• <

Wynik wyszukiwania - "TREC" - Wiadomości

Niespokojnie na wyspach Nowej Kaledonii. To ważny obszar Francji na Pacyfiku

Na obszarze francuskie terytorium zamorskiego na Oceanie Spokojnym wrze. Prezydent Macron ogłosił stan wyjątkowy. Powodem tego mają być zmiany w prawie wyborczym, przez co o swoją pozycję boją się Kanakowie, rodzima ludność obszaru. Odżywają nastroje niepodległościowe, a pojawiają się też teorie, że za zamieszkami stoją Chiny, widzące w wyspach kolejny punkt do ekspansji.
17.05.2024

Jeden z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej zamknięty ze względu na wysoki poziom wody

Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece IJ w czwartek wieczorem zamknięto śluzę Oranjesluis niedaleko Amsterdamu - poinformował Rijkswaterstaat, holenderska agencja zarządzająca drogami i gospodarką wodną. Zablokowany został jeden z najważniejszych szlaków dla żeglugi śródlądowej w Holandii.
05.01.2024

Holenderski badacz: w oceanach jest o wiele mniej plastiku niż sądzimy

W oceanach znajduje się znacznie mniej plastikowych odpadów niż sądzono przez dwadzieścia lat, ustalili naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie (Universiteit Utrecht). Badacze twierdzą, iż w oceanach znajduje się nie „od 50 do 300 mln ton” plastikowych odpadów, ale ok. 3,2 mln ton.
08.08.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023. Trzeci raz odbył się charytatywny bieg wśród kontenerów

W ostatnią niedzielę czerwca, w ramach odbywających się Dni Morza odbyła się trzecia edycja imprezy biegowej ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Uczestnicy mogli się zmierzyć na wyjątkowej trasie, poprowadzonej na terenie terminalu kontenerowego GCT, należącego do grupy Hutchison. Wydarzenie nie tylko służyło promocji aktywności fizycznej, ale łączyło się także z działalnością charytatywną.
27.06.2023

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
16.06.2023

Czarter na podróż – „Cesser Clause”

W przypadku wystawienia przez przewoźnika (armatora) konosamentu (tzw. „Owners’ B/L”), przewoźnikowi będzie mogło przysługiwać roszczenie z tytułu kosztów i należności (np. fracht itp.) związanych z konosamentową umową frachtową w stosunku do legitymowanego posiadacza konosamentu/odbiorcy ładunku. Zwyczajowo, roszczenie takie wsparte jest możliwością zabezpieczającego zatrzymania ładunku (w formie umownego zastawu na ładunku – „lien on cargo”).
15.04.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
08.03.2023

Holandia. Ponad 600 tys. domów znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią

Około 663 tys. domów w Niderlandach zostało wybudowanych na terenach, które są zagrożone zalaniem - twierdzą eksperci cytowani przez portal NU. "Nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków z powodzi" – ocenia profesor Marjolijn Haasnoot z uniwersytetu w Utrechcie.
21.01.2023

Ramboll uruchamia centrum energetyki wiatrowej w Holandii

Firma Ramboll, która w ciągu ostatnich dwóch lat zdążyła zaistnieć na rynkach energetyki wiatrowej w USA, Japonii, Hiszpanii i Polsce, tworzy centrum wiatrowe w Holandii.
07.12.2022

Lód arktyczny zanieczyszczony cząsteczkami nanoplastiku

Okazuje się, że rozproszenie niezwykle małych cząstek plastiku sięga odległych obszarów, a zanieczyszczenie plastikiem dotyka już każdego zakątka Ziemi. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie wykazali, że lód z bieguna północnego i południowego zawiera wykrywalne ilości niezwykle małych cząsteczek plastiku. W lodzie z Grenlandii i Antarktydy badacze znaleźli różne rodzaje plastiku, w tym cząstki pochodzące z opon samochodowych.
31.01.2022

Technologie floating mogą uniezależnić kraje wyspiarskie od konsumpcji paliw

Nowe technologie energii odnawialnej, takie jak morskie pływające elektrownie słoneczne, energia fal oraz morska energetyka wiatrowa, w połączeniu z ekologicznymi paliwami, są w stanie zabezpieczyć w pełni dostawy energii dla krajów wyspiarskich. Jest to wniosek płynący z badań ekspertów, którzy przeanalizowali miks energetyczny Malediwów oparty w 100 proc. na OZE.
29.01.2022

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Nowy prom dla polskiego armatora [podsumowanie tygodnia 26/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym promie dla polskiego armatora. Stępkę pod jego budowę położona w 2017 r. w Szczecinie. Teraz nie można wykluczyć, że jednostka powstanie w Gdańsku.
29.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Polska firma rozwija sztuczną inteligencję, która wyśledzi na wodach nielegalne statki czy kłusowników

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity mogą dostarczać ponad 150 terabajtów danych dziennie. Dane z obrazowania Ziemi są już wykorzystywane do dostarczania praktycznych spostrzeżeń dla rządów i przedsiębiorstw, sprawdzają się w precyzyjnym rolnictwie i pomagają reagować na katastrofy naturalne.
17.06.2021

