• <
mewo_2022
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Chińscy hakerzy infekują europejskie statki

Kolejne zagrożenie związane z cyberberpieczeństwem w żegludze. Firma ESET twierdzi, że grupa chińskich hakerów umieszczała złośliwe oprogramowanie w systemach komputerowych na greckich, norweskich i holenderskich statkach towarowych.

15.06.2024, 17:34
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Gigantyczne wirusy z Grenlandii mogą wpływać na topnienie lodowców

Znalezione na pokrywie lodowej Grenlandii ogromne wirusy prawdopodobnie regulują rozwój glonów, infekując je. Dlatego mogą mieć wpływ na topnienie lodowców – informuje pismo „Microbiome”.

08.06.2024, 10:34
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjscy hakerzy chwalą się udanymi atakami na porty morskie

W ubiegłym tygodniu doszło do szeregu ataków hakerskich na różne instytucje w Europie. Pochodząca z Rosji grupa określająca się jako NoName057(16) wrzuciła na swój profil na portalu Telegram listę zaatakowanych stron internetowych i systemów. Wśród nich znalazły się należące do portów morskich.

04.06.2024, 16:06
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Floty pod kosmicznym nadzorem. Wzrośnie bezpieczeństwo statków, załóg i ładunków

Bezpieczeństwo transportu morskiego jak nigdy dotąd, jest dziś istotnym problemem spedytorów, gestorów ładunków, operatorów transportu morskiego. Bezpieczeństwo i kontrola dostaw stały się podstawowym zagadnieniem osób odpowiedzialnych za zapewnienie ciągłości łańcuchów dostaw. Operatorzy flot i ich klienci będą mogli już niedługo korzystać ze zintegrowanego systemu łączności, który zapewni dopływ informacji w czasie rzeczywistym.

26.05.2024, 18:33
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Na posiedzeniu Grupy NATO ds. Transportu trwają rozmowy o tworzeniu korytarzy morskich, powietrznych i lądowych w Skandynawii

W Tampere rozpoczęło się w poniedziałek kilkudniowe posiedzenia natowskiej Grupy ds. Transportu. To pierwsze takie spotkanie planistycznego gremium NATO poza Brukselą od blisko 20 lat i jednocześnie pierwsze tego typu na terenie Finlandii, odkąd kraj przystąpił do Sojuszu.

20.05.2024, 14:39
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chińscy hakerzy inlitrują europejską żeglugę. Wykryto szpiegowskie oprogramowanie

W opublikowanym 14 maja raporcie firmy ESET, zajmującej się bezpieczeństwem w Sieci i oferującej oprogramowanie antywirusowe, podano informacje o wykrytych przypadkach cyberprzestępczości, w tym działalności hakerów z Chin, Iranu i Rosji. Ich celem były m.in. cyfrowe systemy służące do obsługi portów w państwach europejskich.

17.05.2024, 15:43
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Norwegowie potwierdzili: morsy umierają na ptasią grypę

Na norweskiej wyspie Hopen, będącej częścią archipelagu Svalbard, potwierdzono pierwszy przypadek śmierci morsa spowodowanej ptasią grypą.

30.04.2024, 21:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.

29.04.2024, 10:40
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rynek kontenerowy nadal w dołku

W najnowszym wydaniu „Shipping Number of the Week” BIMCO analizuje wpływ pandemii koronawirusa COVID-10 na światowy rynek kontenerowy, który z powodu pandemii wzrósł od 2019 roku tylko o 1,5 proc.

18.04.2024, 15:12
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Już 24 kwietnia br., odbędzie się długo wyczekiwany Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po kilku latach przerwy, spowodowanej między innymi pandemią wirusa COVID – 19, AMW wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i otwiera szeroko drzwi Akademii w celu umożliwienia zaznajomienia się z ofertą dydaktyczną Uczelni oraz jej infrastrukturą.

02.04.2024, 12:05
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.