• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.

07.05.2024, 09:50
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.

27.02.2024, 11:02
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Gospodarka morska, głupcze

Myląca nazwa „ziemia” sprawia, że zapominamy, iż powierzchnia naszego globu pokryta jest w 70% wodami. A i na lądzie, by skrócić sobie drogę, budujemy mosty lub przeprawy promowe. Z żabiej perspektywy przemysły morskie są nawet dla wielu mieszkańców Gdańska i Gdyni bardziej odległe, niż dla wielu mieszkańców Szczecina bliskie.

14.12.2023, 19:42
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Forum w Karpaczu. Główny geolog kraju: kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski, co krajów Europy Zachodniej

Kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski co krajów Europy Zachodniej – ocenił we wtorek w Karpaczu główny geolog kraju Piotr Dziadzio.

05.09.2023, 21:04
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Antikythera. Starożytny wrak, nowe odkrycia

Od przeszło 120 lat tajemniczy wrak Antikythera fascynuje badaczy z całego świata. Ostatnia ekspedycja prowadzona przez międzynarodowy zespół ekspertów, w tym archeologów, nurków, inżynierów oraz naukowców, przyniosła kolejne, ekscytujące odkrycia. Rzucają one nowe światło na zagadkową przeszłość tego antycznego statku, dostarczając cennych informacji dotyczących jego budowy, ładunku i ukrytych skarbów spoczywających na dnie morza.

03.08.2023, 23:59
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Aktywiści klimatyczni zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej "wyspie bogaczy"

Aktywiści klimatyczni grupy "Ostatniego Pokolenia" zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często "wyspą bogaczy". Spryskali pomarańczową farbą hotelowy bar. "Oznaczamy miejsca i symbole nadmiernej konsumpcji", wyjaśnił aktywista Hendrik Frey w czwartek w komunikacie prasowym.

09.06.2023, 12:32
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Światowy Dzień Oceanów 2023. Czas na pakt z Oceanem!

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Jednak, by nadal mogły spełniać swoje funkcje, potrzebują działań z naszej strony.

07.06.2023, 13:31
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Naukowcy będą prowadzić badania archeologiczne i przyrodnicze nad Biebrzą

Badanie przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach doliny Biebrzy od czasów najdawniejszych po współczesne - to główne założenie projektu "Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek". Naukowcy będą prowadzić badania dotyczące m.in. ostatnich łowców-zbieraczy czy analizować dno rzeki.

18.04.2023, 14:18
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Przez zmiany klimatyczne rośnie popyt na wodę pitną

Zmiany klimatyczne na świecie powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wodę pitną, a jej zasoby są zagrożone - wskazywali eksperci w środę podczas konferencji zorganizowanej w Narwiańskim Parku Narodowym z okazji Światowego Dnia Wody.

22.03.2023, 15:10
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Michał Kurtyka ekspertem od FSRU

Excelerate Energy ogłosił w środę Międzynarodową Radę Doradztwa Strategicznego. Wśród jej członków znalazł się Michał Kurtyka, były minister środowiska. Amerykańska spółka ma w swoim portfolio szeroką gamę rozwiązań dla sektora LNG.

18.11.2022, 11:39
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.