaproponuje zmianę specustawy o CPK, by móc wcześniej zaczynać negocjacje z właścicielami gruntów, oraz proponować im część zysków z przyszłego wzrostu wartości tych gruntów.
27.08.2020

CPK: podpisano pierwszą z umów na inwentaryzacje przyrodnicze

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała pierwszą umowę na inwentaryzacje przyrodnicze, chodzi o obszar ok. 26 tys. ha wzdłuż planowanej linii dużych prędkości Warszawa-Łódź - poinformowali w środę przedstawiciele spółki. Do końca września takimi badaniami ma być objętych w sumie 115 tys. ha.
26.08.2020

Centralny Port Komunikacyjny wykreuje 95 tys. miejsc pracy

W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, którą ta inwestycja da gospodarce, wyniesie 126 mld zł - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała w Radiu Gdańsk.
26.08.2020

Wild: w I kw. 2021 r. mają się rozpocząć inwentaryzacje przyrodnicze terenu inwestycji lotniskowej CPK

Na przełomie III i IV kw. 2020 r. spółka CPK planuje rozpoczęcie prac nad master planem; a w I kw. 2021 r. mają się rozpocząć inwentaryzacje przyrodnicze terenu inwestycji lotniskowej Centralnego Portu Komunikacyjnego - zapowiedział prezes CPK Mikołaj Wild podczas posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

Horała: w połowie sierpnia Radzie Społecznej zostanie zaprezentowany projekt specustawy o CPK

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym; w połowie sierpnia zostanie on przedstawiony Radzie Społecznej - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas wtorkowego posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

Rząd planuje przyjąć w III kw. br. projekt uchwały dot. programu wieloletniego dla CPK, etap I

Rząd w III kw. br. planuje przyjąć projekt uchwały Rady Ministrów dot. ustanowienia programu wieloletniego – „Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023” - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Lata 2020-2023, to etap prac przygotowawczych.
21.07.2020

Państwowy Instytut Geologiczny pomoże w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego

Spółka Centralny Port Komunikacyjna oraz Państwowy Instytut Geologiczny podpisały umowę o współpracy przy m.in. planowaniu i budowie portu lotniczego oraz związanych z nim inwestycji kolejowych i drogowych w ramach CPK - poinformowała spółka. Umowa zakłada m.in. udział w badaniach terenowych.
20.07.2020

Horała: wkrótce ruszą prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni

W połowie sierpnia powinien być ogłoszony przetarg na obwodnicę metropolitalną Trójmiasta. Później również na odcinek trasy S6 Lębork-Słupsk – poinformował w poniedziałek Marcin Horała - wiceminister infrastruktury.
13.07.2020

Horała o raporcie Kearney: w szczytowym momencie budowy CPK do gospodarki trafi ponad 70 mld zł

Z raportu o wpływie budowy CPK na gospodarkę firmy Kearney wynika, że w szczytowym momencie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego inwestycja ta zapewni przepływ do polskiej gospodarki ponad 70 mld zł - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
09.07.2020

"Rz": Projekt CPK może pomóc Polsce wyjść z kryzysu

Budowa nowego lotniska powinna przyspieszyć uzdrawianie gospodarki po pandemii Covid-19 – wynika z raportu przygotowanego przez globalną firmę finansowo-konsultingową Kearney - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
09.07.2020

Duda: cel to ambitna polityka gospodarcza w oparciu o nowoczesny rozwój i tradycję

Prezydent Andrzej Duda mówił we wtorek w Suwałkach (Podlaskie), że ambitna i odważna polityka gospodarcza, dynamiczny rozwój oparty o nowoczesne technologie, ale i tradycje, kulturę i wartości to cel jego działań, jeśli zostanie prezydentem na drugą kadencję.
07.07.2020

Horała: port w Gdyni i CPK to przedsięwzięcia komplementarne

Port w Gdyni i Centralny Port Komunikacyjny to przedsięwzięcia komplementarne - mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Zaznaczył, że program inwestycyjny CPK , to narzędzie do przyciągania miliardów dolarów do Polski.
06.07.2020

Trzaskowski: rząd wspiera tylko swoje inwestycje, inicjatywy samorządu nie mogą liczyć na wsparcie

Rząd wspiera tylko inwestycje, które sam zaplanował, inicjatywy organizowane przez samorząd nie mogą liczyć na wsparcie - mówił w piątek na lotnisku w Modlinie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Potrzebne są inwestycje tu i teraz, potrzebna ochrona każdego miejsca pracy - podkreślał.
26.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.