pc
Duże porty morskie USA nad Zatoką Meksykańską - od Nowego Orleanu do Pensacoli na Florydzie - zamknięto w sobotę w związku z nadciągającym huraganem Nate. Według Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Nate dotrze do USA w nocy z soboty na niedzielę.
Nate, który w Ameryce Środkowej spowodował już śmierć co najmniej 25 ludzi, przybiera na sile. W sobotę rano z burzy tropikalnej przekształcił się w huragan pierwszej (najsłabszej) kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a NHC przewiduje, że już wkrótce będzie huraganem drugiej kategorii.
Według Krajowej Służby Meteorologicznej Meksyku (SMN) huragan przemieszcza się z prędkością 35 km/h, a prędkość wiatru dochodzi do 150 km/h.
W Alabamie, Luizjanie, Missisipi, a także w 28 hrabstwach na Florydzie i w Nowym Orleanie ogłoszono stan wyjątkowy. Zarządzono ewakuację mieszkańców z najniżej położonych terenów i otwarto schroniska.
Południe USA nawiedziły w sierpniu dwa huragany: Harvey spowodował w Teksasie i Luizjanie śmierć 42 osób i znaczne straty materialne, natomiast Irma, która po przejściu przez Antyle, osiągnęła piątą, najwyższą kategorię, zabiła na Florydzie 12 ludzi.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty