• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe, ale także podbijają tradycyjnie męskie dziedziny. Jednym z najbardziej fascynujących przykładów jest rosnąca liczba kobiet, które z pasją i niemałą determinacją zajmują się budową jachtów.

07.12.2023, 13:07
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.

07.07.2023, 09:24
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Zmiana granicy portu w Kamieniu Pomorskim ma umożliwić jego przebudowę

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia dotyczący zmiany przebiegu granicy portu morskiego w Kamieniu Pomorskim w woj. zachodniopomorskim. Zmiana ma umożliwić m.in. planowaną przebudowę portu w tej miejscowości, leżącej nad Zalewem Kamieńskim. Ma to wpłynąć na jej ożywienie gospodarcze.

17.04.2023, 12:44
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Płaskie pokrywy dziobowe wpływają na zwiększenie ekonomiki transportu morskiego

Naukowcy z Japonii i Wietnamu wykazali, że płaskie pokrywy dziobowe statków mogą zmniejszyć ogólny opór wiatru o prawie 40%, prowadząc do pokaźnych oszczędności paliwa. Wyniki badań opublikowali w piśmie "Ocean Engineering".

14.03.2023, 10:23
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.

09.02.2023, 09:09
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.

07.07.2022, 17:51
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Szkutnik - zawód, który w Polsce przeżywa drugą młodość

W Polsce przybywa marin, które wypełnione są nowoczesnymi jachtami i starymi szkutami. Żeglarstwo to nie tyle moda, co przede wszystkim pasja. To również ogromna szansa dla szkutników, którzy mają pełne ręce roboty i zarabiają naprawdę dobrze zarówno u producentów przy budowie nowych jachtów, jak i serwisując jednostki zbudowane przed laty. – To fach, który ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju – uważa Robert Nalewaj.

10.06.2021, 19:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Drewno a żegluga

Już tysiące lat temu nasi dalecy przodkowie trudnili się szkutnictwem. Wielkie odkrycia geograficzne, międzykontynentalny handel i polityka oraz prowadzenie wojen - historia świata w dużej mierze oparta jest na żegludze. Wszystko to dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości i przede wszystkim… drewnu. O historii wykorzystywania tego materiału w szkutnictwie oraz jego zaletach użytkowych opowiadają eksperci firmy JAF Polska.

08.04.2021, 11:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Europa chce się uczyć szkutnictwa w Goleniowie

W całej Europie brakuje szkutników, którzy potrafią budować łodzie z drewna w tradycyjny sposób. A trudno sobie wyobrazić chociażby Wenecję z gondolami zbudowanymi z laminatów. Właśnie rozpoczął się międzynarodowy projekt, mający na celu wskrzeszenie nauczania w zawodzie szkutnika. Oczy prestiżowych uczelni zwrócone są na inicjatywę Uniwersytetu w Murcji, wspomaganą przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz goleniowską firmę TTS, która dała przykład łączenia biznesu ze edukacją.

28.09.2020, 09:02
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Morskie Centrum Nauki nawiązało współpracę z Wikingami

W czwartek 3 września w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta na wyspie Wolin podpisano porozumienie pomiędzy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie a Stowarzyszeniem Słowian i Wikingów. Dokument sygnowali: Witold Jabłoński dyrektor MCN i prezes Stowarzyszenia Wojciech Celiński. Porozumienie dotyczy nawiązania współpracy w organizacji przedsięwzięć kulturalnych promujących obie instytucje.

03.09.2020, 13:25
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.