• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Tankowiec u wybrzeży Gotlandii powiązany jest z rosyjskim oligarchą

Zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii tankowiec, który zaopatruje w paliwo (bunkier) statki tzw. rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - ujawnił w sobotę szwedzki nadawca publiczny SVT.

20.04.2024, 11:59
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Dzięki systemowi smarowania powietrzem OceanGlide firma Alfa Laval podpisała pierwsze porozumienie o współpracy z koreańską stocznią

Alfa Laval podpisując pierwsze porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) w zakresie instalacji OceanGlide, nawiązała współpracę z koreańską firmą stoczniową. Zawarte porozumienie świadczy o rosnącym zainteresowaniu rynku systemem OceanGlide jako realnym rozwiązaniem w zakresie efektywności energetycznej i dekarbonizacji.

18.04.2024, 11:21
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.

13.04.2024, 18:05
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Szwedzki Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.

12.04.2024, 20:01
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.

12.04.2024, 09:08
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.

09.04.2024, 14:52
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Masowce i tankowce na fali. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 11-14/2024)

Jak wskazują na to dane Gold Destiny oraz inne dane rynkowe w ostatnie tygodnie doszło do zintensyfikowania inwestycji tonażowych w segmentach masowców i tankowców. Beneficjentem ożywienia po części okazał się również rynek gazowców.

08.04.2024, 10:58
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.

07.04.2024, 13:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraiński wywiad: wysadzono rurociąg na południu Rosji, dostarczający ropę na tankowce

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podał w sobotę, że w Rosji doszło do eksplozji rurociągu, którym transportowano paliwo do tankowców w porcie Azow - leżącym nad Donem, niedaleko Morza Azowskiego. HUR podkreślił, że załadunek paliw "wstrzymano na czas nieokreślony".

06.04.2024, 13:46
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Raport BIMCO: poziom recyklingu statków najniższy od 20 lat

Największe na świecie międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO opublikowało raport dotyczący recyklingu statków w pierwszym kwartale roku. Wyniki jasno wskazują na to, że jest to najniższy poziom od dwóch dekad.

05.04.2024, 12:57
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.