Holandia: Mieszkańcy Utrechtu na łodziach protestują przeciwko budowie mostów

Niecodzienną formę protestu przeciwko miejskim planom budowy mostów przyjęli mieszkańcy Utrechtu. Zorganizowali oni pikietę na łodziach i kajakach.
30.05.2021

Technologia bakteriofagowa wkracza do sektora akwakultury

Proteon Pharmaceuticals, polska firma biotechnologiczna i lider technologii bakteriofagowej w dodatkach paszowych dla zwierząt hodowlanych i akwakultury ogłosiła nawiązanie strategicznego partnerstwa z firmą Skretting. Celem współpracy jest dostarczanie rozwiązań pozwalających sprostać wyzwaniom zdrowotnym w branży akwakultury. Wykorzystując technologię bakteriofagową opracowaną przez Proteon, firmy będą wspólnie tworzyć produkty wspierające hodowców ryb i krewetek w ramach holistycznej strategii zdrowotnej.
27.01.2021

Naukowcy alarmują: Morze Kaspijskie wysycha. Może stracić ponad jedną trzecią swojego obszaru

Według szacunków niemieckich i holenderskich naukowców poziom wody w Morzu Kaspijskim do 2100 roku będzie o 9-18 metrów niższy niż obecnie. Uczeni twierdzą, że spowoduje to szereg problemów w ekologii, gospodarce i stabilności politycznej regionu.
28.12.2020

Lodowce na Spitsbergenie topnieją

Lodowce pokrywające około 60% archipelagu Svalbard od lat 80. systematycznie topnieją. „Jeśli ocieplenie utrzyma się na obecnym poziomie, niezwykle trudno będzie uniknąć dalszej utraty masy lodowców Svalbardu” – komentują naukowcy w artykule, który właśnie ukazał się na łamach Nature Communications. Wśród autorów artykułu jest dr Bartłomiej Luks z Instytutu Geofizyki PAN.
18.09.2020

Kotwica rzucona! Zakończyły się obchody Święta Morza

Choć ORP „Bałtyk” trafił na żyletki jeszcze w czasie II wojny światowej, jego trzy gigantyczne kotwice przetrwały. Uroczyste odsłonięcie jednej z nich, „rzuconej” przed Muzeum Marynarki Wojennej (MMW), było wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Święta Morza.
30.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

Wiceminister rozwoju: ok. 240 firm rocznie może skorzystać z tzw. Polityki Nowej Szansy

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się, że rocznie około 240 firm skorzysta z mechanizmu zawartego w ustawie związanej z tzw. Polityką Nowej Szansy - powiedział w poniedziałek podczas briefingu prasowego wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
01.06.2020

Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych

W miniony weekend w Toruniu odbył się trzeci Konwent Prezesów Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Klas Regatowych. To doroczne spotkanie służy obustronnej wymianie informacji między władzami PZŻ a przedstawicielami struktur lokalnych i organizacyjnych.
05.03.2020

Wielka Brytania przegrała w PE potyczkę w sprawie określenia Gibraltaru kolonią

Parlament Europejski zgodził się w czwartek, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdzających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić zapisu określającego Gibraltar "kolonią".
04.04.2019

UE przeciąga linę z W. Brytanią ws. wiz i określenia Gibraltaru kolonią

UE nie może się porozumieć w sprawie przepisów umożliwiających bezwizowe pobyty dla Brytyjczyków po brexicie. Cztery rundy negocjacyjne zakończyły się fiaskiem. Wszystko przez zapis, w którym Gibraltar nazwano "kolonią brytyjskiej Korony".
01.03.2019

Hiszpańsko-brytyjski incydent na wodach koło Gibraltaru

Hiszpański okręt usiłował zmusić statki handlowe do opuszczenia kotwicowisk na brytyjskich wodach w pobliżu Gibraltaru, ale odstąpił od tego, gdy pojawiły się tam jednostki brytyjskiej marynarki wojennej.
18.02.2019

W.Brytania/ Rząd zirytowany nazwaniem przez UE Gibraltaru kolonią

Brytyjski rząd zareagował w piątek ze złością na nazwanie Gibraltaru "kolonią brytyjskiej Korony" w oficjalnym dokumencie Unii Europejskiej, podkreślając, że "jest kompletnie nieakceptowalne, aby określać Gibraltar w ten sposób".
01.02.2019

Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu, niż jeszcze na początku lat 80. – wynika z nowego badania opublikowanego w ”Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
15.01.2019

Sanchez: Hiszpania umocniła swoją pozycję co do Gibraltaru

Pozycja Hiszpanii, która rości sobie prawo do Gibraltaru, będącego terytorium brytyjskim od roku 1713, umocniła się po uzgodnieniu w niedzielę umowy w sprawie wyjścia W. Brytanii z UE - powiedział w niedzielę hiszpański premier Pedro Sanchez.
25.11.2018

