• <
mewo_2022
nauta_2024
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Norwegia, Szwecja i Finlandia zainwestują w "korytarz północny" dla wojska

Premierzy Norwegii i Szwecji, Jonas Gahr Store i Ulf Kristersson oraz prezydent Finlandii Alexander Stubb, uzgodnili w norweskim Bodoe inwestycje w "korytarz północny" umożliwiający transport wojsk z norweskich portów na wschód.

21.06.2024, 12:27
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Posiedzenie TTE. Nowe strategie dla bezpieczeństwa żeglugi i efektywności kolei

Podczas posiedzenia unijnej Rady ds. Transportu (TTE) w Luksemburgu z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, ministrowie ds. transportu państw UE uzgodnili stanowisko Rady (tzw. podejście ogólne) w sprawie projektów ustawodawczych dotyczących wykorzystania zdolności przepustowej infrastruktury kolejowej na jednolitym europejskim obszarze kolejowym, rozszerzenia mandatu Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA) oraz dyrektywy ws. Systemu Informacji Rzecznej (RIS).

18.06.2024, 20:48
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Co dalej z terminalem kontenerowym w Świnoujściu? Joanna Agatowska zapowiada konsultacje w tej sprawie

W Świnoujściu odbyło się spotkanie przedstawicieli biznesu zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej i rady miasta wraz z prezydent Joanną Agatowską. W jego trakcie poruszano różnorodne tematy związane z wizją rozwoju miasta oraz zacieśniania współpracy. W tle pozostają kontrowersje wokół budowy terminala kontenerowego.

18.06.2024, 15:41
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niemiecko-norwesko-polskie spotkanie na okręcie podwodnym. Tematem program "Orka"?

Podczas trwającej od 15 do 18 czerwca wizyty niemieckiego okrętu podwodnego typu 212A, U-31, odbyło się spotkanie ambasadorów Niemiec Viktora Elblinga i Norwegii Øysteina Bø z załogą oraz przedstawicielami kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej. Była to okazja do omówienia wspólnych działań oraz zacieśniania relacji w ramach utrzymywania bezpieczeństwa morskiego.

18.06.2024, 10:57
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Problem z Emilianowem. Na suchy port brakuje pieniędzy

Choć terminal intermodalny w podbydgoskim Emilianowie miał być jedną z kluczowych inwestycji na zapleczu trójmiejskich portów, która usprawniłaby transport ładunków nad morze, to okazuje się, że brakuje pieniędzy na funkcjonowanie spółki odpowiedzialnej za jego realizację. Potrzeba ok. 480 tys. zł rocznie. Ten tydzień może okazać się kluczowy dla losów projektu.

17.06.2024, 22:15
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Pokazy ratownictwa WOPR na plaży w Sopocie - Podsumowanie programu edukacyjnego Aktywni Błękitni

Pokaz symulowanej akcji ratunkowej prowadzony przez ratowników wodnych będzie atrakcją uroczystego podsumowania piątej edycji programu edukacyjnego Wód Polskich „AKTYWNI BŁĘKITNI - Szkoła przyjazna wodzie 2023/24”. Spotkanie będzie połączone z pokazami udzielania pierwszej pomocy i warsztatami o wodzie.

13.06.2024, 14:21
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza to przede wszystkim przestrzeń bezpieczeństwa

Inicjatywa Trójmorza ma bardzo konkretny wymiar, jest to przede wszystkim przestrzeń bezpieczeństwa, ale w istocie nie militarnego - bo od tych spraw mamy NATO - tylko bezpieczeństwa w kontekście gospodarczym i społecznym – podkreślił w czwartek w Lublinie prezydent Andrzej Duda.

13.06.2024, 14:10
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Małe porty liczą na duże zmiany – senatorowie obradowali w Kołobrzegu

Małe porty morskie, tak jak te o podstawowym znaczeniu, powinny zostać uznane za infrastrukturę krytyczną. Ich rozwój i przygotowanie do MEW, może przyspieszyć centralny fundusz, a Urzędom Morskim trzeba zwiększyć budżety na bieżące utrzymanie dostępności do portów. Takie postulaty padły w Kołobrzegu, podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej.

13.06.2024, 13:41
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kompetencje i kadry w offshore wind tematem spotkania Blue Baltic Community

11 czerwca odbyło się III spotkanie grup roboczych Blue Baltic Community – już ostatnie przed wakacyjną przerwą. Głównym tematem poruszanym na spotkaniu był: "HR, szkolenia i przekwalifikowywanie pracowników w Offshore Wind - Gdzie szukać ekspertów w dobie niedoborów talentów?"

13.06.2024, 10:34
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

O, Holender! W Gdańsku zbliża się największa historyczna impreza tego roku!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje otwarcie jednej z najważniejszych wystaw w historii: „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Z tej okazji, w najbliższą sobotę, 15 czerwca 2024 r. na wyspie Ołowiance przygotowano sporo atrakcji: historyczne tańce, rzemiosło, pokazy musztry, dawną muzykę i żywe opowieści o morskich wyprawach. Imprezę „O, Holender! XVII-wieczny festyn na Ołowiance” zaplanowano od 12:00 - 20:00.

12.06.2024, 10:57
radio_gdansk_portal_2021_790x140

Dziękujemy za wysłane grafiki.