Hiszpania: Premier Sanchez potwierdza porozumienie ws. Gibraltaru

Hiszpania nie ma już zastrzeżeń do umowy ws. Brexitu - poinformował w sobotę w Madrycie premier Pedro Sanchez, potwierdzając osiągnięcie porozumienia ws. przyszłych negocjacji dotyczących Gibraltaru.
24.11.2018

Unikatowy projekt Holendrów. Farma wodorostów zostanie przerobiona na ogromną farmę wiatrową

Morska farma wodorostów na Morzu Północnym ma zostać przerobiona na ogromną elektrownie słoneczną, która ma dostarczać energię do holenderskim domów już za 3 lata.
26.07.2018

Holendrzy planują budowę ogromnej farmy słonecznej na morzu

Morska farma wodorostów na Morzu Północnym ma zostać przerobiona na ogromną elektrownie słoneczną, która ma dostarczać energię do holenderskim domów już za 3 lata.
04.06.2018

Duńczycy planują budowę ogromnej farmy słonecznej na morzu

Morska farma wodorostów na Morzu Północnym ma zostać przerobiona na ogromną elektrownie słoneczną, która ma dostarczać energię do holenderskim domów już za 3 lata.
04.04.2018

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Jest już trzy razy większa niż Francja (wideo)

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Obecnie jest ona trzykrotnie większa niż Francja. Naukowcy biją na alarm.
23.03.2018

Kadłub nowoczesnego patrolowca dla francuskiej marynarki wojennej w drodze z Gdyni do Francji

Dumont d'Urville w drodze z Gdyni do Concarneau. Częściowo wyposażony kadłub nowoczesnego patrolowca dla Marine Nationale wypłynął na holu ze stoczni CRIST w sobotę. Trafi teraz do stoczni Piriou, która dokończy jego budowę.
12.03.2018

Duńskie konsorcjum planuje budowę ogromnej farmy słonecznej na morzu

Morska farma wodorostów na Morzu Północnym ma zostać przerobiona na ogromną elektrownie słoneczną, która ma dostarczać energię do holenderskim domów już za 3 lata.
14.02.2018

Stocznia Crist wydokowała kadłub patrolowca dla francuskiej marynarki wojennej

Dumont d'Urville to wybudowana w stoczni CRIST, częściowo wykończona jednostka patrolowa przeznaczona dla Marine Nationale. Trafi niedługo do francuskiej stoczni, gdzie zostanie doposażona a następnie przekazana odbiorcy.
19.01.2018

Promowa transakcja roku: Naviera Armas przejmuje Trasmediterranea

Rodzinne przedsiębiorstwo Naviera Armas przejmie Trasmediterranea, głównego operatora promowego w Hiszpanii. Niewielka część udziałów należała już do przewoźnika od czasów prywatyzacji przedsiębiorstwa w 2002 roku.
13.11.2017

Włochy: Skazany kapitan Costy Concordii zgłosił się do więzienia

Kapitan statku Costa Concordia Francesco Schettino, skazany w piątek prawomocnie na 16 lat więzienia, zgłosił się w ciągu kilku minut od ogłoszenia tego wyroku do zakładu karnego w Rzymie, by rozpocząć odbywanie kary.
13.05.2017

Unikatowy projekt do oczyszczania oceanu z plastiku otrzymał dużą dotację

Ocean Cleanup, innowacyjny projekt firmy Boskalis mający na celu opracowanie technologii do usuwaniu plastiku z oceanów, uzbierał już 21,7 mln dolarów z dobrowolnych dotacji.
04.05.2017

Hiszpański okręt naruszył wody terytorialne Gibraltaru

Hiszpański okręt patrolowy Infanta Cristina naruszył we wtorek po południu wody terytorialne Gibraltaru i został zmuszony przez brytyjski okręt HMS Scimitar do oddalenia się w stronę wybrzeży Hiszpanii - poinformowała brytyjska marynarka wojenna.
04.04.2017

„Dar Młodzieży” w Amsterdamie

W piątek 30 sierpnia żaglowiec Akademii Morskiej w Gdynia „Dar Młodzieży” zawinął do Amsterdamu - statek zacumował w samym centrum starego portu przy prestiżowym nabrzeżu Javakade. Na pokładzie obok 60 praktykantów znajduje się grupa 94 polskich kardiologów i kardiochirurgów przybyłych na Europejski Kongres Kardiologiczny. Podróż do Amsterdamu realizowana jest w ramach projektu „Rejs dla Serca”
02.09.2013

Pożegnianie Daru Młodzieży - ponad 90 kardiologów wypłynęło w „Rejs dla Serca”(wideo)

Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynęło "Darem Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu w "Rejs dla Serca". Celem rejsu jest podziękowanie Holandii za ratowanie polskich dzieci z wadami serca.
26.08.2013

Dar Młodzieży - Rejs dla Serca

24 sierpnia 2013 roku największy i najpiękniejszy polski żaglowiec „Dar Młodzieży” wyruszy z Gdyni do Amsterdamu, z ponad 90 polskimi kardiologami i kardiochirurgami z całej Polski na pokładzie, w REJS DLA SERCA na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
22.08.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.